Technologia i samopoczucie – lekcja na DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzimy 9 lutego. Jednak warto organizować inicjatywy i przeprowadzać lekcje związane z tematyką szeroko pojętego internetu przez cały miesiąc.

Specjalnie z tej okazji postanowiłam przygotować materiał na lekcję dotyczącą ważnych dla mnie tematów, czyli technologii, emocji, dobrostanu i poszukiwania balansu w tym cyfrowym świecie. Obecnie świat online to nasza codzienność, w związku z tym ta tematyka powinna być jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o edukację dzieci i młodzieży.

Tworząc tę lekcję inspirowałam się zasobami znajdującymi się na platformie Nearpod i Common Sense Education. Lekcja stworzona została w oparciu o refleksję i twórcze działanie oraz zaangażowanie uczniów w aktywności. Zawiera sporo aktywności związanych z rysowaniem, a także wczuwaniem się w sytuacje komfortowe i niekomfortowe, jakich doświadczamy podczas korzystania z technologii. Zamieściłam w niej także aktywność związaną z wirtualną rzeczywistością i tablicę do współpracy. A wszystko w oparciu o refleksję, rozmowę, wymianę spostrzeżeń w oparciu o sytuacje z dnia codziennego.

Link bezpośredni do podglądu lekcji: https://share.nearpod.com/zhSMQLt4Jdb

Jeśli macie konto na platformie Nearpod (a jeśli nie macie to koniecznie załóżcie) to podaję link edytowalny, dzięki czemu możecie ją zapisać w swojej bibliotece i zaadaptować do własnych potrzeb: https://share.nearpod.com/e/zXK52Mt4Jdb

P.S. Lekcja jest długa, ponieważ krok po kroku wprowadza i nauczyciela i uczniów w zaproponowany przeze mnie temat. Specjalnie stworzyłam ją w taki sposób, abyście mogli wybrać, która aktywność pasuje do Waszych uczniów, do ich tempa pracy no i flow na lekcji. Bądźcie uważni na ich zaangażowanie i refleksję, bo to ważny temat i czasem warto rozbić lekcję na dwie części, a nie uparcie dążyć do przejścia całości.

Mam nadzieję, że uda wam się znaleźć odpowiedź na postawione przeze mnie na początku lekcji pytanie: „Dlaczego dostrzeganie własnych emocji podczas wykorzystywania technologii jest ważne?”.

Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.