Pleszew, niewielka, ale urokliwa miejscowość niedaleko Kalisza, gościł w tym roku we wrześniu Ambasadorów Wiosny Edukacji, liderów i nauczycieli, którzy są zainteresowani zmianą swojej szkoły lub są już w procesie zmiany i szukają pomysłów na to, jak tę zmianę wprowadzać.

Wiosna Edukacji to oddolny ruch zmiany szkoły. Idea zrodziła się w głowach liderek Oktawii Gorzeńskiej i Ewy Radanowicz, które były dyrektorkami szkół należących do sieci Ashoka. Liderki trzech Changemaker Schools (Oktawia Gorzeńska Gimnazjum nr 1 w Gdyni, Ewa Radanowicz Szkoła Podstawowa w Radowie Małym i Ewa Kaliszuk Szkoła Podstawowa w Przyłękowie) postanowiły rozszerzyć swoją misję i zaangażować całe społeczności szkolne, ale też indywidualnych nauczycieli w ruch zmiany. Nazwany został on Wiosną Edukacji po spotkaniu w Radowie Małym, w którym uczestniczyły jeszcze Martyna Rubinowska (Ashoka) i Agata Baj (Myślografia). To na tym spotkaniu powstała grafika Agaty przedstawiająca 5 głównych filarów zmiany (poszukiwania, przestrzeń, pewność, pasja, perspektywy) i skrót QZ – ku zmianie, interpretowany też jako Inteligencja zmiany. Spotkanie szkół, które chciały stać się częścią tej zmiany oraz indywidualnych nauczycieli, odbyło się w Warszawie 29 i 30 sierpnia 2018 r.

Podsumowaniem pierwszego roku działalności Wiosny Edukacji było spotkanie w Gdyni 7 czerwca 2019 r., kolejne spotkanie przedstawicieli szkół i ambasadorów odbyło się w 9 września 2020 r. w Radowie. A trzecie spotkanie miało miejsce właśnie w Pleszewie 17 i 18 września. Pomiędzy spotkaniami spotykaliśmy się lokalnie na żywo, braliśmy udział w wizytach studyjnych w szkołach, konferencjach, odbywały się spotkania onlinowe dla ambasadorów i webinaria.
Trzecie spotkanie ambasadorów Wiosny Edukacji i przedstawicieli szkół odbyło się w mieście rodzinnym Oktawii Gorzeńskiej, ale także w mieście, gdzie działają szkoły Wiosny Edukacji i jej ambasadorki Karolina Domagalska i Bernadetta Raś. To one wraz ze swoimi uczniami były twórczyniami tego edukacyjnego zamieszania w Pleszewie. Wsparły je władze miasta, w postaci burmistrza Arkadiusza Ptaka i wiceburmistrz Izabeli Świątek.
Spotkanie przygotowała i prowadziła Oktawia Gorzeńska. Jego pierwszą częścią było spotkanie ambasadorów Wiosny Edukacji w bardzo nowoczesnych i przyjaznych wnętrzach biblioteki mieszczącej się w dawnym budynku stacji kolejowej, do której można dojechać bezpośrednio z dworca kolejowego „baną”. Tego samego dnia mogliśmy jeszcze zwiedzać szkoły i sam Pleszew, pobliski zamek w Gołuchowie, w którym znajdują się dzieła sztuki gromadzone przez Izabellę Czartoryską oraz wziąć udział w koncercie Joanny Aleksandrowicz.

Drugi dzień spotkania to wystąpienia ambasadorów Wiosny Edukacji dla nauczycieli i samorządowców szkół z Pleszewa i nauczycieli z całej Polski, którzy zgromadzili się w pięknej sali koncertowej Zajezdni Kultury. Pierwszym prelegentem była Ewa Radanowicz, do niedawna dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, obecnie specjalistka od innowacji i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UGiM w Goleniowie, pomysłodawczyni i założycielka ruchu Wiosna Edukacji, autorka książki „O co chodzi w szkole”, inicjatorka akcji pod takim samym tytułem. W swoim wystąpieniu przypominała nieustająco o tym, że najważniejszy w szkole jest człowiek, a dopiero potem możemy zastanawiać się, czy to nauczyciel czy uczeń, czy rodzic, pamiętając o tym, że jesteśmy tak samo godnymi szacunku istotami. Obejrzeliśmy kilka filmików zrealizowanych podczas tej akcji. Jeden z nich to film licealistów z Pleszewa, który powstał podczas tej akcji: https://www.youtube.com/watch?v=MINyUQ3aFxI
Pozostali prelegenci, którzy pojawili się na pleszewskiej scenie to Ambasadorzy Wiosny Edukacji, którzy podzielili się swoją refleksją. Agata Karolczyk -Kozyra, która znalazła się w grupie nominowanych do tytułu Nauczyciela Roku i Nauczyciela Jutra, opowiadała o zmianie wypalonego nauczyciela w pasjonata edukacyjnej zmiany. Mirek Barć, pytał dlaczego robimy to, co robimy. Katarzyna Dacy- Ignatiuk i Agnieszka Penkala z Tych opowiadały o ewolucji swojej szkoły małymi krokami. Wiesława Mitulska o wyzwaniach i projektach dla najmłodszych a Monika Szulkowska o praktycznych pomysłach na współpracę. Z kolei Ania Leszczyńska opowiedziała o projektach online dla dużych i małych. Jacek Mielcarek, obecny dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, opowiadał o realizowaniu swoich pasji z uczniami. Autorki bloga Lekcje szyte na miarę Magda Krajewska i Beata Gwizdała radziły jak pracować z uczniami nad ich kompetencjami.

