Fact-checking, fake newsy, wiarygodność informacji i komunikacji w sieci

Nie sposób pominąć zagadnienia wiarygodności informacji w aspekcie umiejętności krytycznego myślenia. W dobie mediów masowych XXI wieku, praktycznie każdy z podstawową wiedzą informatyczną jest w stanie uruchomić własny portal informacyjny. Po odpowiednim spreparowaniu jego wyglądu, wytworzeniu informacji z wykorzystaniem zdjęć stockowych, często ocena wiarygodności określonego artykułu bywa trudna.


W szkole, zarówno podczas zajęć z wychowawcą, jak i podczas informatyki, brakuje przekazywania treści dotyczących takich zagadnień, jak fake newsy, sposoby rozpoznawania zmanipulowanego zdjęcia, czy wreszcie stronniczości mediów jako takich. Wiedza ta pojawia się w szczątkowej ilości, lub wcale. Poniżej znajduje się kilka podstawowych działań wraz z opisem, które warto przedstawić uczniom w kontekście fake-newsów.

Aby przeczytać więcej o komunikacji w nauczaniu hybrydowym KLIKNIJ i POBIERZ

[pdf-embedder url=”https://superbelfrzy.edu.pl/wp-content/uploads/2021/04/Fact-checking-fake-newsy-wiarygodnosc-informacji-i-komunikacji-w-sieci.pdf” title=”Fact-checking, fake newsy, wiarygodność informacji i komunikacji w sieci”]

 

O autorze
Tomasz Mikołajczyk – nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach, bloger IT (www.paninformatyk.com.pl), zwolennik korzystania z nowych technologii w edukacji. Autor i współautor scenariuszy. Publicysta (m.in. TIK w edukacji, Komputer Świat, Dyrektor szkoły) i prelegent na wielu branżowych konferencjach. Członek społeczności Superbelfrzy RP. Posiadacz tytułu Certified Microsoft Innovative Educator Expert. Certyfikowany ekspert z zakresu IT (między innymi Microsoft Technology Associate, Microsoft Office Specialist, ISTQB Certified Tester, EITCA e-Government, EPP e-Teacher). Prowadzi zajęcia edukacyjne w ramach ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Poza szkołą – audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w administracji, szkoleniowiec IT oraz QA Manager.

Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.