Konferencje w kalendarzu
W momencie powstania Superbelfrów, jednym z czołowych zamierzeń co do funkcjonalności tej grupy było dzielenie się wiadomościami o odbywanych konferencjach, zjazdach i szkoleniach, na których zawsze towarzyszy nam mnogość adresów, kontaktów, pomysłów i inspiracji. W związku z możliwościami, jakie dają urządzenia mobilne dziś – grupowym standardem jest relacja wydarzeń edukacyjnych – online na fejsbukowym profilu grupy. I dzieje się to prawie codziennie – szczególnie we wrześniu, najbardziej konferencyjnym miesiącu w roku. Wiele z tych wydarzeń wpisanych jest do Kalendarza Superbelfrów zamieszczonego na blogu.
Większość konferencji, sympozjów, konwentów, zlotów, zjazdów i kongresów relacjonowanych w grupie opatrzonych jest linkami, zdjęciami i komentarzami a nierzadko długą dyskusją nad podstawowymi tezami lub kontrowersyjnymi wystąpieniami. Grupa to najlepsze miejsce w Sieci jakie znam, w którym tak różnorodnie i na różnych poziomach pokazuje się konferencyjno-edukacyjną Polskę w sposób merytoryczny.
„IT w edukacji”
Od 2013 roku, między innymi dzięki Superbelfrom, jestem redaktorem naczelnym kwartalnika „IT w edukacji” oraz organizatorem merytorycznych wystąpień na Regionalnych Zjazdach IT w Edukacji (nazwa zmieniona we wrześniu br. z Regionalnych Zjazdów Nauczycieli Informatyki – poprzednia była zbyt ograniczająca i formatująca) odbywających się w większych miastach Polski. Razem z Karoliną Szulc od października 2013 roku byliśmy na Zjazdach w 9 miastach wojewódzkich! W imprezach jako prelegenci uczestniczyły, między innymi, osoby z grupy, których fachowość w zakresie stosowania technologii w nauczaniu wszystkich przedmiotów była i jest ponadprzeciętna, oraz o których dokonaniach wiedzieliśmy właśnie z wpisów w dyskusjach grupy.
2014 rok to już 11 województw i niezmienna formuła samych konferencji: część to wystąpienia firm partnerskich, a część merytoryczne wystąpienia przez nas „zamawiane”. No i drugi, dwudniowy, Zlot Innowacyjnych Nauczycieli w Ustroniu 28-29 listopada. Oczywiście tam będziemy. 🙂
Tylko praktycy!
Przez cykliczne konferencje „IT w edukacji” przewinęło się mnóstwo nauczycieli – dość powiedzieć, że każde spotkanie to 120-150 osób. Wszystkie osoby uczestniczące w naszych spotkaniach potwierdziły jedno – najwyższą jakością w każdym ze zjazdów były wystąpienia merytoryczne nauczycieli praktyków. Nie „przebijają” ich żadne wystąpienia firmowe. Nie wiem dlaczego firmy technologiczne i narzędziowe z edukacyjnej branży IT nie potrafią zatrudnić profesjonalnych menedżerów produktu, z pasją mówiących o swoich rozwiązaniach. Wśród ich wystąpień było zaledwie kilka wartych uwagi – zdecydowanie wyjątki niż reguła. Tak jest na wszystkich konferencjach edukacyjnych w Polsce, na których byłem.
Pasja to klucz
Nauczanie z pasją prowadzi w prostej linii do opowiadania z pasją o swoich doświadczeniach, a to z kolei generuje odbiór naszych wystąpień jako inspirujących dla innych nauczycieli – czego doświadczamy werbalnie i mailowo po każdym wystąpieniu. Najlepszym przykładem były tutaj „Inspiracje” na początku lipca 2014 r. w Warszawie – wysyp podziękowań i oświadczeń o inspiracji (właśnie!) do działania po konferencji był nadzwyczajny. Tu z kolei podziękowania kieruję do Marcina Polaka, edunews.pl i Fundacji Think!
Wyjdźcie z cienia, proszę…
Pokażcie swoje dokonania i umiejętności, podzielcie się wiedzą i doświadczeniem na blogu, fanpage, w grupie, na konferencjach i łamach czasopism. Wszyscy jesteśmy przekonani, że prawdziwe zmiany w edukacji dzieją się od dołu.
- Profesor - 6 kwietnia 2024
- Dyktatura klopsów - 15 października 2022
- Nadszkoleniowość - 11 lipca 2022