Centrum Cyfrowe od kilku lat prowadzi działania polegające na promowaniu otwartych zasobów edukacyjnych. Zespoły edukatorów podczas zjazdów stacjonarnych i spotkań online nieodpłatnie wypracowują w zleconych obszarach tematycznych materiały, z których mogą potem korzystać nauczyciele wybranych specjalizacji. Produktem finalnym tej współpracy są zasoby, które można w dowolny sposób wykorzystywać, edytować i udostępniać innym użytkownikom.
Do tej pory w pięciu edycjach (3 dla nauczycieli i 2 dla bibliotekarzy) uczestnicy pracujący projektowo przygotowali materiały dotyczące m.in. matematyki, lekcji wychowawczych i edukacji klimatycznej. Tym razem Centrum Cyfrowe przekazało pałeczkę Liderkom biorącym udział w poprzednich edycjach. Tak powstał SpołEd lokalnie. Liderki koordynują projektem w swoim środowisku szkolnym z zespołem, który sobie samodzielnie wybrały. Decydują, czego będą dotyczyć przygotowywane zasoby edukacyjne, jakie szkolenia w związku z tym należy przeprowadzić i z jakimi ekspertami się spotkać. W tej edycji utworzyły się trzy zespoły, które wdrażają niezwykłe działania.
Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach pod przewodnictwem Agaty Paszek zatytułowała swój projekt “Podcast, film i grafika w rękach nauczyciela”. Grupa planuje stworzyć zasoby w formie słuchowisk, kart pracy i materiałów w atrakcyjnej oraz nowoczesnej formie, które dedykowane będą najmłodszym i najstarszym uczniom szkoły podstawowej, ich rodzicom i nauczycielom. Tematyka materiałów będzie dotykać ważnych życiowych wartości i wybranych zagadnień edukacyjnych.
XX Liceum Ogólnokształcącym im. L.Staffa w Krakowie, któremu przewodzi Ewelina Iwan, pracuje nad tematem: „Jak uczyć (się) zarządzania sobą? Projektowanie świadomego kształtowania kompetencji proinnowacyjnych w szkole”. Założeniem tego zespołu jest wyposażenie nauczycieli w umiejętność zarządzania sobą. W tym celu uczestnicy założą i poprowadzą stronę internetową zawierającą narzędzia i pomoce lekcyjne, które umożliwią kształtowanie tej kompetencji proinnowacyjnej w środowisku szkolnym. Adresatami strony będą nauczyciele, lektorzy języków obcych, ale również edukatorzy oraz popularyzatorzy nauki i samodzielnego uczenia się.
Liderką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. “Synów Pułku” w Owińskach jest Maria Kaliszan-Kaźmierczak. Razem z Magdaleną Ciesielską pracują nad „tyfloMatematycznym Przewodnikiem Turystycznym”. Ten zbiór będzie przedstawiał miejsca związane z królową nauk na terenie całej Polski. Wyjątkowość zasobu polega na tym, że obiekty przedstawione w publikacji mają być dostępne dotykowo dla uczniów niewidomych. Zespół planuje, by były to dotykowe „zdjęcia”, kształty 3D oraz w zapis brajlowski tekstów do samodzielnego odczytania.
Mam ogromną przyjemność przyglądać się pracom tych zespołów jako jedna z mentorek. Jestem pod wrażeniem pomysłowości każdej grupy i ogromu pracy, którą wkładają uczestnicy, by przygotować merytoryczne, ciekawe, atrakcyjne, a przede wszystkim użyteczne materiały edukacyjne. Podziwiam wiedzę, zaangażowanie i chęci rozwoju, które mogą stać się przykładem dla wszystkich pragnących podnosić poziom edukacji w naszym kraju.
Zespoły kończą swoje prace wiosną tego roku. Wtedy będzie można ujrzeć te niezwykłe otwarte zasoby i wykorzystywać je w różnorodnych sytuacjach edukacyjnych. Ja już nie mogę się doczekać!
- Uwierzyć w ucznia - 10 maja 2023
- Klimatycznie – nie tylko na języku polskim. - 12 lutego 2022
- Lokalna współpraca na rzecz otwartej edukacji – SpołEd lokalnie - 21 stycznia 2022