Lumen (lm) – jednostka miary strumienia świetlnego w układzie SI (jednostka pochodna układu SI).
Jest to strumień świetlny wysłany w jednostkowy kąt bryłowy (czyli mierzący jeden steradian) przez izotropowe punktowe źródło światła o światłości jednej kandeli umieszczone w wierzchołku tego kąta.
A tak na poważnie ? No to posłuchajcie…
Dzisiaj od samego rana każdy z kolegów, których mijałem na korytarzu w szkole myślami był już chyba na lekcjach. Oceny, sprawdziany, dyżury, za tydzień ferie. Czas odpocząć. Jednak jak zawsze jeszcze w przerwie przed lekcjami zdążyłem włączyć FB, żeby spojrzeć co nowego i zobaczyłem tajemniczy napis LUMEN5 w poście mojego kolegi Dawida Łasińskiego. Post zaczynał się słowami: „No dobra bez czekania na wpis z instrukcją. Ta apka webowa pozwala na:”, a kończył „Ja się zakochałem!” i link.
Trochę musiałem poczekać, żeby zobaczyć o co mu chodziło, bo dzisiaj pracowity dzień i 7 lekcji w szkole. W międzyczasie na przerwie udało mi się zobaczyć na FB w komentarzach, że kolejne osoby komentują w grupie ten post i same ochy i achy się pojawiają. W „okienku” zainteresowałem się tym linkiem i przepadłem.
Przepadłem, bo się zakochałem
Prosto, szybko, małym nakładem sił i bez potrzeby uczenia się skomplikowanych programów do obsługi plików graficznych i edycji video.
W dzisiejszym świecie rządzą infografiki i obrazy wideo. Przewiduje się, że do 2020 roku 75% treści w Internecie to będą treści video. Film, animacja, fotografia, podcasty, w połączeniu z nowoczesną technologią to ogromne narzędzie edukacyjne. Można je wykorzystać w praktyce do wszystkiego. Podsumowanie projektu edukacyjnego, relacja z imprezy szkolnej, szybkie przedstawienie jakiegoś tematu na lekcji. Nic tylko wykorzystywać. Ale jak ? I tu z pomocą przychodzi nam strona internetowa www.lumen5.com
Nie wiem dlaczego ale w pamięci po pierwszym przeczytaniu utkwił mi adres „element5”.
Tekst, grafika, muzyka, strona www i co jest tym piątym elementem?
Piątym elementem w lumenie jest entuzjazm nauczyciela i jego wyobraźnia, która może wykorzystać na lekcjach.
Aplikacja jest bardzo prosta i darmowa w podstawowym zakresie. Oczywiście można dokupić pewne opcje za 49$ miesięcznie, ale na nasze „edukacyjne” potrzeby w zupełności wystarczy wersja darmowa. Jest w niej parę ograniczeń. Na samym końcu przygotowanego materiału pojawia się outro z adresem www edytora oraz film który zapisujemy możemy zapisać tylko w rozdzielczości 480dpi. Co w zupełności wystarcza do wstawienia takiego filmu na stronę www, na Facebooka, czy do pokazania go uczniom na 65 calowym telewizorze. (przetestowane)
Po zarejestrowaniu się pojawia nam się okno główne edytora, które w bardzo intuicyjny sposób prowadzi nas przez cały proces przygotowywania filmu.
W menu po lewej stronie, mamy tylko 3 opcje do wyboru. Ale dla nas najważniejszy na stronie po zalogowaniu się jest widoczny w prawym górnym roku przycisk z napisem CREATE VIDEO. To jest cała kwintesencja tej strony. Po jego naciśnięciu jesteśmy prowadzeni krok po kroku przez proces edycji filmu.
Najpierw musimy wskazać adres strony z artykułem, który chcemy przerobić na film. Ewentualnie możemy skopiować z dowolnego edytora tekstu tekst który nam jest potrzebny. Chwilę czekamy na wczytanie tego tekstu do edytora i przechodzimy do następnej podstrony, gdzie z artykułu wybieramy kluczowe zdania które pojawią się w kolejnych slajdach naszego filmu.
Mamy możliwość manipulowania tekstem na slajdach i ich kolejnością.
Jeśli wybierzemy już z artykułu kluczowe zdania, które są przesłaniem naszego filmu; to przechodzimy do zakładki media i wybieramy tła dla naszych scen.
Tła możemy wybrać z obszernej bezpłatnej galerii lub załadować bezpośrednio z naszego komputera.
Od razu polecam znany wszystkim serwis z bezpłatnymi zdjęciami do wykorzystania podczas tworzenia naszego filmu (PIXABAY.COM).
Możemy także wykorzystać tła, które są ruchome.
Po dokonaniu odpowiednich wyborów i podłożeniu pod kolejne sceny odpowiednich obrazów, przechodzimy do zakładki muzyka i korzystamy z gotowych darmowych melodii lub – możemy załadować własną melodię.
