W tym roku chcę przekazać społeczności nauczycielskiej efekt mojej kilkuletniej pracy. Za darmo. Dlaczego? Bo jeśli będziecie chcieli zapłacić, to zapłacicie, a jeśli nie, to mnie to nie będzie przeszkadzać. A mam dla Was całkiem fajne rozwiązanie….
Zapewne zastanawiasz się teraz, jaki to chwyt marketingowy… żaden. Po prostu – daję i już. Nie chcę nic w zamian. Zmęczyły mnie próby promowania tego rozwiązania jednoosobowo. Nie mam już na to czasu. A rozwiązanie jest niezłe 😉 Pisałem już o nim jakiś czas temu…
Oczywiście, nie jest to do końca tak, że zrobię coś dla Was za darmo. Nie, ja sobie cenię mój czas, wiedzę i pracę. Ale wersję instalacyjną skryptów, które używam do instalacji serwera, przekazuję za darmo: Wystarczy przejść do serwisu GitHub
Dla Linuksa dostępne są setki, albo nawet tysiące programów, m. in. takie, jakich używacie codziennie również na Windows:
- GIMP – Edytor grafiki
- Inkscape – edytor Grafiki
- Audacity – edytor dźwięku
- IDLE Python – mówi samo
- mu-Editor, Thonny, PyCharm – środowiska programowania Python
- CodeBlocks – IDE dla C++
- MS-Edge, Firefox, Google Chrome – przeglądarki
i wiele innych programów, które w codziennej pracy są niezastąpione, jak np. przeglądarka PDF, Libre Office, archiwizer, aplikacja do przygotowywania bootowalnych USB (wiem, nie każdy wie, o czym teraz piszę)….
Wiele aplikacji do tworzenia interaktywnych gier w Pythonie, np. RenPy – silnik powieści wizualnych – używany przez tysiące twórców z całego świata – który pomaga używać słów, obrazów i dźwięków do opowiadania interaktywnych historii na komputerach i urządzeniach mobilnych..
Dla najmłodszych również znajdzie się coś ciekawego. GCompris – wysokiej jakości pakiet oprogramowania edukacyjnego z licznymi aktywnościami dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat.
Niektóre z zadań przypominają gry jednak są to gry edukacyjne
Oto lista kategorii aktywności z niektórymi przykładami:
- odkrywanie komputera: klawiatura, mysz, ekran dotykowy …
- czytanie: litery, słowa, ćwiczenia z czytania, wpisywanie tekstu …
- arytmetyka: liczby, działania, tablica pamięciowa, wyliczenia, tablica z podwójnymi wpisami …
- nauka: śluza, obieg wody, energia odnawialna …
- geografia: kraje, regiony, kultura …
- gry: szachy, pamięć, wyrównywanie do 4, wisielec, kółko i krzyżyk …
- inne: barwy, kształty, Brajl, nauka czytania czasu …
Program zawiera już ponad 100 ćwiczeń, następne są w trakcie tworzenia. GCompris jest otwartym programem, co oznacza, że możesz go zmienić dostosowując do swoich potrzeb i co najważniejsze, dzielić się nim z dziećmi z całego świata.
Zatem….
Zdobywca wyróżnienia Listy 100 Szerokiego Porozumienina Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce w latach 2017, 2020 i 2021, członek zarządu Szkolnej Sekcji Informatyki przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource.
Autor książki „Python 3. Projekty dla początkujących i pasjonatów” wydanej przez Helion Edukacja.
Współautor treści z języka Python w projekcie E-Podręczniki do kształcenia ogólnego dla klas ponadgimnazjalnych. Współautor książki "Koduj w Pythonie - tworzymy grę przygodową" oraz publikacji "ENIGMA - Poznaj zagadkę Enigmy, tworząc grę przygodową w Pythonie" wydanych przez Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej.
- Czy chcemy być „na szmyczy” korporacji? - 31 lipca 2023
- WordPress w edukacji – jak uczyć kompetencji w bezpieczny sposób. - 3 lutego 2023
- Prezent świąteczny – FREE-SERWER - 2 grudnia 2022