Chcę przyłączyć się do wyzwania rzuconego przez Kamila Śliwowskiego, a dopiero leżenie w szpitalu daje mi czas na napisanie tego artykułu.
Chciałbym podzielić się z Wami kilkoma ciekawymi moim zdaniem pomysłami. Zajmuję się programowaniem, robotyką, ale też serwerami, drukarkami fiskalnymi, i jeszcze paroma innymi tematami.
Główne aplikacje to :
poczta elektroniczna, przeglądarka WWW, edytor tekstów, pakiet biurowy do formatowania tekstów napisanych w edytorze i generowanie PDF’ów, i aplikacja do komunikacji Ring, które jest o 2 nieba lepsze od Skype 😉
Ostatnio pomyślałem, że najwyższy czas, aby sprawić sobie Ultrabooka, który będzie w miarę tani, miał baterię na ok.5 godzin pracy, dysk ok 120 GB. Ponieważ nowe maszyny nie spełniają podstawowego warunku, więc oczywiście zakupiłem sobie poleasingowy Dell Lattitude E7240. Parametry może nie powalają, ale oceńcie sami: CPU Core i5, 8 GB RAM, 120 GB dysk M2, bateria poleasingowa (używana) wytrzymuje 4,5 godziny pracy z WiFi, a do tego mogę zakupić sobie nową, bo jeszcze są i mogę samodzielnie ją wyjąć. Matryca matowa 11,5″ 1366×768.
OK, to nie jest Retina, wiem. Ale na Apple mnie nie stać, a bardzo nie lubię kupować na raty.
Więc mój komputer kosztował 1 400 zł brutto. Sami oceńcie, czy to dużo, czy mało. Dla chętnych link do sklepu podam prywatnie, aby nie robić totalnej kryptoreklamy.
Teraz przychodzi czas na napisanie o zabezpieczeniu danych. Ponieważ założenie jest takie, że zabieram go wszędzie na wyjazdy, więc chciałem go tak ustawić, aby nawet, jeśli ktoś go ukradnie, dane były w miarę bezpieczne. Co znaczy w miarę? Jeśli jakaś agenda rządu państwa A czy B będzie chciała się włamać, zapewne to zrobi, ale jeśli pospolity człowiek dostanie w swoje ręce mój dysk, dane będą raczej bezużyteczne.
Dlaczego?
Otóż dysk jest podzielony na kilka partycji, z których startowa (ok. 500 MB) jest dostępna dla każdego, natomiast główna z systemem i danymi jest zaszyfrowana, więc dopiero po podaniu hasła system startuje.
Powyżej zrzut podziału partycji i wygląd okna do wpisania danych odszyfrowania partycji.
Do tego używam Linux Unified Key Setup (LUKS) – to specyfikacja szyfrowania dysku twardego stworzona przez Clemensa Fruhwirtha i oryginalnie przeznaczona dla Linuksa. Ustandaryzowana implementacja dla LUKS działa na Linuksie i jest oparta na rozszerzonej wersji cryptsetup, używającej dm-crypt jako narzędzia do szyfrowania dysku. Pod systemem Microsoft Windows dyski zaszyfrowane przy pomocy LUKS mogą być używane przy pomocy FreeOTFE. (źródło: Wikipedia)
Kiedy system już wystartuje, muszę podać kolejne hasło, tym razem do zalogowania się do systemu. Również po kilku minutach nieaktywności lub zamknięciu klapy laptopa system zostaje „uśpiony”, i opuszczenie tego trybu również wymaga hasła.
Hasło, jakiego używam do szyfrowania dysku, jest moim zdaniem wystarczająco długie, aby było trudne w złamaniu. Podobnie jest z hasłem do logowania się do systemu, choć tu jest ono znacznie łatwiejsze.
Polecam: https://howsecureismypassword.net aby sprawdzić wasze hasło.
Hasło do odszyfrowania dysku.Hasło do systemu
Teraz moje najważniejsze aplikacje: mailspring do poczty elektronicznej, ring do komunikacji z innymi, vivaldi jako przeglądarka do internetu.
Jeśli chcecie spróbować: http://getmailspring.com
Jeśli chcecie spróbować: http://ring.cx
Jeśli chcecie spróbować: https://vivaldi.com
W domu moje biurko nie wygląda imponująco, tylko laptop i obok monitor, bo jak pisałem na początku zajmuję się głównie wirtualnymi tematami.
Mam nadzieję, że mój artykuł będzie pomocny w myśleniu o własnym bezpieczeństwie danych.
Kto wytrwał do końca – teraz krótkie Wideo z powyższego artykułu – polecam serwis http://lumen5.com
Adam Jurkiewicz – haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.
Trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop – remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich.
Współpracownik Centrum Edukacji Obywatelskiej, w projekcie „Koduj z Klasą” ambasador i trener nauczycieli w zakresie języka programowania Python.
Zdobywca wyróżnienia Listy 100 Szerokiego Porozumienina Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce w latach 2017, 2020 i 2021, członek zarządu Szkolnej Sekcji Informatyki przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource.
Autor książki „Python 3. Projekty dla początkujących i pasjonatów” wydanej przez Helion Edukacja.
Współautor treści z języka Python w projekcie E-Podręczniki do kształcenia ogólnego dla klas ponadgimnazjalnych. Współautor książki "Koduj w Pythonie - tworzymy grę przygodową" oraz publikacji "ENIGMA - Poznaj zagadkę Enigmy, tworząc grę przygodową w Pythonie" wydanych przez Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej.
- Czy chcemy być „na szmyczy” korporacji? - 31 lipca 2023
- WordPress w edukacji – jak uczyć kompetencji w bezpieczny sposób. - 3 lutego 2023
- Prezent świąteczny – FREE-SERWER - 2 grudnia 2022