Tym razem kolejny prezent. Rozpocznijmy przygotowania do Świąt. Pamiętajmy, że są takie osoby, które z powodu kwarantanny czy wręcz choroby muszą pozostawać w domach. Dla każdej i każdego mam zatem dwa drobne prezenty ….
Pierwszy to parodia – niech śmiech będzie dla nas najlepszym lekarstwem.
Ale wróćmy do naszej rzeczywistości edukacyjnej – oto drugi prezent:
FREE-Desktop w odsłonie świątecznej i na ferie.
Najnowsza wersja mojego remiksu zawiera kilka gier, aby nie było Wam nudno. Oczywiście są to gry, które zmuszają do myślenia.
- Frozen Buble – Polega na celowaniu kolorowymi kulkami tak, aby łączyły się w grupy – gdy obok siebie zbierze się 3 lub więcej kulek danego koloru, spadają. Jeśli na danym poziomie nie uda się zrzucić odpowiedniej liczby kulek i któraś z nich przekroczy dolną linię, gracz zostaje „zamrożony” (stąd nazwa). Ta gra istnieje tylko dla systemu Linux.
- Teeworlds – Zaletą gry jest dostarczanie zarówno trybów oferujących wyzwania czysto zręcznościowe, jak i tych które wymagają wysiłku intelektualnego. Niezwykle ważny jest także bardzo widoczny społecznościowy aspekt gry – tee, czyli postacie graczy, pokazują kierunek w jakim celuje gracz poprzez przemieszczanie oczu, a dodatkowo gracze mogą pokazywać nad swoją głową rozmaite emotikony (przy których w większości modyfikacji zmienia się także kształt oczu tee). W połączeniu z możliwością wyboru wyglądu i kolorów swojej postaci – a w DDRace także domyślnego kształtu oczu (np. radosnych, zdziwionych albo smutnych) – powoduje to, że Teeworlds pozwala na znacznie większą ekspresję niż typowe gry wyposażone jedynie w czat.
- Pingus – Gra polega na przeprowadzeniu pingwinów podobnych do Tuksa (linuksowej maskotki), przez całą planszę do wyjścia. Gracz może wykorzystywać przy tym różne rzeczy, jak np. spadochron (coś w stylu czapka-wiatraczek) czy młot pneumatyczny. Gra nie jest prosta i wymaga logicznego myślenia i refleksu.
- Gweld – darmowa wersja popularnej gry Bejeweled lub Diamond Mine na system GNU / Linux. Celem gry jest wyrównanie 3 lub więcej klejnotów, zarówno w pionie, jak i w poziomie, poprzez zamianę sąsiednich klejnotów. Gra kończy się, gdy nie ma już możliwych ruchów.
Ponadto w tej wersji zawarłem także perełkę – Ren’Py
Zawiera funkcje, których można oczekiwać w powieściach wizualnych, takie jak wsparcie dla wielowątkowej fabuły, zapisywanie i wczytywanie stanów gry, cofanie do poprzednich punktów w historii, różne możliwości przejścia danej sceny i inne. Skrypty Ren’Py swoją budową przypominają scenariusz, jednak mogą dodatkowo zawierać bloki kodu w Pythonie, pozwalające zaawansowanym użytkownikom na dodawanie własnych funkcji.
FREE-Desktop – strona projektu to:
https://free-desktop.pl
OSE Friendly – czyli:
Działa z filtrowaniem OSE 😉
Zdobywca wyróżnienia Listy 100 Szerokiego Porozumienina Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce w latach 2017, 2020 i 2021, członek zarządu Szkolnej Sekcji Informatyki przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource.
Autor książki „Python 3. Projekty dla początkujących i pasjonatów” wydanej przez Helion Edukacja.
Współautor treści z języka Python w projekcie E-Podręczniki do kształcenia ogólnego dla klas ponadgimnazjalnych. Współautor książki "Koduj w Pythonie - tworzymy grę przygodową" oraz publikacji "ENIGMA - Poznaj zagadkę Enigmy, tworząc grę przygodową w Pythonie" wydanych przez Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej.
- Czy chcemy być „na szmyczy” korporacji? - 31 lipca 2023
- WordPress w edukacji – jak uczyć kompetencji w bezpieczny sposób. - 3 lutego 2023
- Prezent świąteczny – FREE-SERWER - 2 grudnia 2022