Czy można zamienić klasową tablicę na tablicę wirtualną? Oczywiście, że tak. Technologia umożliwia nie tylko udostępnianie wirtualnych tablic, ale również pozwala na współpracę nauczyciela i uczniów w tym samym czasie i z dowolnego miejsca.
Dlaczego warto korzystać z takich rozwiązań? Dzięki wirtualnym tablicom nauczyciel może w łatwy sposób wyjaśnić klasie omawiane zagadnienia. Wszystko co napisze na tablicy będzie widoczne dla uczniów w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, może wizualizować przedstawiane treści, ponieważ wiele tablic umożliwia przesyłanie plików graficznych. Gdzie zatem szukać takich rozwiązań? Oto kilka naszych propozycji.Jamboard to darmowa aplikacja Google. Ma narzędzia do rysowania i kolorowe karteczki, dzięki którym możemy umieszczać teks na tablicy. Jamboard współpracuje w czasie rzeczywistym i z pewnością sprawdzi się, gdy korzystamy z Classroom.e
Draw Chat to bezpłatne rozwiązanie, które pozwala stworzyć tablicę z czatem i wideo oraz udostępnić ją. Wystarczy wejść na stronę aplikacji i kliknąć Start NewWhiteboard. Po uruchomieniu tablicy będzie można włączyć dostęp do kamery internetowej i mikrofonu. Uczniów zaprosisz, wysyłając link. Na tablicy użytkownik może rysować i pisać oraz przesłać plik PDF lub pliki graficzne.
Realtime Board to wirtualna tablica, którą wygenerujemy po stworzeniu konta za pomocą profilu Google lub Facebooka. Aplikacja automatycznie stworzy link do tablicy. Wystarczy go skopiować i wkleić w pasek adresu przeglądarki. Na tablicy możemy pisać, rysować i publikować zdjęcia oraz dokumenty (arkusze kalkulacyjne, tekst, pliki PDF). Do dyspozycji mamy również wiele szablonów jakich jak mapy myśli czy osie czasu. Realtime Board pozwala także śledzić zmiany, które zostały wprowadzone na wspólnej tablicy. Udostępnimy ją, wysyłając uczniom link. Po utworzeniu konta, mogą uruchomić stworzoną przez nauczyciela tablicę.
LiveBoard to aplikacja dostępna w wersji webowej i mobilnej.
LiveBoard na urządzenia z systemem iOS pobierzesz TUTAJLiveBoard na urządzenia z systemem Android pobierzesz TUTAJ
Wirtualna tablica pozwala na szkicowanie, dodawanie notatek i opisów do obrazów. Gotową pracę można udostępnić na Facebooku, Tweterze, Google+ i pocztą e-mail. Każda z przeprowadzonych lekcji może być nagrana i udostępniona w dowolnym momencie. LiveBoard jest łatwa w użyciu, wystarczy się zalogować i można tworzyć nieograniczoną liczbę wirtualnych tablic na telefonach komórkowych, tabletach czy komputerach. Jest całkowicie bezpłatna.
Oto kilka naszych pomysłów na wykorzystanie wirtualnych tablic:
- wspólne tworzenie map myśli,
- prezentowanie rezultatów pracy grupowej,
- burza mózgu,
- prezentacja nauczyciela,
- praca metodą odwróconej klasy,
- Kobiety, ktore zmieniły świat – karty - 5 marca 2024
- ŻYCIORYS Z LITOFANEM - 24 listopada 2022
- Bajki Ignacego Krasickiego w 3D i VR - 24 listopada 2022