Ostatnią i chyba najbardziej skomplikowaną operacją jest stworzenie napisów końcowych i własnego outro, które będzie się pojawiać na zakończenie.
Możemy wstawić tekst na pożegnanie, adres strony, hasło reklamowe oraz dodać np. własne logo ze strony. Ważne żeby miało rozmiar 300x300px!
I już gotowe.
Jedyne co teraz nas czeka to albo kliknięcie w prawym górnym rogu przycisku RENDER i poczekanie, aż będzie można pobrać nasz film lub, jeśli nie jesteśmy pewni jak będzie to wszystko wyglądało, wciśnięcie przycisku PREVIEW i podejrzenie jak to będzie wyglądać.
Po zapisaniu projektu, i wygenerowaniu filmu jedyne co nam zostaje to albo pobrać gotowy plik na dysk własnego komputera w formacie MP4, lub jeśli chcemy się nim podzielić ze znajomymi mamy możliwość od razu wrzucenia go na Facebook.
Narzędzie jest genialne w swojej prostocie i do wykorzystania przez nauczycieli przy wielu okazjach.
Ile razy się zdarza, że jest prowadzona kronika szkolna na stronie www ? Od teraz możemy zacząć dokładać do takich artykułów materiał video.
Potrzebujemy zrobić sprawozdanie z realizacji jakiegoś projektu z uczniami? Ależ oczywiście że przyda nam się Lumen5.
Siedzimy wieczorem i zastanawiamy się jak przygotować coś ciekawego na lekcję ? Jakieś hasło ? Zjawisko ? eksperyment ? – 5 minut pracy i mamy gotowy film.
Czytamy ciekawy artykuł na stronach ? Jak go polecić uczniom ? Jak streścić długi artykuł do krótkiego i ciekawego filmu ? Logujemy się, wrzucamy link do artykułu, klikamy parę razy. Dodajemy zdjęcia i muzykę i mamy własną gotową multimedialną pomoc dydaktyczną którą możemy wykorzystywać wielokrotnie w swojej pracy.
Podsumowując. Proste i łatwe w użyciu narzędzie do tworzenia filmów. Darmowe narzędzie które będąc prostym w obsłudze zapewnia efekt WoW na lekcjach.
Wielorakość zastosowań, mnóstwo możliwości wykorzystania. Efekt murowany.
Taki jest Lumen 5.
Zainteresowanym dodatkowymi informacjami polecam webinar, który poprowadzi nasz kolega Dawid Łasiński – 1 marca 2018 roku – Superbelfrzy nocą.
Jeśli skorzystacie i sami się zachwycicie tym narzędziem to wrzucajcie linki do swoich filmów w komentarzach. Na pewno będą ciekawe i inspirujące dla innych.
Technikalia:
Strona www: lumen5.com / bezpłatne narzędzie do tworzenia krótkich filmów bezpośrednio z linków do stron internetowych.
Opcja płatna: 49$ miesięcznie za które otrzymujemy: lepszą jakość filmu 720DPI, możliwość skasowania outro, wybór czcionek, wybór formatów filmu (domyślnie 16:9).
Maciej Danieluk – urodzony w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Planowanie Przestrzenne i Gospodarka Lokalna. Od 2009 roku nauczyciel informatycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku – technikum informatyczne, oraz informatyki w Szkole Podstawowej (I-VII) i Gimnazjum. Twórca, właściciel i długoletni (2002 – 2008) prowadzący portal internetowy dla nauczycieli pod adresem: http://www.literka.pl. Fanatyk wykorzystania TiK w edukacji. Członek grupy Superbelfrzy RP, trener i edukator umiejętności ICT.
Od 2009 roku uczy w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku. Laureat konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2019. Jeden z trzech certyfikowanych trenerów Google dla Edukacji w Polsce. Autor wielu publikacjiz zakresu wykorzystania TiK, w tym książki: „TiK w Pigułce – narzędziownik nauczyciela”. (wyd. CRE EDICON, 2019).Trener i edukator umiejętności ICT. Członek społeczności SuperBelfrzy RP.Prelegent wielu konferencji oraz autor warsztatów związanych z wykorzystaniem technologii w edukacji.
W 2021 roku wpisany na listę 100 osób wyróżnionych przez SPRUC za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce.
Lider Google Educator Grup Poland (GEG Poland). Współtwórca pierwszego w Polsce podcastu edukacyjnego o technologiach Google – Go4edu.
- Cyfrowa Taksonomia Blooma – Akademia Młodego Superbelfra - 19 stycznia 2023
- Żeby im się chciało. Jak zaangażować niezaangażowanych na lekcji? - 5 kwietnia 2022
- Do zobaczenia….. - 10 sierpnia 2021
W odpowiedzi na “Lumen ?”
U mnie też szał 😀