Czas na kolejny wpis o płytkach micro:bit – tym razem kilka zdań na temat możliwości komunikowania się mikrokomputerów między sobą…
Teleportująca się żyrafa
Dziś pokażę Wam jak dwa (lub więcej) micro:bity mogą się komunikować. Jest to możliwe dzięki falom radiowym. Wystarczy ustawić wspólną częstotliwość dla obu płytek – zasada działania jest podobna jak w radiach walkie-talkie. Częstotliwość wyrażana jest liczbą z zakresu od 0 do 255. Nie ma znaczenia jaką wartość się wybierze, ważne natomiast, aby obie płytki miały tą samą.
Spróbujmy przesłać w ten sposób ikonę z jednej płytki na drugą i z powrotem… (możemy wykorzystać gotowy zbiór ikona dostępnych w edytorze lub stworzyć swoją własną)
Wystarczy zbudować prosty skrypt – ja korzystam z edytora Microsoft MakeCode:
Zwróćcie uwagę, że na początku, podczas uruchomienia ustawiana jest częstotliwość radia. W chwili potrząśnięcia jedną z płytek (tutaj zadziała akcelerator – czyli czujnik ruchu) czyści się ekran (obraz generowany przez diody), a następnie zostaje nadany ciąg znaków (dowolny, w moim przypadku odpowiadający wybranej ikonie). W tej chwili druga płytka odbiera ciąg (string) i reaguje wyświetleniem ikony.
Efekt działania skrytpu:
Po sprawdzeniu poprawności działania skryptu w symulatorze, wystarczy wgrać go na płytki i gotowe…
Jak pewnie zauważyliście, możemy w ten sposób przesyłać dowolne wiadomości w postaci graficznej lub tekstowej.
Więcej możliwości
W kolejnym kroku wykorzystamy przyciski A i B, aby móc wysłać jedną z dwu wiadomości, w zależności od potrzeby. Na początek stworzyłam skrypt przy pomocy którego możemy sygnalizować drugiej osobie jaki jest nasz nastrój, ale równie dobrze mogą to być dowolne informacje: tak/nie, 0/1, prawda/fałsz itd. Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze możliwość nadania wiadomości poprzez wciśnięcie obu przycisków jednocześnie. Mamy więc do dyspozycji trzy możliwości (trzy różne wiadomości, które możemy nadać przy pomocy przycisków).
Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian i możemy wysyłać inne wiadomości – możliwości jest wiele…
- Nie taki micro:bit straszny… - 17 lipca 2023
- Komunikujące się micro:bity – czyli jak teleportować żyrafę… - 6 sierpnia 2020
- Jak rozpocząć przygodę z płytką micro:bit - 6 sierpnia 2020