5 października świętowaliśmy Światowy Dzień Nauczyciela, a już dzień później Superbelfrzy sprawili nam prezent. Prezent w postaci ogromnej dawki energii, informacji, radości. Odbyła się #EduMocOnline.
Nie wiem, czy jest gdzieś w Internecie podobne wydarzenie jak to, które już po raz trzeci odbyło się gdzieś pomiędzy Odrą a Wisłą.? Osobiście nie spotkałem się jeszcze z tym żeby grupa entuzjastów, przyjaciół, nauczycieli – sama z siebie, bez zarabiania na tym żadnych pieniędzy chciała poświęcić swój czas na przygotowanie, przeprowadzenie i podzielenie się tym co ich kręci z innymi.
Już po raz trzeci na łączach zagościła konferencja #EduMocOnline, w tym roku pod tytułem “Mnożenie przez dzielenie”. W trochę zmienionej formule – na Youtubie, można było od godziny 9.00 rano aż do późnego wieczora – śledzić wystąpienia, komentować na żywo to co się działo, brać udział w wyzwaniach i wygrywać różne nagrody, ale przede wszystkim można było się dobrze bawić i łapać pozytywną energię od eduzmieniaczy.
W 2017 roku przez całą konferencję pojawiała się EduKura. EduKura, która dzieliła się mocą edukacji ze wszystkimi. W tym roku ponad 800 uczestniczących na żywo (dokładnie jak pokazują statystyki 848) “ładowało edukacyjne akumulatory” od pełnych energii Marty Florkiewicz Borkowskiej oraz Agnieszki Bilskiej – prowadzących i nadzorujących ciągłość przekazu.
W konferencji wzięło udział 23 prelegentów, w tym gość specjalny Giancarlo Brotto – strateg Globalnej Edukacji – nadający dla Nas z Kanady. Na początku przywitał nas i jak to On- rozśmieszył, sprowokował do pewnych przemyśleń – założyciel SuperBelfrów Jacek Ścibor.
A później ? A później było już tylko lepiej.
Kiedyś dawno temu w jednym z wywiadów zapytano Alfreda Hitchcocka – jaki jest przepis na dobry film? Odpowiedział, że na początku musi być katastrofa a potem napięcie już tylko rośnie.
Parafrazując te słowa można powiedzieć że zaczęło się Fantastycznie, a potem było już tylko lepiej. Każdy z prelegentów przekazywał mnóstwo pozytywnej energii dzieląc się swoim doświadczeniem, wiedzą, przemyśleniami. W przerwach między wystąpieniami były różnego rodzaju konkursy i wyzwania w których nagrodami były gadżety ufundowane przez patronów konferencji (którym po raz kolejny dziękujemy). Na zakończenie księżna Karolina podzieliła się z Nami bajką nadawaną prosto z samochodu jadącego gdzieś w Polsce w ciemnej nocy.
Po prostu działo się dużo, energetycznie, z uśmiechami, komentarzami. Nie wiem jak to opisać osobom które nie brały w tym udziału.
Nie wiem jak przekazać informację o tym ile pozytywnej energii zostało wrzucone do Internetu na temat edukacji, uczenia, zawodu nauczyciela.
Najlepiej jest chyba w spokoju ciszy obejrzeć te wszystkie wystąpienia i wybrać z nich coś dla siebie. Znaleźć w nich radość z uczenia, satysfakcję z tego że jest się nauczycielem.
Przez ponad 13 godzin relacji pojawiło się mnóstwo komentarzy od uczestników. Chyba im trzeba oddać głos, żeby pokazać jak to wyglądało:
- “Świetny FLOW miała tegoroczna EduMoc Online. Naprawdę inaczej się patrzy na edu-świat z wiedzą o takich nauczycielach. Dziękuję wszystkim, którzy choć palec do tej inicjatywy przyłożyli ku dobru wspólnemu, np. komentując, czatując, udostępniając. Dzięki NAM wszystkim mamy zasięg ponad 410 tys!”
- “Znowu mi się chce coś robić”
- “Ja zabieram dużo okruchów, które mnie uderzyły i kazały pomyśleć, zdań, które cały czas słyszę w głowie i samo mi się myśli o nich. Słuchanie Was wzmocniło we mnie odwagę do działania inaczej. Dzięki za to!”
- “Jestem pod wrażeniem jak technicznie sprawnie było i jak u mnie śmigało w domu. Agnieszka i Marta swoboda, humor i czujność! Ważne słowa padały od prelegentów, o słuchaniu, współpracy, o relacjach, o tym, że warto tak bez reszty poświęcić się tej pracy. I bardzo konkretne i praktyczne rzeczy, technologiczne też, choć w „Mnożeniu przez dzielenie” raczej chodzi o to, co zrobić dzięki technologii! 😍”
- “Bezpiecznie jest się uczyć z Superbelframi. Życzliwi ludzie, chętni do pomocy i inspirujący. Są wykłady i… prace domowe. czyli można coś samemu aktywnie zrobić. Ja tylko z doskoku, bo dzień pracowity… Ale co zobaczyłem i wysłuchałem to moje. Chyba spróbuje niektórych nowych narzędzi.”
