Uczniowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim, mają duże problemy z orientowaniem się w stosunkach czasowych. Mają też kłopoty z powiązaniem nowych informacji z poprzednio zapamiętanymi. Takie deficyty utrudniają naukę.
Świetnym sposobem na pokazanie zdarzeń, które tworzą logiczną i chronologiczna całość są osie czasu. Do tworzenia osi czasu warto wykorzystać aplikację tabletową Timeline.
RWT Timeline to wszechstronne narzędzie, które pozwala na prezentowanie dowolnego pomysłu na osi czasu. Jak zatem wykorzystać tę aplikację w szkole? Na lekcji przyrody można dokumentować wzrost roślin, na lekcji historii umieszczać w czasie wydarzenia historyczne, na lekcji języka polskiego tworzyć plany wydarzeń, biogramy pisarzy, poetów czy postaci literackich, planować działania w projekcie.
Umieszczone na osi wydarzenia mogą zawierać daty, krótki opis i zdjęcie. Można dodać także dłuższą treść, która pojawi się tylko po wydrukowaniu osi. Gotową pracę zapisać w formacie RWT (pozwala na edycję), jpg lub wysyłać mailem jako plik pdf.
Timeline to świetne rozwiązanie dla szkół, które udostępniają swoim uczniom tablety, ponieważ umożliwia dodanie wielu kont użytkowników, co szczególnie przydaje się wtedy, gdy na jednym tablecie pracuje kilku uczniów.
Aplikacja działa na platformie iOS i Android. Można ją pobrać ze Sklepu Play TUTAJ oraz z App Store TUTAJ
W projekcie Mitologujemy narzędzie to wykorzystamy omawiając Mit o Dedalu i Ikarze. Napiszemy w nim plan wydarzeń. Krótki tutorial, który nagrałyśmy dla nauczycieli i uczniów biorących udział w projekcie, ułatwi pracę w tej aplikacji.
Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii.
Jolanta Majkowska – autorka bloga www.specjalni.pl Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z informatyki i języka polskiego. Trenerka programu Mistrzowie Kodowania, autorkaścieżkidla szkół specjalnych w programie Fundacji Orange #SuperKoderzy, prelegentka na ogólnopolskich konferencjach. Autorka projektów, stron internetowych oraz innowacji pedagogicznych.Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze.
Pozostałe wpisy Jolanta Majkowska (Zobacz wszystkie)
- Z Mikołajem w roli głównej. Lekcja o dobroci i pomaganiu - 5 grudnia 2024
- Lektury dostępne dla każdego - 23 listopada 2024
- Misja Polska – stacje zadaniowe - 7 listopada 2024