Wszystko zaczęło się od autorskiego projektu Agaty Karolczyk – Kozyry – nauczycielki języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie oraz autorki bloga edukacyjnego „Kreatywny polonista”. Agata, w czasie edukacji stacjonarnej, organizowała dla swoich uczniów jednorazowe, wieczorne zajęcia, przygotowujące młodzież do egzaminu dojrzałości. Uczniowie przez rożne aktywizacje: gry, łamigłówki, quizy i zagadki dzielili się swoją wiedzą a przy okazji spędzali czas w atmosferze pełnej relaksu i wsparcia. Pomysł Agaty stał się tradycją, która na stałe weszła do kalendarza jej szkoły. Niestety sytuacja pandemii zmieniła dotychczasowy kształt tego wydarzenia. Doba nauczania zdalnego stała się też wyzwaniem, które uwolniło nowe pomysły i potencjał w kryzysie.
W zeszłym roku szkolnym zaproponowałam Agacie współprowadzenie grupy na FB dla maturzystów, której celem było wsparcie młodzieży w przygotowaniu się do egzaminu z języka polskiego. Tutaj zamieszczałyśmy zadania dla uczniów; zagadki i rebusy dotyczące zagadnień językowych, lektur i postaci literackich. Uczniowie mogli dzielić się swobodnie swoimi refleksjami oraz wypowiedziami ustnymi na wskazany temat. Ta inicjatywa była też częścią projektu „Lekcji w sieci”, którą zapoczątkowali: Oktawia Gorzeńska i Dawid Łasiński.
W tym roku również powstało wydarzenie, którego celem jest pomoc maturzystom: I Ogólnopolska Maturnocka Online z języka polskiego. Do współorganizowania tego projektu dołączył także Dariusz Martynowicz – polonista w Zespole Szkół –Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, edukator i twórca grupy „Czas na progres”. Darek w zeszłym roku również organizował wieczorówki online dla maturzystów, podczas których wspierał młodych ludzi swoją wiedzą i doświadczeniem.
We troje będziemy koordynować pracą niesamowitej grupy prelegentów, którzy tuż przed egzaminem maturalnym zgodzili się zaoferować swoją pomoc wszystkim chętnym uczniom. Patrząc na ewolucję tych działań jestem pod wrażeniem siły tego projektu. Można powiedzieć, że każdy z nas działał na własną rękę, a kiedy przyszedł kryzys wszyscy potrzebowaliśmy wsparcia. Nauczyciele motywują i inspirują się wzajemnie, co z korzyścią wpływa na działania dla Naszych Uczniów. Wszystkie dzieci nasze są – jak to mawiała Majka Jeżowska.
Program Maturnocki:
Wydarzenie odbędzie się 30 kwietnia o godz. 18.00. Co najważniejsze jest bezpłatne. Całość ma trwać około 5 godzin. Wystąpienia nauczycieli z całej Polski będą dotyczyć: zagadnień językowych, formy streszczenia, rozprawki, interpretacji tekstu poetyckiego a przede wszystkim problematyki lektur obowiązkowych.
Tutaj link do wydarzenia: https://fb.me/e/WoVSKcrI
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Superbelfrzy RP, Głos Nauczycielski oraz Perspektywy. Za co serdecznie dziękujemy!
PS „Maturnocka” stała się też inspiracją do poprowadzenia – „Egzaminocki” dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Wydarzenie odbędzie się 21 maja, a jej organizatorkami są: Magdalena Krajewska, Agata Sieńczak i Dorota Kujawa – Weinke.
Autorka książki „Być (nie)zwykłym wychowawcą”. Liderka Gdańskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Pedagogika”. Wykładowca w Szkole Wyższej „Ateneum” w Gdańsku na kierunku Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem. Uczy przez zachwyt, prowokację, refleksję i działanie, łącząc w ten sposób dydaktykę języka polskiego z wychowaniem i przygotowaniem uczniów do życia. Poza nauczaniem, dzieli z uczniami swoje pasje teatralne, współpracując z Operą Bałtycką oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury.
- Spotkajmy się na moście.Pomysł na godzinę wychowawczą. - 23 kwietnia 2022
- Nauczyciele Maturzystom! I Ogólnopolska Maturnocka Online z języka polskiego. - 10 kwietnia 2021
- W podróży… Pomysł na pierwsze spotkanie z uczniami po feriach. - 17 stycznia 2021