Co to znaczy dobra szkoła? Relacja z kongresu „Zmiana Edukacji”

Starajmy się być dobrymi dorosłymi – mówił Jarosław Szulski podczas Kongresu „Zmiana edukacji”, który w formule online odbył się w dniach 15-16 kwietnia. Goście i prelegenci podejmowali ważne tematy edukacyjne. Uczestnicy mogli spotkać się m.i.n z Justyną Suchecką, Przemkiem Staroniem, Krzysztofem Sarzałą, „Babką od Histy”, Anną Szulc i innymi zmieniaczami edukacji. Gospodarzami wydarzenia byli: Program Explory, Wrocławski Park Technologiczny oraz Fundacja Pro Mathematica.

“Zmiana edukacji” to nowa inicjatywa Fundacji Zaawansownych Technologii, która jest kontynuacją i rozwinięciem wydarzeń edukacyjnych realizowanych w ramach Programu Explory. W wydarzeniu wzięło udział prawie 2000 uczestników oraz 20 prelegentów i gości – osobistości ze świata edukacji. 

Wokół naszych działań skupiła się społeczność zainteresowana zmianami w edukacji. Aby mocniej zaakcentować nasze zaangażowanie w działania na rzecz zmian w szkole stworzyliśmy w Explory nową przestrzeń. Jej celem jest pomoc w codziennej szkolnej pracy oraz inspirowanie do zmian, poprzez prezentację najciekawszych światowych i polskich przykładów — mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.  

„Zmiana edukacji” to kongresy i podcasty z osobami edukującymi się po swojemu. W formule human stories, usłyszeć można historie, których doświadczyli otwarci na zmianę i odważni nauczyciele oraz uczniowie. Podczas pierwszej edycji kongresu goście wydarzenia rozmawiali o tym, jak nauczyciele, rodzice i uczniowie walczą o szkołę. Starali się odpowiedzieć m.in. na pytania: Czy realna zmiana w polskim systemie edukacji jest możliwa? Co to znaczy „dobra szkoła”, „dobry nauczyciel”? Przedstawili inicjatywy oddolne, źródła swojej motywacji, cele i plany. W bloku webinarów pojawiły się praktyczne wskazówki dedykowane nauczycielom konkretnych przedmiotów: matematyki, biologii i języka polskiego. 

Za nami dwa dni rozmów o nowoczesnej edukacji i szkole w trakcie Kongresu „Zmiana Edukacji”. W imieniu Wrocławskiego Parku Technologicznego i Fundacji Pro Mathematica dziękujemy wszystkim prelegentom, za niezwykle ciekawe wystąpienia, które pokazały, że łączy nas wspólny cel – zapewnienie uczniom polskich szkół edukacji, która nie tylko poszerza ich horyzonty, ale też umie dostosować się do ogromnego tempa zmian, jakie występują w otaczającym nas świecie — podsumowuje Agnieszka Pałys, Prezes Fundacji Pro Mathematica.

Wybrane webinaria będą dostępne na kanale Youtube „Zmiana edukacji”

Organizatorzy zachęcają też do odsłuchania podcastów „Uczę (się) inaczej”:

ODCINEK 1 – „Napradę lubiłem być nauczycielem”, rozmowa z Jarosławem Szulskim

ODCINEK 2 – „Liceum w dwa lata z dala od szkoły”, rozmowa z Polą Żółtańską

Partnerami wydarzenia byli Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja Pro Mathematica i Prezydent Wrocławia.

Superbelfrzy RP objęli patronatem medialnym to wydarzenie edukacyjne.

Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.