Chcieliście kiedyś stworzyć interaktywny magazyn lub broszurkę, w której zagnieżdżone będą filmy? Dawno już myślałam o przygotowaniu takiej publikacji, jednak do tej pory nie znalazłam narzędzia, które by mi na to pozwoliło, było darmowe i jeszcze na dodatek proste w obsłudze. Aż do niedawna, kiedy to odkryłam, że Issuu oferuje taką możliwość. Jak to zrobić? Spójrzcie!
Krok 1
Tworzycie dokument tekstowy (edytor nie ma znaczenia, mogą być to również Google Docs). Aby osadzić w nim film najlepiej wstawić do pliku obrazek (ja użyłam stop klatki z filmu, który chciałam wstawić, ale może być każdy dowolnie wybrany obrazek).
Krok 2
Dodajecie do obrazka hiperłącze:
– klikacie prawym przyciskiem myszy na obrazek
– z menu wybieracie hiperłącze
– w dolnym polu wklejacie link do wybranego filmu
Krok 3
Kiedy już wszystkie linki zostaną osadzone w dokumencie tekstowym, zapisujecie plik jako pdf (Zapisz jako -> z dolnego okienka wybieracie rozszerzenie PDF)
Krok 4
Tak przygotowany pdf ładujecie do Issuu (oczywiście jeśli nie macie konta, trzeba je wcześniej założyć) używając przycisku Upload (zaznaczony na czerwono na zdjęciu poniżej). Po wybraniu tej funkcji wystarczy przeciągnąć plik do przeglądarki lub wyszukać go używając przycisku Select the file to get started i poczekać na załadowanie się pliku.
Krok 5
Gdy już plik zostanie wczytany na stronę pozostaje nam opisać go i kliknąć przycisk Publish Now. E voila! Nasz plik jest już dostępny pod linkiem podanym na ekranie oraz po kliknięciu na Open publication.
Krok 6 (nadliczbowy)
Nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się gotową publikacją. Ja przećwiczyłam te umiejętności na publikacji, jaką przygotowywałam dla zakończonego już projektu Comenius „I feel good, well-being in the contemporary world”, która stanowi zbiór dobrych praktyk i najciekawszych materiałów stworzonych przez szkoły partnerskie w trakcie trwania projektu. Całość publikacji można obejrzeć tutaj:
dr Barbara Ostrowska – psycholog, trener, nauczyciel Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie, członek grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i koordynuje projekty europejskie w swojej szkole.
- Społeczno-emocjonalny proces uczenia się czyli czym jest SEL? - 6 listopada 2022
- Wojna w Ukrainie – jak i o czym rozmawiać z uczniami? - 26 lutego 2022
- Jak efektywnie pracować hybrydowo? – inspiracje dla dyrektorów i nauczycieli - 17 października 2020
6 odpowiedzi na “Jak stworzyć interaktywną publikację w 5 krokach”
Świetny tutorial i bardzo przydatny! A działanie bardzo proste. Spróbuję z trzecioklasistami w tym roku 🙂 Dzięki!
Doskonały pomysł, świetnie do tego opisany i objaśniony. Moim uczniom na pewno taka umiejętność się przyda przy tworzeniu produktów w projektach. Dziękuję.
Dziękuję za inspiracje. Już sprawdziłam, wszystko działa. Korzystałam z Issuu, ale nie wiedziałam,
że można wkleić film. Kolejne narzędzie, które pomoże w urozmaiceniu strony.
Rewelacyjny poradnik! Wypróbowałam go i…cieszę się, iż mam pomysł do wykorzystania na stronie internetowej z moich przedmiotów. Moje czwartaki sobie spokojnie poradzą, tym bardziej, że praca w tym programie jest znakomicie opisana. Dzięki i pozdrawiam, Ewa
Technologie i funkcje programów zmieniają się w zawrotnym tempie 🙂 Osadzanie filmów w dokumentach google jest obecnie bardzo łatwe i nie wymaga dodatkowych serwisów. Dodatkowo taki dokument można udostępnić bezpośrednio publicznie lub wybranej grupie osób. Pozwoliłem sobie na ten komentarz ponieważ artykuł został ponownie przypomniany na faceboku Superbelfrów i choć minęło niewiele czasu, już jest raczej nieaktualny 😉
Skoro wpis jest nieaktualny, tak jak napisał kolega powyżej, to może podrzucilibyście Wasze porady odnośnie tego, jak pracować na plikach PDF? Nie chodzi mi tylko o stworzenie pliku PDF poprzez „zapisz jako” w Wordzie, ale także tego typu akcje, jak scalanie pdfów czy edycja pliku PDF.