Podsumowanie projektu Europejskiego Korpusu Solidarności „From Food to Europe Heart” zrealizowanego od lutego 2024 do stycznia 2025 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich

Czy jedzenie może być sposobem na naukę i integrację?
Projekt „From Food to Europe Heart” udowodnił, że tak! Przez cały rok młodzież z MDK 2 w Piekarach Śląskich odkrywała smaki Europy, ucząc się przy tym o kulturze, historii i możliwościach, jakie oferuje Unia Europejska.

Smakowita podróż przez Europę
Dzięki zaangażowaniu 6 młodych ludzi – grupy inicjatywnej projektu zrealizowaliśmy 28 warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy gotowali tradycyjne potrawy z różnych krajów UE i Ukrainy. Każde spotkanie to nie tylko gotowanie, ale także prezentacje o kulturze danego kraju, quizy, spotkania z gośćmi oraz nauka poprzez zabawę. Smakowite podróże pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć różnorodność Europy i docenić jej bogactwo kulturowe.

Efekty, które zostają na dłużej
Grupa inicjatywna, dzięki udziałowi w projekcie, mogła doskonalić umiejętność pracy w grupie, poczuć odpowiedzialność za wyznaczone zadania, doskonalić swoje kompetencje liderskie, a także doskonaliła cyfrowe umiejętności: projektowanie graficzne, publikowanie w mediach społecznościowych i wykorzystanie AI w pracy projektowej.

Projekt nie tylko pozwolił młodym ludziom rozwinąć kompetencje liderskie, organizacyjne i cyfrowe, ale także przyczynił się do stworzenia wegetariańskiej książki kucharskiej, inspirowanej pierwszą edycją projektu. Zajrzyj do niej tutaj!
Książka kucharska „From Food to Europe Heart”
Natomiast nasza pierwsza wersja książki kucharskiej z projektu Erasmus+ o tym samym tytule znajduje się tutaj:
Dzięki współpracy z Eurodesk i różnymi organizacjami młodzieżowymi, uczestnicy zdobyli wiedzę o możliwościach europejskich programów dla młodzieży. Teraz wiedzą, gdzie szukać informacji o ciekawych wymianach młodzieżowych, szkoleniach i konferencjach. Dodatkowym rezultatem jest nowy projekt EKS „ExamiNation” napisany przez liderów i najbardziej zaangażowanych uczestników, który skupi się na poprawie dostępu do edukacji i wsparciu w nauce dla młodych ludzi.
Więcej niż tylko projekt – społeczność, która działa!
W spotkaniach uczestniczyła nie tylko młodzież w wieku 13-16 lat, ale także młodsze osoby, które dzięki temu poczuły się pewniej i już planują swoje przyszłe działania w projektach Erasmus+.
Projekt był także przykładem inkluzywności – uczestniczyła w nim młodzież z Ukrainy, a wspólne gotowanie i zabawy pozwoliły na przełamywanie barier językowych i kulturowych.

Co dalej?
Rezultaty projektu nie kończą się na wspomnieniach. Projekt pokazał, że kuchnia może być miejscem nauki, integracji i inspiracji do kolejnych działań!

A jeśli myślisz, że Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności to coś dla profesjonalnych liderów, to jesteś w błędzie – uczestnicy tego projektu już wiedzą, że każdy może spróbować swoich sił. I Ty też możesz dołączyć!
Zachęcamy do znalezienia lokalnego punktu EURODESK i sprawdzenia, co ciekawego czeka tam na WAS!
Możecie też przejść bezpośrednio na stronę EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI i rozpocząć swoją przygodę z projektami solidarności.
Dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich.
Członkini grupy Superbelfrzy RP.
Założycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywności Przeróżnych niemarudni.pl.
Od ponad 30 lat związana z edukacją formalną i pozaformalną.
Twórczyni i koordynatorka 11-stu edycji Gry Miejskiej Fair Train.
Od 2007 roku zaangażowana w projekty międzynarodowe, głównie o tematyce edukacji globalnej i zrównoważonego rozwoju. Swoją przygodę z edukacją pozaformalną rozpoczęła od projektu Erasmus +„Cut the Ice”, który zmienił jej życie i postrzeganie edukacji w ogóle.
Wartości: współpraca, zaangażowanie, inicjatywa.
- Jak smakuje Europa? - 26 marca 2025
- Projekt Erasmus+ „Bądź świadomy, zaangażowany, krytyczny” jako przykład zaangażowania i partycypacji młodzieży. - 28 kwietnia 2024
- Gdzie uczy się młodzież? - 13 kwietnia 2023