Projekt Erasmus+ „Bądź świadomy, zaangażowany, krytyczny” jako przykład zaangażowania i partycypacji młodzieży.

Rozwój osobisty, zaangażowanie społeczne oraz walka z dezinformacją były głównymi celami projektu Erasmus+ „Bądź świadomy, zaangażowany, krytyczny”, który zrealizowany był w roku 2023 we współpracy i integracji młodzieży polskiej i ukraińskiej. Inicjatywa ta, realizowana przez 4 partnerów: Instytut Dyskursu i Dialogu z Torunia, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich, Stowarzyszenie Aktywności Przeróżnych niemarudni.pl z Katowic oraz grupę Superbelfrzy RP, miała na celu nie tylko promowanie rozwoju osobistego i kompetencji liderskich, ale także stworzenie platformy do wymiany doświadczeń między młodymi ludźmi z Polski i Ukrainy.

W pierwszym i drugim etapie projektu skoncentrowaliśmy się działaniach dotyczących edukacji medialnej, dezinformacji oraz krytycznym myśleniu. Podczas 16 warsztatów edukacyjnych z grą planszową „Czwarta władza” zrealizowanych w 16 województwach, w których uczestniczyło 312 młodych osób, oraz obozu integracyjno-rozwojowego, w którym wzięło udział 40 młodych osób z Polski i Ukrainy, uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę na temat mechanizmów dezinformacji, ale także umiejętności krytycznej analizy informacji medialnych oraz wystąpień publicznych.

Film podsumowujący obóz letni

Obóz letni w Gliczarowie

Trzecim etapem była 2-dniowa konferencja młodzieżowa, która odbyła się w listopadzie 2023 roku Piekarach Śląskich i Katowicach i stanowiła platformę do prezentacji osiągnięć uczestników oraz do debat na temat przyszłości młodych ludzi w Europie. Wnioski z tych konferencji, zawierające postulaty młodzieży, zostały przekazane ponad 140 decydentom i interesariuszom na różnych szczeblach, włączając w to lokalny, krajowy i międzynarodowy poziom.

W ramach projektu wykorzystano jako narzędzie edukacyjne grę planszową „Czwarta władza”, która została przekazana 16 ośrodkom młodzieżowym oraz punktom Eurodesk, wspierającym walkę z dezinformacją i wdrażanie kompetencji krytycznego myślenia w lokalnych społecznościach. Ponadto, nagrane wystąpienia młodzieżowych liderów zostały udostępnione online, co umożliwiło szeroki dostęp do wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas projektu.

Zachęcamy do obejrzenia tych ambitnych, młodych ludzi oraz wykorzystywania nagrań podczas działań edukacyjnych w różych obszarach i tematach. Link do strony z nagraniami:

– wystąpienia młodzieży:

– debaty panelowe:

Jednym z kluczowych rezultatów projektu było podniesienie świadomości społecznej na temat partycypacji młodzieży oraz jej potrzeb rozwojowych. Poprzez aktywne zaangażowanie uczestników w różnorodne działania, projekt stworzył platformę do wymiany doświadczeń oraz do wspólnego planowania przyszłych inicjatyw, co zaowocowało przygotowaniem, złożeniem i otrzymaniem grantu na kolejną edycję projektu, który już się rozpoczął. Możemy śmiało stwierdzić, że inicjatywy edukacyjne skoncentrowane na rozwoju osobistym, zaangażowaniu społecznym oraz walce z dezinformacją są nie tylko potrzebne, ale także skuteczne w budowaniu społeczeństwa opartego na wartościach takich jak tolerancja, aktywność społeczna oraz krytyczne myślenie.

W czasie projektu młodzieżowa komisja wypracowała również rekomendacje dotyczące ich potrzeb rozwojowych, które prezentujemy poniżej.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w drugiej edycji projektu zapraszamy do kontaktu: niemarudni@gmail.com

Details

Dobrota Egner
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.