- “Tak sobie słucham EduMocy online i naszła mnie refleksja… taką edumoc trzeba pokazać reszcie społeczeństwa – rodzicom, samorządowcom, politykom… niech zobaczą jak wiele pasji jest w nauczycielach, ile dobrego robią dla dzieci i dla społeczności lokalnej. To zwykli ludzie, nie jacyś celebryci z kontami w Dubaju. Robią to bo autentycznie i całym sercem kochają swój zawód i ludzi! I za to właśnie należy im się szacunek i docenienie ich wysiłków… oczywiście, że zrobią za darmo, bo takie mają wielkie serca… ale o ile więcej dobrego mogliby zrobić gdyby nie musieli myśleć jak z tej dziwnej pensji utrzymać rodzinę. Gdyby mogli poświęcić się tylko tej pasji zamiast uzupełniać tony dokumentów, ankiet i zgód na wszystko…”
Powstało mnóstwo wierszyków – w odpowiedzi na wyzwania, memy, rysnotki z przemówień. Materiały mówiące o tym że najważniejsze jest “educhcenie” – moc zmieniania rzeczywistości. Moc którą posiadają nauczyciele – EduMoc.
EduMoc– to siła, która pojawia się wtedy kiedy papiery szkolne i szara rzeczywistość zaczynają przysłaniać główny cel nauczania – radość z tego że mamy możliwość i okazję przekazać pewne rzeczy naszym uczniom: wiedzę, doświadczenie, radość z nawiązywanych relacji.
Jak podzielić się nią z innymi ? Dla mnie najlepszym sposobem jest właśnie branie udziału w tych wydarzeniach, ładowanie bateryjek i przekazywanie tej energii uczniom.
Dlatego już z niecierpliwością czekam na przyszłoroczne wydarzenie pod nazwą EduMocOnline. A na jaki temat ? Tego nie wie jeszcze nikt.
W imieniu wszystkich organizatorów dziękuję Wam, tym wszystkim którzy poświęcili swój czas na to żeby obejrzeć, komentować, dzielić się tą radością. Wam drodzy uczestnicy. Dlatego, że patrząc od drugiej strony – czyli osoby zaangażowanej w sprawy organizacyjne tej konferencji, wiem ile z Waszej Radości i Educhcenia zostało we mnie, na cały rok szkolny.
Dzisiaj poniedziałek. Wszedłem. …. NIE. Wbiegłem do szkoły nie mogąc doczekać się dzwonka. Niech EduMoc będzie z Wami.
P.S. Parę rzeczy z konferencji które mogły Wam uciec, a które są bardzo ważne. 😉
Przede Wszystkim podziękowania dla wszystkich Uczestników. W tym miejscu możecie pobrać certyfikat
uczestnictwa w EduMocyOnline –>(link)
Po drugie bardzo gorąco dziękujemy naszym Partnerom i Patronom medialnym którzy przyczynili się do jeszcze większego zainteresowania konferencją.
Mentor Systemy Audiowizualne to nie tylko producent interaktywnych rozwiązań MyBoard takich jak monitory, interaktywna podłoga czy pracownie językowe. To firma aktywnie wspierająca edukację polskich nauczycieli poprzez darmowe warsztaty, webinary a także materiały edukacyjne w ramach „Mentorowych Inspiracji„. Zapraszamy na stronę https://www.mentorpolska.pl/, do polubienia profilu „Mentor – systemy audiowizualne” i do grupy „Aktywna Tablica” na Facebook’u.
ABIX Edukacja – misją firmy jest dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań informatycznych oraz sprzętu dla edukacji oraz oferowanie profesjonalnego wsparcia technicznego.Rozwiązania zgodne z podstawą programową.
Dokładamy wszelkich starań, aby wszystko, co oferujemy, było zawsze w zgodzie z Podstawą Programową. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że młodzież powinna uczyć się różnych rozwiązań, a oprogramowanie OpenSource daje wielkie możliwości; pozwala nieskrępowanie używać za darmo tego samego oprogramowania zarówno w szkole, w domu, jak i w późniejszej pracy.
Edunews.pl – portal, który już od ponad 10 lat dostarcza nauczycielom i dyrektorów cennych dobrych informacji na temat trendów, narzędzi i projektów edukacyjnych. Zachęcamy do odwiedzin portalu i zapisania się na jego cotygodniowy bezpłatny serwis wiadomości.
Głos Nauczycielski – tygodnik społeczno-oświatowy dla edukacji i o edukacji na każdy temat
EduGadki – najlepszy edukacyjny podcast przeznaczony dla ludzi związanych z edukacją – dla nauczycieli, rodziców, studentów , edukatorów – prowadzony przez dwóch Superbelfrów .
