Czytelnictwo można promować na różne sposoby. Niektórzy organizują turnieje wiedzy, inni kręcą filmy. Tymczasem okazuje się, że jednym ze skuteczniejszych sposobów jest zaproponowanie zmagań artystycznych. Tak własnie postąpili organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Baśnie, naturalnie!”.
Kiedy w lipcu 2016 roku dwie nauczycielki ze Szkół MIKRON w Łodzi, Joanna Krzemińska i Joanna Leszczyńska, wpadły na pomysł przeprowadzenia konkursu, w ramach którego młodzi ludzie z całej Polski mieliby wykonać kompozycję z elementów naturalnych, odnoszącą się do treści wybranej baśni, nie przypuszczały, że przedsięwzięcie osiągnie tak ogromną skalę. Wiedziały, że dzieciaki chętnie angażują się w kreatywne działania plastyczne i postanowiły to wykorzystać, jednak efekty przeszły wszelkie możliwe wyobrażenie.
Głównym zadaniem uczestników zmagań było przygotowanie ilustracji do dowolnej baśni (warunkiem było dołączenie krótkiego streszczenia tekstu). Korzystając z kamyków, muszelek, patyczków, liści itp. dzieciaki przygotowywały kompozycję, którą nauczyciel fotografował i w formie pliku graficznego przesyłał na adres mailowy organizatorów (wraz z kartą zgłoszenia).
Na chętnych oczekiwano do 20 grudnia. Kiedy następnego ranka otworzono pocztę, okazało się, że zgłoszono niemal 500 prac. Wielka radość ogarnęła wszystkich zaangażowanych w przeprowadzenie przedsięwzięcia. Szybko jednak do radości dołączył niepokój: jak ocenić tak ogromną liczbę dzieł, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Na szczęście zadanie to spoczęło na barkach profesjonalnego jury, w skład którego weszły: Martyna Pazera (grafik, twórca bloga <mamarak.pl>), Magdalena Walczak (artysta plastyk, współtwórczyni rzeźb ze szlaku „Łódź bajkowa”) oraz Ewa Baranowska (pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi). Wyznanie było tym trudniejsze, że należało wskazać najlepszych w każdej z trzech kategorii wiekowych. Po długich obradach wyłoniono 19 najlepszych prac.
Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na Uroczystą Galę, podczas której ogłoszono wyniki, wręczono statuetki i dyplomy. Dodatkową nagrodą dla przybyłych stanowiły warsztaty artystyczne przeprowadzone na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie mieści się pracownia prowadzącej je Magdaleny Walczak.
Więcej informacji o konkursie oraz galerię prac można znaleźć pod adresem <basnie-naturalnie.blogspot.com>. Kolejna edycja stratuje już we wrześniu 🙂
Asia Krzemińska – nauczycielka języka polskiego, autorka bloga zakreconybelfer.blogspot.com.
- Ile matmy jest na polskim, czyli dlaczego interdyscyplinarność jest ważna? - 14 października 2023
- festiwal ocen - 16 czerwca 2019
- Tropiciele murali - 24 sierpnia 2018