Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie uczy nauczyciela uczyć, jak spotkanie z innym nauczycielem. Wymiana doświadczeń, dzielenie się pomysłami czy nawet wspólne narzekanie (ale nie za dużo) dodaje siły, przypomina, że nie jesteśmy sami, otwiera głowy na pomysły. Daje nowy oddech.
Do takich spotkań najczęściej dochodzi przy okazji kongresów czy szkoleń.
Niestety czas, który musimy poświęcić i koszty, które trzeba ponieść, skutecznie uniemożliwiają częsty udział w takich imprezach.
Rozmowy z koleżankami i kolegami – powiedzmy to szczerze – też często raczej demotywują, niż zachęcają do pracy. Sam często unikałem pokoju nauczycielskiego, gdzie grono ciągle narzekających na wszystko belfrów widziało błędy w systemie, uczniach, papierach, dyrekcji. Byłem w mniejszości.Szerokopasmowy Internet, sieci społecznościowe ratują takich jak ja (i Wy). Dwa lata temu grupa nauczycieli postanowiła zorganizować pierwszą w Polsce kilkugodzinną konferencję online. W dwunastogodzinnym, bezpłatnym, wirtualnym spotkaniu EduMoc Online uczestniczyło niemal tysiąc nauczycieli, edukatorów, akademików – wszystkich tych, którym chciało się „zarwać” wolną sobotę i obserwować, co się dzieje na wirtualnej mównicy. Rzecz o tyle wygodna, że jednocześnie można leżeć pod kocykiem, sprzątać, na moment się wyłączyć, zjeść obiad a nawet (próbowałem!) obejrzeć mecz. Nie bez znaczenia jest również to, że można w łatwy sposób wejść w interakcję z innymi uczestnikami czy prelegentami.
W tym roku ponownie nauczyciele tworzący grupę Superbelfrzy RP postanowili zaprosić wszystkich chętnych na bezpłatną konferencję w Internecie złożoną z szeregu webinariów, spotkań online, warsztatów i wykładów. Za darmo. By było łatwiej dla widzów, cała impreza odbędzie się na YouTube.
Konferencja startuje w sobotę, 6 października o godzinie 9.00. i będzie trwać przez cały dzień do późnych godzin wieczornych. W programie ponad dwadzieścia półgodzinnych wystąpień na różne tematy:,kształcenia myślenia krytycznego, technologii, praktyki lekcyjnej, projektów czy edukacji medialnej. Na jutubowej mównicy wystąpią dyrektorzy, nauczyciele, ludzie nauki, przedstawiciele świata świetlicy szkolnych i inni edukatorzy. Krótko mówiąc: każdy znajdzie coś dla siebie. Dokładny program znajdziecie pod tym linkiem: http://bit.ly/emo2018
Wzorem innych międzynarodowych konferencji tego typu, na przykład “Teach With Tech Conference”, podczas EduMocy Online 2018 będzie prowadzone moderowanie równoległej debaty na Facebooku, gdzie zorganizowane zostaną różne aktywności – konkursy, głosowania, debaty. Będą też nagrody!
Kończąc zachęcam do polubienia wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/245133716146182/).
Do zobaczenia o 9.00. Występuję jako pierwszy….
Autor:
Jacek Staniszewski
doklasy.pl, edugadki.pl
Akademia Dobrej Edukacji, Warszawa Górczewska 13
Zajrzyjcie też tutaj: https://superbelfrzy.edu.pl/edumoc-online-2018/
____________________________________________
Jacek Staniszewski
Nauczyciel historii od 1996 roku. Uczył również WOS, języka angielskiego i informatyki we wszelkiego rodzaju szkołach (miejskie i wiejskie, szkoły podstawowe, gimnazjum, liceum a nawet zerówka), publiczne i niepubliczne.
Ukończył Uniwersytet Gdański na wydziale filologiczno-historycznym.
Współpomysłodawca i organizator czterech pierwszych, corocznych zjazdów nauczycieli opiekujących się szkolnymi pracowniami komputerowymi w Mrozach pod Warszawą. Do 2010 nauczyciel historii w Gdańskim Szkoły Autonomicznych, pierwszych szkołach niepublicznych na Pomorzu. Następnie przeprowadził się do Warszawy gdzie rozpoczął pracę w Instytucie Badań Edukacyjnych. Autor i współautor wielu poradników dla nauczycieli, prowadzący szkolenia dla nauczycieli – głównie dotyczących zagadnień nowoczesnej dydaktyki a także wykorzystania nowych technologii na zajęciach historii.
Od 2013 razem z żoną Beatą założył innowacyjną szkole podstawową „Akademia Dobrej Edukacji”, która ma swoją siedzibę w Warszawie na ul. Górczewskiej 13. Obecnie jest jej dyrektorem.
Jedną z podstawowych zasad szkoły jest indywidualizacja nauki, nowoczesne metody i wykorzystanie nowych technologii. Co roku, w sierpniu współorganizuje konferencję dotyczącą ich wykorzystania w szkołach.
Od 4 lat aktywny członek międzynarodowego stowarzyszenia nauczycieli historii Euroclio, wraz z którym uczestniczy w wielu projektach dotyczących nauczania historii. Jednym z nich jest Innovative History Education or All, którego efektem ma być stworzenie nowoczesnych narzędzi online dla nauczycieli.
Członek zarządu Stowarzyszenie Dobra Edukacja.
No i najważniejsze: tata gimnazjalisty (jeszcze!) i ucznia czwartej klasy szkoły podstawowej, kibic Arsenalu Londyn’
jacel.staniszewski”at”dobraedukacja.edu.pl
„at”JaStaniszewski
Od 2009 roku uczy w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku. Laureat konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2019. Jeden z trzech certyfikowanych trenerów Google dla Edukacji w Polsce. Autor wielu publikacjiz zakresu wykorzystania TiK, w tym książki: „TiK w Pigułce – narzędziownik nauczyciela”. (wyd. CRE EDICON, 2019).Trener i edukator umiejętności ICT. Członek społeczności SuperBelfrzy RP.Prelegent wielu konferencji oraz autor warsztatów związanych z wykorzystaniem technologii w edukacji.
W 2021 roku wpisany na listę 100 osób wyróżnionych przez SPRUC za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce.
Lider Google Educator Grup Poland (GEG Poland). Współtwórca pierwszego w Polsce podcastu edukacyjnego o technologiach Google – Go4edu.
- Cyfrowa Taksonomia Blooma – Akademia Młodego Superbelfra - 19 stycznia 2023
- Żeby im się chciało. Jak zaangażować niezaangażowanych na lekcji? - 5 kwietnia 2022
- Do zobaczenia….. - 10 sierpnia 2021
3 odpowiedzi na “EduMoc Online 2018”
Czy filmy z konferencji zostaną na yt do obejrzenia po pracy 6.10 ?
Tak. Docelowo wszystkie nagrania z konferencji znajdą się na naszych stronach.
Super!!!! Również skorzystam z późniejszego obejrzenia filmów,ponieważ akurat 6.10 jestem na wyjeździe…