Konferencja „Digitalnie i Kreatywnie”- nowe trendy w edukacji

Planując zajęcia i różne działania edukacyjne staram się myśleć nowocześnie i co najważniejsze kreatywnie i cyfrowo.

Dowodem na to była Konferencja „Digitalnie i Kreatywnie”-nowe trendy w edukacji, która 23-24.11 odbyła się w mojej macierzystej placówce-SP1 Luboń.
Działo się naprawdę dużo. Pierwszego dnia moc inspiracji na budowanie relacji z uczniami i efektywną ewaluację przedstawiła nam Superbelferka-Anita Plumińska-Mieloch.

Tuż po niej na sali zagościła „Wiosna w edukacji”. Po przerwie kawowej, która była doskonałą okazją do poznania się i nawiązania kontaktów; pojawiła się Asia Wysocka, która zabrała nas do świata zabawy w programowanie i kodowanie.
Na konferencji nie zabrakło także dwóch innych Superbelferek i przede wszystkim Superkoderki- Joli Majkowskiej i Zyty Czechowskiej, które pokazały swoje genialne projekty szkolne i międzyszkolne.
Taka dawka inspiracji wymagała przerwy na rozmowy przy kawie. Kiedy dobiegła ona końca wszyscy wsiedliśmy do Pociągu Tolerancji – projektu realizowanego w naszej szkole wspólnie z SOSW w Mosinie.

Pociąg dotarł do stacji Szkolne inspiracje, na której ich pomysłodawczyni- Ania Albrecht pokazała, w jaki sposób kreatywnie wykorzystywać narzędzia TIK na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych.

Pierwszy dzień zakończyłem swoją prelekcją. Zaprosiłem na pokład samolotu inspiracji, na którym czekały uczestników pomysły na wykorzystanie technik pamięciowych oraz różnorodnych narzędzi TIK na lekcji. Podzieliłem się tym, co potrafię robię najlepiej, a więc aktywnie i kreatywnie pracować z uczniami z zastosowaniem narzędzi i urządzeń cyfrowych.

Warto wspomnieć, że pierwszego dnia odbywały się także warsztaty. „Nauczanka” i „Królowa TIK-ów”- Aleksandra Schoen Kamińska pokazała, jak prostym i użytecznym w codziennej pracy urządzeniem jest tablet. Asia Wysocka zaprogramowała uczestników na zabawę. Po warsztatach z Adamem Jurkiewiczem okazało się, że nawet Python i Edison jest banalnie łatwy i wciągający. Jola i Zyta z kolei pokazały narzędzia TIK przydatne przy realizacji projektów szkolnych i międzyszkolnych.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od kawy. Po przerwie pojawiła się dr Danuta Kitowska, która pokazała sposoby na efektywne uczenie się.
Do swojej TIK-owej klasy zabrała natomiast uczestników Ola Schoen-Kamińska.
Po piątkowych warsztatach również Adam pokazał, że programowanie jest nie tylko dla orłów.
W połączeniu online mogliśmy także wysłuchać ciekawego wystąpienia profesor Marleny Plebańskiej, która mówiła o steamowych lekcjach.
Ostatnie słowo należało do dwóch świetnych prelegentek- Lucyny Stolcman oraz Marty Nowak, które pokazały mnóstwo pomysłów na działania podejmowane w Szkole Podstawowej w Połajewie.
Podczas sobotnich warsztatów natomiast uczestnicy uczyli się podstaw Sketchnotingu, wyruszyli w escape roomową przygodę oraz poznali narzędzia TIK do wykorzystania w klasach 1-3.

Sami widzicie, że tak jak obiecałem przeze te dwa dni była cała paleta digitalności i kreatywności! Materiały pokonferencyjne dostępne pod linkiem:

https://sites.google.com/view/konferencjadigitalni/materia%C5%82y-pokonferencyjne

 


Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, informatyki, oligofrenopedagog, terapeuta. Pasjonat nowych technologii, metod aktywizujących oraz technik pamięciowych w edukacji. Ciągły poszukiwacz nowinek, które sprawią, że kolejna lekcja będzie jeszcze ciekawsza i odkrywcza.

Bartosz Chyś
Podoba się? Podziel się z innymi.

W odpowiedzi na “Konferencja „Digitalnie i Kreatywnie”- nowe trendy w edukacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.