Jako ostatnie wystąpiłyśmy my Katarzyna Polak i Justyna Bober jako przedstawicielki Podlaskich Wieczorynek Edukacyjnych. Nasze wystąpienie zatytułowane „Od pomysłu do realizacji, jak oddolnie zorganizować konferencję/spotkanie edukacyjne online” pokazywało, że da się, bazując na pasji ambasadorek: naszych oraz Ewy Ziejewskiej i Edyty Ejsmont, a przede wszystkim entuzjazmie i chęci dzielenia się z innymi naszych wspaniałych prelegentów. Podlaskie Wieczorynki Edukacyjne stały się już cykliczne i mają już swój rozpoznawalny regionalny charakter. Następna V Podlaska Wieczorynka Edukacyjna odbędzie się 26 listopada. Dotychczasowe Wieczorynki można obejrzeć na kanale Podlaskiego Klubu Kreatywnych Nauczycieli https://www.youtube.com/channel/UCJXzGwCuPNdiLd04gtyaYXg

Tegoroczne spotkanie ambasadorów i eduzmieniaczy odbywało się pod hasłem „Poszukujesz – znajdujesz” i na pewno każdy z nas znalazł coś, czego poszukiwał albo wręcz przeciwnie, znalazł coś kompletnie innego niż to, czego szukał. Najważniejszą refleksją jest to, by poszukiwać… Wyniki tych poszukiwań zaprezentujemy za rok na kolejnym spotkaniu Ambasadorów Wiosny Edukacji.
Po spotkaniu z inicjatywą Wiosny Edukacji pani wiceburmistrz Pleszewa Izabela Świątek napisała: „Jestem pewna, że dla pleszewskich nauczycieli była to potężna dawka inspiracji i dowód, że można uczyć inaczej” . Więcej na ten temat i zdjęcia z imprezy na stronie:
https://pleszew.naszemiasto.pl/pleszew-pleszewski-samorzad-chce-zmienic-nauczycieli/ar/c1-8493135
W Pleszewie już niedługo zostanie zaprezentowana książka „Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole – warsztatownik.” Kompaktowy Pleszew jest organizatorem tej premiery. Książka Oktawii Gorzeńskiej liderki Wiosny Edukacji, eduzmieniaczki, inicjatorki i autorki Akademii Przywództwa Edukacyjnego, platformy Edulab i wielu innych inicjatyw już jest do kupienia w przedsprzedaży. Jej bohaterami są również ambasadorzy Wiosny Edukacji i eduzmieniacze: Dorota Kujawa- Weinke, Wiesława Mitulska, Ewa Kaliszuk, Anna Leśna – Szymańska, Małgorzata Brodecka, Katarzyna Włodkowska, Adam Perzyński. Każda z tych zaproszonych przez autorkę osób jest autorką własnej zmiany i zmiany w swojej szkole. Każda z tych historii jest zupełnie wyjątkowa i przedstawia inną stronę zmiany. Książka zawiera też pytania i wyzwania, które mają skłonić do zatrzymania się i refleksji, a także podjęcia konkretnych kroków.
Każde spotkanie z uczestnikami i liderkami ruchu Wiosny Edukacji jest taką właśnie okazją dla nas wszystkich do zatrzymania się, zadania sobie pytań, dlaczego robimy to, co robimy i postawienia sobie nowych wyzwań.
Artykuł publikowany był na stronie CEN w Suwałkach
- Jak daleko jest z Goleniowa do Białegostoku - 11 sierpnia 2023
- Plecak pełen inspiracji - 11 sierpnia 2022
- Podlaskie Wieczorynki Edukacyjne – Nauczyciel wieczorynkową porą - 4 lutego 2022