W momencie, kiedy w mediach toczy się żywa dyskusja na temat nadmiernego obciążania dzieci pracą domową, może warto zastanowić się, jak nie wylać dziecka z kąpielą.
Czy możemy sprawić, by zadania domowe nie były żmudnym obowiązkiem, ale przyjemnością czy wyzwaniem?
Chciałabym podzielić się kilkoma pomysłami, w których wykorzystujemy TIK, czyli coś, co króliczki lubią najbardziej. Zacznijmy od Kahoot!
Aplikacja Kahoot! znana jest pewnie nauczycielom angielskiego, ale doskonale może być wykorzystana też przez nauczycieli innych przedmiotów, ponieważ pytania można układać po polsku.
Co więcej można zlecić układanie quizu uczniom, np. jako zadanie domowe. Wystarczy zarejestrować się w darmowej wersji programu, by mieć dostęp do gotowych quizów, można takie gotowe quizy modyfikować, można udostępniać je innym.
Od niedawna Kahoot! ma wersję Challenge, czyli możliwość rozwiązywania quizów indywidualnie przez uczniów. Potrzebna jest im do tego aplikacja na telefon Kahoot! app. Uczeń z taką aplikacją na telefonie, otrzymuje od nauczyciela link lub PIN do gry, wygenerowany po wyborze opcji Challenge po wybraniu quizu (obok Play, którą wykorzystać możemy grając w Kahoota w klasie).
Następną wybieraną opcją jest dostępność quizu (do 14 dni). Uczniowie, którzy dostaną link czy kod albo dostęp poprzez Google classroom, otrzymują wiadomość ”You have been challenged” (Zostałeś wyzwany). Wystarczy teraz, by uczeń zaakceptował wyzwanie i może zagrać.
Nauczyciel ma wgląd do wyników uczniów, o ile oczywiście ma swój login. Wystarczy, że wejdzie na swój profil i dalej na rezultaty i na zadany przez siebie quiz. Może pobrać wyniki w dość szczegółowej postaci w arkuszu Excel.
Co więcej może również wybrać opcję ponownej gry „play again” z duszkiem, ta opcja umożliwia uczniowi wykonanie zadania po raz drugi i zmierzenie się z samym sobą.
Justyna Bober – nauczyciel języka angielskiego i polskiego, zwolenniczka różnych technologii informacyjnych, zainteresowana też neurodydaktyką i wszelkimi nowymi trendami w edukacji.
- Jak daleko jest z Goleniowa do Białegostoku - 11 sierpnia 2023
- Plecak pełen inspiracji - 11 sierpnia 2022
- Podlaskie Wieczorynki Edukacyjne – Nauczyciel wieczorynkową porą - 4 lutego 2022