Z cyfrowego muzeum do klasy – seminarium o wykorzystaniu zasobów archiwalnych w szkole

Nowoczesna edukacja czerpie z sieci, najczęściej z tego, co jest łatwo dostępne, darmowe i proste w wykorzystaniu.
Takie są właśnie zasoby muzeów i bibliotek, zarówno te już zdigitalizowane i te, które do sieci mogą trafić np. w wyniku oddolnej, społecznej cyfryzacji.
Korzystanie z takich materiałów to nie tylko domena przedmiotów humanistycznych i zajęć, które dotyczą przeszłości.
Skąd czerpać pomysły na ich wykorzystanie i skąd brać najciekawsze zasoby archiwalne i muzealne? Temu poświęcone jest seminarium edukacyjne 28 listopada w FINA (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) w Warszawie.

Kadr z filmu promującego otwartą telewizję naukową The Mind of the Universe

Spotkanie poświęcone będzie temu, jak wykorzystywane są treści archiwalne w edukacji szkolnej na konkretnych przykładach, które realizują nauczyciele i animatorzy kultury. Celem nie jest  znalezienie jednego “najlepszego” albo “oczekiwanego” sposobu na to co robić z takimi materiałami. Choć czasem wydaje się, że tylko muzealnicy albo tylko nauczyciele “wiedzą lepiej” jak zrobić takie zajęcia. Organizatorzy liczą  na dyskusję i wymianę doświadczeń praktyków, dlatego zaprosili m.in. superbelfrów: Dorotę Czech-Czerniak i Marcina Zaroda oraz animatorki Edytę Ołdak (Muzeum Dźwięków) i Julię Biczysko (Pieśni do śmierci) do prezentacji swoich działań. Gwoździem programu będzie Maarten Brinkerink z The Netherlands Institute for Sound and Vision, który opowie o działaniu holenderskiej, w pełni otwartej (dostępnej na wolnej licencji) i profesjonalnej telewizji naukowej Mind of the Universe, która współpracuje z instytucjami nauki i kultury by tworzyć edukacyjne wideo z myślą o szkole i uczeniu się w sieci.

Poza prezentacjami i panelem dyskusyjnym będzie można również wziąć udział w jednym z czterech warsztatów:

– Modnie i zgodnie z prawem. Praktyczne podstawy prawa autorskiego i technologii, które warto znać, korzystając w edukacji z materiałów muzealnych i archiwalnych, Kamil Śliwowski

– Edukacyjny escape room, Dorota Czech-Czerniak

– Nowoczesna edukacja historyczna, Marcin Zaród

– Wirtualna gra terenowa, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

Pełen program i formularz zapisu na stronach FINA.

Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.