Wiersz- piosenka, czy też inscenizacja? Dać do domu, by dziecko się nauczyło, czy wprost przeciwnie. Pytania, które nurtują pewnie wielu nauczycieli i są tematem niejednej dyskusji w towarzystwie. Nie lubię sztampowych imprez. Z różnych powodów. Staram się proponować swoim uczniom i ich rodzicom to, w czym sama z ich pozycji chciałabym wziąć udział. Oczywiście warto jednak, co jakiś czas zapytać rodziców, czy taka forma organizacji Wigilii klasowej, bądź też innego typu uroczystości im odpowiada. Nie wyobrażam sobie, że cokolwiek robię miałoby być wbrew ich woli. Działania jakie podejmuję mają cieszyć nie tylko mnie, ale przede wszystkim sprawiać radość uczniom, potem ich rodzicom, natomiast na samym końcu lub też na równi z rodzicami także i mnie. Pragnę zaproponować Państwu kilka własnych pomysłów na różnego rodzaju imprezy klasowe, wierząc, że będą dla Was źródłem inspiracji.
PASOWANIE NA UCZNIA
Dzień ten w wielu szkołach, jest włączany do kalendarza imprez szkolny. Każdy Pierwszak wyczekuje tego dnia, by stać się członkiem społeczności szkolnej. Pasowanie na ucznia proponuję zorganizować w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, bo czy może być bardziej uroczysty dzień w szkole? Zwykle spotykam się z moimi przyszłymi pierwszakami 1-2 razy pod koniec sierpnia, po to by ustalić szczegóły odnośnie tego wydarzenia i aby nie zapanował totalny chaos. W tym ważnym dla uczniów dniu towarzyszą im rodzice, wszyscy uczniowie, jak i nauczyciele naszej szkoły. Nie ma tu miejsca na wierszyki, czy też piosenki. Ale jest to czas na wykonanie zadań i tym samym spełnienie „określonych warunków” by stać się uczniem naszej szkoły. Zatem zanim najmłodsi staną do uroczystego ślubowania, muszą wykazać się określonymi umiejętnościami, np.:
– po wypiciu soku z cytryny błyskawicznie powinni pokazać radosny uśmiech
– wszystkie cyfry muszą uporządkować od najmniejszej do największej
– odpowiadają na pytania dotyczące znajomości Patrona naszej szkoły- czego takiego dokonał, że stał się naszym patronem.
A po części tzw. oficjalnej, rodzice sami przygotowują spotkanie w sali lekcyjnej przy kawie i ciastku.
WIGILIA KLASOWA
Na tego typu spotkanie zapraszam całe rodziny moich uczniów. Z racji tego, że pracuję w małej szkole- mogę sobie na to pozwolić. Przy 25-cio osobowej klasie byłoby to z pewnością trudniejsze.
Dzień wcześniej zwykle pojawiają się wśród uczniów pytania typu: „Tata pyta jak mamy się wszyscy ubrać na Wigilię klasową”. „No jak to jak, oczywiście elegancko- w dresach”- odpowiadam. A jeśli pytanie nie pada, sama rozwiewam wszelkie wątpliwości.
I spotykamy się na sali gimnastycznej by wspólnie grać w unihokeja pomiędzy choinkami, przerzucać nad głowami prezenty w drużynach. Najwspanialszy widok jaki z tego typu spotkań wigilijnych zapamiętałam to taki, kiedy rodzic jest w jednej drużynie a dziecko i rodzeństwo w zupełnie innej. Bo wtedy wiem, że nie ważna jest dla nich rywalizacja tylko wspólna zabawa. Nie ma tu miejsca na zwycięzców i przegranych. Ważne natomiast jest budowanie wzajemnych relacji. Miło jest widzieć podczas tych zabaw płaczących ze śmiechu rodziców. Po wspólnych zabawach świątecznych przychodzi czas by wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu i zjeść barszcz z uszkami, czy też pierogi przygotowane przez rodziców. Zanim jednak wszystko się wydarzy, razem z uczniami przygotowujemy rano podczas zajęć stół wigilijny, by po południu wspólnie przy nim zasiąść. To doskonała okazja by uczyć uczniów nakrywania stołu, jaki i w działaniu porozmawiać o zwyczajach wigilijnych.
DZIEŃ MATKI I OJCA
Wspólne podchody ? A może ognisko, czy też wspólne grillowanie? Czemu nie.
A jakby wspólne grillowanie połączyć z indiańskim dniem? Uwierzcie, że na tą imprezę nie musiałam nikogo specjalnie namawiać. Były indiańskie tańce integracyjne, samodzielne wykonane amulety, rodzinne powitania i okrzyki, a nawet indiańskie pozdrowienia. I tak Wielki Kieł witał Wielką Stopę, Tańczący Bawół pozdrawiał Sokole Oko? Trudno nam było się tego dnia rozstać. Zresztą, jak zawsze.
Innym razem moi uczniowie wraz z rodzicami, zastali w szkole list a w nim instrukcję, by udali się do Zakopanego i spróbowali mnie odszukać na Krupówkach. Ja, stałam tam na jednej z wystaw sklepowych w charakterze manekina. Całą relację z tego dnia można usłyszeć na stronie ck.vulcan.pl „Przepis na spotkanie. Chyba coś dużo więcej”.
Dziś, kolejne pomysły na celebrowanie Dnia Matki i Ojca mam w głowie. Czy uda się je zrealizować- czas pokaże.
ANDRZEJKI
W czasach, kiedy nikt z nas nie znał słowa „covid” zaproponowałam swoim uczniom i ich rodzicom wspólną zabawę andrzejkową. Oprócz tradycyjnego lania wosku, były też wspólne zabawy w grupach, m.in. utworzenie z wszystkich uczestników grupy fontanny radości. No ileż było przy tym radości. Niektórzy z rodziców sami przyznali, że nie pamiętają kiedy ostatnio tańczyli ze sobą.
Innym razem zabawę andrzejkową połączyliśmy ze spaniem w szkole. Zrobiło nam się Pidżama party. Był to świetny czas, kiedy to wszyscy bawili się przy muzyce zespołu ABBA, czy też Boney M. Oczywiście nie mogło też zabraknąć wspólnych zabaw i andrzejkowych wróżb, do których na szczęście wszyscy podchodzimy z przymrużeniem oka.
Celem głównym jaki przyświeca mi podczas organizacji imprez klasowych jest budowanie pozytywnych relacji z rodzicami i uczniami. To doskonały czas także by uczyć się współpracy i wzajemnego szacunku. Nic tak bardzo nie spaja jak wspólne bycie razem. To codzienne, zwyczajne, ale i to kiedy wspólnie coś robimy, działamy, spędzamy ze sobą czas wolny. Zapewniam, że wtedy po kolejnej kłótni dzieci miedzy sobą, mama Kasi nie przybiegnie od razu do mamy Oli z pretensjami „Co też twoje dziecko zrobiło mojemu”. Najpierw weźmie głęboki oddech, a potem jeśli już przyjdzie, to tylko po to by spokojnie porozmawiać. Zapewniam, że nic tak nie łączy jak wspólne bycie razem.
Zachęcam Państwa do takich działań, bo głęboko wierzę w ich sens.
Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Trenerka Asów Internetu Fundacji Szkoła z Klasą. Pracuje w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Skupnia–Florka w Gliczarowie Górnym.
- Podążać za uczniemczyli o co konkretnie chodzi? - 28 września 2024
- Jak wypisywać świadectwa szkolne - 8 czerwca 2024
- Upominki na zakończenie roku szkolnego - 19 maja 2024