Od wczoraj (piszę ten tekst 23 marca 2021 roku) znowu cała edukacja w Polsce odbywa się zdalnie. Ponieważ nauczyciele mają sporo problemów z różnym sprzętem i oprogramowaniem, którego dzieci nie mają w domach (lub mają coś zupełnie innego, niż nauczyciel by chciał), więc staram się wymyślić coś, co może być przydatne.
Proponuję robota sterowanego na ekranie, w przeglądarce, za pomocą środowiska blokowego lub języka Python lub Javascript.
http://robot.abixedukacja.eu
Oczywiście, poza platformą ważne są scenariusze lekcyjne, zatem mam dwie niespodzianki:
- Scenariusze opracowane przez nauczycieli w projekcie Lekcja Enter – które zebrałem na mojej stronie https://python.szkola.pl/robot-reeborg-scenariusze/
- Scenariusze, które opracowuję samodzielnie w projekcie Lekcje w Sieci na stronie https://lekcjewsieci.pl/tag/robot-sterowany-na-ekranie/
Mam nadzieję, że te materiały będą dla Was przydatne, a dzieci będą miały ciekawe miejsce do zabawy. Na pewno zauważycie, że niektóre światy są autorstwa takich jak Wy – nauczycielek i nauczycieli. Zapraszam do tworzenia własnych światów, zapraszam do zadawania młodzieży zadań w postaci własnoręcznego tworzenia światów dla innych dzieci. To naprawdę wspaniała zabawa. Wy niejako przy okazji macie możliwość oceniania pracy młodzieży.
Zdobywca wyróżnienia Listy 100 Szerokiego Porozumienina Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce w latach 2017, 2020 i 2021, członek zarządu Szkolnej Sekcji Informatyki przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource.
Autor książki „Python 3. Projekty dla początkujących i pasjonatów” wydanej przez Helion Edukacja.
Współautor treści z języka Python w projekcie E-Podręczniki do kształcenia ogólnego dla klas ponadgimnazjalnych. Współautor książki "Koduj w Pythonie - tworzymy grę przygodową" oraz publikacji "ENIGMA - Poznaj zagadkę Enigmy, tworząc grę przygodową w Pythonie" wydanych przez Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej.
- Czy chcemy być „na szmyczy” korporacji? - 31 lipca 2023
- WordPress w edukacji – jak uczyć kompetencji w bezpieczny sposób. - 3 lutego 2023
- Prezent świąteczny – FREE-SERWER - 2 grudnia 2022