Afazja – aplikacje tabletowe

afazjaNowoczesne technologie coraz częściej wykorzystywane są do celów terapeutycznych. Mogą być one nieocenioną pomocą również dla osób z afazją.

Potrzeba komunikowania się jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. To, że dziecko najczęściej niepełnosprawne intelektualnie nie mówi, nie znaczy wcale, że nie ma nam nic do powiedzenia.

Nie mogąc wypowiedzieć swoich potrzeb werbalnie ucieka  w zachowania niepożądane takie jak krzyk, autoagresja,  płacz pragnąc w taki sposób zwrócić na siebie  uwagę i wyrazić swoje potrzeby. Warto więc zrobić wszystko, żeby nawiązać z dzieckiem kontakt i zrozumieć jego potrzeby.

Niezwykle pomocne mogą okazać się aplikacje mobilne, będące wsparciem  dla osób z trudnościami w porozumiewaniu się oraz dla osób niemówiących. Polecane przez nas aplikacje są dostępne w języku polskim, można je dostosować do swoich potrzeb oraz pobrać za darmo z App Store lub sklepu Play.

Gadaczek Pro – aplikacja działająca w oparciu o system Android, można w niej nagrać krótkie wiadomości i wielokrotnie je odtworzyć. Dzięki Gadaczkowi osoba z problemami w komunikowaniu się ma dostęp do kilkudziesięciu wiadomości dzięki którym może w prosty sposób wyrazić swoje potrzeby. Program posiada także funkcje dodawania grafiki na poszczególne przyciski co znacznie ułatwia odszukanie potrzebnego nagrania.

Mówik  – aplikacja przeznaczona na tablety i smartfony z systemem Android, to pierwszy polski program ułatwiający komunikację użytkownikom alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się.Mówik pozwalają takim osobom na rozmowę, przekazywanie swoich pragnień, myśli, opinii, potrzeb, pytań.

Aphasia Create PL – to rodzaj cyfrowego notatnika dedykowanego osobom z Afazją. Pozwala na zapisywanie codziennych sytuacji w postaci notatek, rysunków, zdjęć i udostępnianie ich innym osobom.

LetMeTalk – to darmowa aplikacja, które wspiera komunikowanie się we wszystkich sferach życia. Pozwala na układanie sekwencji obrazów i odczytywanie ich. Użytkownik może skorzystać z sponad  9000 obrazów dostępnych w aplikacji. Ponadto  może dodawać własne obrazy lub zdjęcia wykonane telefonem lub tabletem. Nie wymaga dostępu do Internetu.

afazja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Entuzjastki nowoczesnych technologii w nauczaniu. Należą do grupy SuperbelfrzyRP i SuperbelfrzyMini. Autorki blogów www.specjalni.pl oraz TIKzklasą.

 

Jolanta Majkowska
Pozostałe wpisy Jolanta Majkowska (Zobacz wszystkie)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.