Jeśli zazwyczaj nie korzystasz z legitymacji nauczyciela, to podczas wakacji warto sobie o tym dokumencie przypomnieć. Dlaczego? Bo dzięki niej można podczas wakacyjnych wojaży zaoszczędzić nawet połowę pieniędzy wydawanych na bilety wstępu do turystycznych atrakcji – muzeów, skansenów… ba, czasami nawet zdarza się wejść za darmo.
Niektórzy z nas w ogóle nie wyrabiają legitymacji nauczyciela, myśląc że im się nie przyda, a inni zapominają, że kiedyś coś takiego posiadali. O ile podczas roku szkolnego faktycznie wielu nauczycieli korzysta z legitymacji sporadycznie, to podczas wakacji warto po nią sięgnąć. Wakacje, czyli nasz czas ładowania akumulatorków, już na półmetku, dlatego warto pomyśleć o tym, jak aktywnie spędzić nadchodzący miesiąc, oszczędzając przy tym parę złotych.
Sobotnie popołudnie, zwiedzamy Pałac w Wilanowie. Wchodzimy na teren ogrodów. Przy wejściu bramka i automat z biletami. Uprzejmy pracownik informuje, że nauczycielom przysługuje bilet ulgowy. No, w sumie ulga, bo dzięki temu kilka złotych zostaje w kieszeni. Podobna sytuacja parę miesięcy później, w kasie po bilety do zwiedzania samego pałacu. Tym razem jesteśmy mądrzejsi i samy prosimy o bilety ulgowe. Zaoszczędziliśmy 10 złotych.
W muzeum zamkowym w Malborku nauczyciel, pokazując swoją legitymację, może kupić bilet wejściowy na zwiedzanie w towarzystwie przewodnika o 10 złotych taniej. I tak spacer przez komnaty tego największego ceglanego zamku w Europie robi się nieco przyjemniejszy. Podobnie na południu Polski, zwiedzając Zamek Królewski na Wawelu, a w nim apartamenty królewskie, skarbiec i zbrojownię oraz wystawę “Wawel Zaginiony”, w kieszeni nauczyciela zostanie łącznie 17 złotych. Ulgi przysługują nie tylko nauczycielom polskim, ale także naszym kolegom po fachu z krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii i Islandii. A to oznacza, że warto zabrać nauczycielską legitymację także na zagraniczne wojaże.
Przykładowo, nauczyciele, którzy zapędzą się podczas wakacji na południe Włoch i postanowią zwiedzić Pompeje, po okazaniu polskiej legitymacji nauczycielskiej kupią bilet nie za 11 Euro, ale za 5,50, czyli zaoszczędzą ponad 20 złotych.
Zwiedzając Florencję – kolebkę włoskiego Renesansu, miasto, którego ulicami przechadzali się Michał Anioł i Dante Alighieri, warto zajrzeć do muzeum rzeźby Borgello National Museum. Niech Was nie odstraszy cena 4 Euro za bilet, bo jeśli przedstawicie kasjerowi swoją legitymację, to otrzymacie bilet… darmowy. W ten sposób, nie wydając ani grosza (centa), można podziwiać oryginały rzeźb Michała Anioła czy Donatella. Co ważne, kupując bilet nigdzie nie widzieliśmy informacji, że nauczyciele wchodzą za darmo. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą legitymację nauczycielską i zapytać, czy przypadkiem nie przysługuje nam zniżka.
Podobnie, za darmo, za okazaniem legitymacji wejdziecie do Muzeum Muszli w miejscowości Makarska w Chorwacji, a na zniżkę możecie liczyć, kupując bilet do muzeum w Luwrze, w Paryżu.
Krótko mówiąc – ci nauczyciele to mają dobrze 🙂
Zachęcamy do komentowania artykułu poniżej i wpisywania Waszych porad na temat tego, gdzie z legitymacją nauczycielską można liczyć na zniżki.
Autorzy tekstu i zdjęć: Dorota Uchwat-Zaród, Marcin Zaród
- Zwiedzaj taniej z legitymacją nauczycielską - 2 sierpnia 2014
- W Fabryce Przyszłości zarażają TIKiem - 2 kwietnia 2014
29 odpowiedzi na “Zwiedzaj taniej z legitymacją nauczycielską”
Za granicą nie jest tak różowo, bo często honorowana jest tylko ITIC
Autorzy nie stwierdzili, żeby za granicą, przynajmniej w krajach należących do Unii Europejskiej, ktokolwiek wymagał innego dokumentu poza zwykłą polską legitymacją nauczycielską. Warto pamiętać, że te nowe, plastikowe legitymacje, zawierają też tłumaczenie na język angielski.
