No to SRU… tym razem o zdjęciach, które chcemy wpuścić do komputera

Moi drodzy, zapewne wielu z Was niejednokrotnie chce mieć w komputerze zdjęcia cyfrowe, a także potrzebuje je „obrobić”. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o jednym z wielu zapewne programów do pobierania edycji zdjęć – digiKam.

Oczywiście ci wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że będę pisał o programie dla systemu operacyjnego Linux – ale nie tylko. digiKam to Wolne i Otwarte Oprogramowanie, a więc dostępne dla każdego, zarówno do domowego/prywatnego użytku, do edukacji, oraz do pracy zarobkowej. TAK – tego można używać zawsze i wszędzie.

digiKam to open source’owy program do zarządzania, organizowania, przeglądania i prostej edycji cyfrowych zdjęć.
digi_start

Z ciekawostek na początku wymienię za Wikipedią jeden fakt:
W roku 2005 digiKam został nagrodzony przez magazyn TUX. Czytelnicy wybrali digiKam Ulubionym Narzędziem do Zarządzania Fotografiami Cyfrowymi (Favorite Digital Photo Management Tool).

Ogólnie o programie można za portalem DobreProgramy napisać:
Aplikacja obsługuje większość dostępnych na rynku modeli aparatów fotograficznych, umożliwiając przy tym katalogowanie pobranych z urządzenia fotografii w albumy i pod-albumy, komentowanie zarówno albumów jak i samych fotografii oraz ich sortowanie w porządku chronologicznym. digiKam wspiera metodę „przeciągnij i upuść”, ułatwiając przy tym samym współpracę z innymi aplikacjami w środowisku. Ponadto daje możliwość zarządzania metadanymi (EXIF, IPTC, XMP, MakerNote i geolokalizacja przy użyciu GPS), obsługuje bazy danych oraz archiwizację (np. nagranie na nośniku CD/DVD) z jednoczesnym tworzeniem albumów HTML.

Wśród podstawowych opcji edycji zdjęć znaleźć można m.in. korektę efektu czerwonych oczu i podstawowych właściwości zdjęć (jasność, kontrast, balans kolorów itp.), proste efekty specjalne (wyostrzanie, rozmycie, usuwanie szumów), dodawanie tekstu i obramowań, a także obracanie i zmiana rozmarów fotografii. digiKam daje również możliwość tworzenia pokazów slajdów MPEG, eksportu danych do iPoda oraz serwisów Flickr i Picasaweb, wyszukiwania duplikatów zdjęć i konwertowania danych RAW.

Jak możemy z nim pracować? Przede wszystkim zdjęcia z aparatu cyfrowego należy zaimportować do komputera (digiKam obsługuje większość istniejących aparatów cyfrowych).

digi_import
Import pozawala na różne operacje, np. można zaimportować tylko „nowe” zdjęcia, można podczas importu zaznaczyć datę ich wykonywania, aby później móc przeglądać nasze kolekcje wg daty wykonania.

Kiedy już zaimportujemy zdjęcia z aparatu, możemy wykonywać wiele operacji. Opiszę tu tylko kilka, i od razu zapowiem, że nie będą to szczegółowe opisu, gdyż musiałbym napisać książkę, a na to nie mam niestety tyle wolnego czasu.

digi_info1

 

1. Geotagowanie – to wstawianie znaczników z informacją o położeniu danego obiektu (jego współrzędnych geograficznych) do tego obiektu. digiKam wspiera ten proces – można bardzo fajnie wstawiać współrzędne do zdjęć, wykorzystując do tego mapy z projektu openStreetMap.

digi_geotag

 

digi_geotag-osm

2. Różne narzędzia dostępne do wykonywania na wielu zdjęciach w sposób automatyczny.

digi_batch

Następnie możemy eksportować nasze zdjęcia do różnych portali – tutaj pokażę menu eksportu, aby każdy mógł zobaczyć, do jak wielu serwisów możemy zapisać nasze zdjęcia. Możemy eksportować do Flickr, Picassa, HTML…

digi_export-fb

Poza tym chciałbym pokazać jeszcze, jak można rozszerzać digiKam – mamy wiele opcji oraz dodatków, które mogą powstawać dzięki temu, że to właśnie Wolne i Otwarte oprogramowanie.

digi_set-meta

digi_set-kipi

 

Na koniec kilka słów dygresji, jaka przy tej okazji mi się nasuwa – betonowanie stereotypów.

 

Poszukując informacji o digiKam, trafiłem na portal DobreProgramy. Na pewno wielu z Was niejednokrotnie korzystało z tego portalu – można tam znaleźć wiele ciekawych aplikacji. Jednak w opisie digiKam jest informacja, że dostępny jest tylko dla systemu Microsoft Windows.

digi_dobreprogramy

Tak więc ktoś, kto szuka i tu znajdzie digiKam, będzie sądził, że potrzebuje mieć Windowsy. To jest najgorsza z możliwych informacji! digiKam jest dostępny dla wszystkich najważniejszych systemów operacyjnych, a więc dla:

  • Linuksa
  • MacOS
  • Windows

Celowo wymieniam je w takiej kolejności, gdyż Linux jako wolne i Otwarte Oprogramowanie jest dla mnie najważniejszy, potem MacOS – zbudowany w oparciu o FreeBSD, a więc pod jego „maską” działa dokładnie system uniksowy.

digi_wikipedia

Natomiast jeśli poszukacie informacji o digiKam na Wikipedii, dowiecie się prawdy. Tak więc zachęcam tym samym do krytycznego podejścia do informacji, jakie znajdujecie w sieci – zwłaszcza na portalach głównego nurtu – największych; one często betonują hegemonię firmy z Redmond, a ja staram się tą sytuację odczarować i pokazywać Wam potęgę Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

digiKam jest oczywiście zainstalowany domyślnie w Szkolnym Remiksie Ubuntu.

pozdrawiam,
Adam

Adam Jurkiewicz
Jestem w:
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.