PTI Polskie Towarzystwo Informatyczne – organizacja, która od 35 już lat zrzesza profesjonalistów z branży informatycznej. Członkowie PTI należący do 13 oddziałów w całej Polsce organizują między innymi liczne konferencje specjalistyczne oraz prowadzi także certyfikację ogólnych umiejętności komputerowych w oparciu o normy ECDL.
Printoteka – platforma z autorskimi materiałami edukacyjnymi na każdy etap i poziom edukacyjny z ponad 15-letnim doświadczeniem w projektowaniu materiałów edukacyjnych w tym gier online.
MAC Edukacja – jedno z czołowych wydawnictw edukacyjnych w POlsce, lider w edukacji przedszkolnej oferujący nie tylko książki i podręczniki ale także pomoce dydaktyczne i zabawki oraz sprzęt multimedialny i oprogramowanie dla oświaty.
Czelendże
#czelendż_1 SPONSOR: PRIONTOTEKA.PL
Abonamenty do printoteki – free – cały rok
kontakt: Marta Florkiewicz Borkowska
- Mateusz Łysek
- Agnieszka Jung
- Irena Kostecka
- Edyta Jurys
- Justyna Klimczyk
#czelendż_2 SPONSOR: EduNews.pl
Publikacje Edunews
kontakt: Marcin Polak
- Monika Kulesza
- Zuzanna Kowalska
- Agata Gibas
- Justyna Orszulak
- Anna Albrecht
- Wioleta Matyjakowska
- Hania Goik
#czelendż_3 SPONSOR: PTI
kalendarzyki
kontakt: Beata AKA Chodacka
- Paulina Woźniak-Chojnacka
- Iza Leathem
- Katarzyna Góralczyk
- Halina Doktór
- Kamila Muc-Buczyńska
- Mirosława Dyka-Płonka
- Kasia Misiuro
- Ola Z-icz
- Hanna Czapla
- Anna Pasterak
#czelendż_4 SPONSOR: MENTOR SYSTEMY AUDIOWIZUALNE
roczne licencje Explain Everything
kontakt: Sylwester Zasoński
- Joanna Wilmanska
- Halina Doktór
- Katarzyna Góralczyk
- Anna Albrecht
#czelendż_5 EduCytaty SPONSOR: PRINTOTEKA.PL
printoteka abonament 50%
kontakt: Marta Florkiewicz Borkowska
- Joanna Wilmanska
- Joanna Waszkowska
- Agnieszka Gerstendorf
- Bożena Jafiszow
- Justyna Bober
- Anna Pasterak
- Jolanta Okuniewska- zdecydowany numer 1 🙂
- Ela Zacharewicz
- Paulina Woźniak-Chojnacka
- Hania Goik
#czelendż_6 Edison ABIX
roboty Edison
kontakt: Adam Jurkiewicz
- Bożena Jafiszow
- Rafał Wilkowski
#czelendż_7 SPONSORZY: PTI ECDL
Vouchery egzamin e-nauczyciel
kontakt: Aka Beata Chodacka
- Monika Kulesza
- Bożena Jafiszow
- Agnieszka Gerstendorf
- Monika Gnutek
- Justyna Klimczyk
#czelendż_8 czym jest kreatywność? SPONSOR: BECREO
Zestawy Scottie Go
Kontakt: Marcin Paks
- Justyna Klimczyk
- Teresa Smoleń
Trochę informacji o wystąpieniach jakie miały miejsce w wykonaniu uczestników konferencji. (dziękujemy: Mateuszowi Łyskowi oraz innym którzy się nimi dzielili)
I trochę zdjęć od kuchni złapanych w internecie:
Transmisja: Część Pierwsza
Transmisja: cześć druga.
Od 2009 roku uczy w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku. Laureat konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2019. Jeden z trzech certyfikowanych trenerów Google dla Edukacji w Polsce. Autor wielu publikacjiz zakresu wykorzystania TiK, w tym książki: „TiK w Pigułce – narzędziownik nauczyciela”. (wyd. CRE EDICON, 2019).Trener i edukator umiejętności ICT. Członek społeczności SuperBelfrzy RP.Prelegent wielu konferencji oraz autor warsztatów związanych z wykorzystaniem technologii w edukacji.
W 2021 roku wpisany na listę 100 osób wyróżnionych przez SPRUC za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce.
Lider Google Educator Grup Poland (GEG Poland). Współtwórca pierwszego w Polsce podcastu edukacyjnego o technologiach Google – Go4edu.
- Cyfrowa Taksonomia Blooma – Akademia Młodego Superbelfra - 19 stycznia 2023
- Żeby im się chciało. Jak zaangażować niezaangażowanych na lekcji? - 5 kwietnia 2022
- Do zobaczenia….. - 10 sierpnia 2021