Z własnego doswiadczenia wiem, ze bardzo rzadko można korzystać z polskiej karty (posiadm nową). W większości miejsc, czy to Florencja, Berlin, południowe Niemcy,Praga itp honorowana jest w 90% tylko ITIC
Cóż, mamy zatem różne doświadczenia. Artykuł napisaliśmy na podstawie własnych doświadczeń. Dokładnie tydzień temu w opisywanym muzeum we Florencji oraz w Pompejach niczego innego poza zwykłą, polską legitymacją nauczycielską, nie chcieli. Nigdy nie zaszkodzi spróbować. Z naszych doświadczeń właśnie za granicą zniżki dla nauczycieli są większe niż u nas.
Próbuję za każdym razem 🙂 tylko, tak jak napisalam, bardzo rzadko się udaje-niestety. A we Florencji najlepszym patentem jest Firenze Card kupiona przez internet-bardzo duże zniżki i w większość miejsc wchodzi się bez żadnych kolejek, łącznie z kopułą Katedry Santa Maria del Fiore
Podobnie jest w Berlinie – kupując specjalną kartę jest chyba w 3 wariantach (nie pamiętam dokładnie , bo byłam 3 lata temu), można wszystkimi środkami transportu jechać za darmo + są zniżki na wejścia do muzeów '+ rejs ze zniżką po Sprewie. Kartę można kupić np. na Dworcu Autobusowym w Berlinie 🙂
Czy możecie Państwo podać jaka to konkretnie legitymacja oraz jak i gdzie można ją wyrobić?
W Gdyni wejscie na Dar Pomorza ulga 50%.
Skansen w Olsztynku-zniżka, Zamek Królewski w Warszawie-zniżka, Luwr-zniżka, Park Motyli w Benalmadena, Hiszpania-zniżka.
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Nie zapominajmy o kinach np. Helios. Ale niestety zwykle nie ma żadnych informacji o tych zniżkach- trzeba się dopytać.
Potwierdzam informacje w artykule dotyczące Włoch. Też byłam w Pompejach i Florencji na początku lipca, płaciłam dokładnie tyle samo za bilet wstępu ze zniżką po okazaniu legitymacji nauczycielskiej. Od 1 lipca zniesiono zniżki dla emerytów, ale nauczycielom pozostawiono. Było o tym głośno w mediach. Pozdrawiam serdecznie
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (Ratusz, Dwór Artusa, Muzeum Zegarów Wieżowych, Dom Uphagena, Wartownia nr1 Westerplatte, Twierdza Wisłoujście, Muzeum Bursztynu) – w każdym 50% zniżki.
Muzeum Regionalne w Człuchowie (woj. pomorskie) – 50% zniżki na bilet.
Potwierdzam. Właśnie wróciłam z Sycylii. We wszystkich muzeach wejście o 50% tańsze. Nie potrzeba innych dokumentów, wystarczy pokazanie samej legitymacji.
http://www.legitymacja-nauczyciela.pl
Pompeje, Paestum, Neapol – Włochy
Muzeum Narodowe Poznań wraz z oddziałami ( Gołuchów, Śmiełow, Rogalin).
Zamek na barcelońskim wzgórzu – za darmo. To prawda- trzeba pytać, nigdzie nie widnieją te informacje. W muzeum Chopina – też honorują, dla kolegów z zagranicy również za okazaniem legitymacji.
Witam. Na Wegrzech korzystałam że 100% zniżki w muzeach, po okazaniu legitymacji.
Stacja Muzeum w Warszawie (dawne Muzeum Kolejnictwa), Dar Pomorza w Gdyni, podziemia kościoła San Clemente w Rzymie 🙂
Muzeum Ikon w Supraślu
Zamek w Malborku – ze zniżką
wejście do Parku Narodowego Góry Stołowe.
Muzeum bursztynu w Ustce, 50%. Trzeba pytać.
POLIN w Warszawie też oferuje nauczycielom tańsze bilety
Panorama Racławicka we Wrocławiu, bilet za 23 zł zamiast 30.
Znalazłam informację, że obiekty hiszpańskie z http://www.patrimonionacional.es dla nauczycieli są bezpłatne („Teachers holding teacher credentials, on private visits”). Sprawdzę w maju czy tak jest.
Muzeum Dom Rodzinny Karola Wojtyły w Wadowicach ma zniżkę dla nauczycieli (listopad 2017).
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie – bilety ulgowe dla nauczycieli.
Madryt muzea dla nauczycieli za darmo. Toledo muzeum el Greco też bezplatne
Zoo w Ostrawie też za pół ceny