LOGO, Scratch, Python…a może coś zupełnie innego?

W Podstawie programowej dotyczącej informatyki (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 27 sierpnia 2012 r. – Dz.U.2012.977 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół) możemy przeczytać:

Dla II Etapu Edukacyjnego (klasy 4-6)
5. Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera. Uczeń:
1) za pomocą ciągu poleceń tworzy proste motywy lub steruje obiektem na ekranie;
[…]
Zalecane warunki i sposób realizacji:
Na III etapie edukacyjnym dopuszcza się wprowadzenie języka programowania, takiego jak Logo lub Pascal, które mają duże walory edukacyjne i mogą służyć kształceniu pojęć informatycznych.

No dobrze, tyle suchego tekstu z rozporządzenia, a teraz chciałbym przejść do meritum. Dzisiaj pragnę przybliżyć wszystkim różnorakie oprogramowanie, które możemy wykorzystywać na lekcjach informatyki. Kilka ładnych lat temu mój starszy syn (dziś już pełnoletni) w szkole podstawowej uczył się LOGO. Wówczas używany był program „Logomocja” – który posiada wiele szkół. W przyszłym roku mój młodszy syn również dojdzie do momentu, kiedy będzie się uczył języka LOGO w szkole. Ciekaw jestem, czy będzie to ta sama Logomocja, czy może coś innego…. A co może być to co innego? Czy ktokolwiek zna inne oprogramowanie, a może w ogóle inne języki programowania wprowadzić?
Przecież podstawa programowana nie narzuca żadnego konkretnego rozwiązania. Jedynie „zaleca język taki jak Logo”. Więc może coś innego?

Na początku pozostańmy przy naszym LOGO – to dosyć prosty język programowania, oparty na języku LISP, dużo bardziej skomplikowanym.
Oba języki programowania powstały w MIT. Wspomniana już przeze mnie Logomocja to zamknięte oprogramowanie firmy Imagine; to duży problem, gdyż nawet próby wykupienia przez pewną jednostkę samorządową kodów źródłowych od tej firmy zakończyły się niepowodzeniem – a jednostka ta miała zamiar nawet rozbudowywać to oprogramowanie. Ale mamy do dyspozycji jeszcze kilka innych, ciekawych projektów. Jednym z nich jest Berkeley Logo (UCBLogo) – zresztą jest ono dopuszczone jako równoważne środowisko dla konkursu miniLogia, organizowanego przez OEIIZK w Warszawie. UCB jest dostępna dla systemów Linux, Windows, MacOS. To środowisko z dostępnym kodem źródłowym, zatem każdy może dostosować je do swoich potrzeb.

Jednym ze środowisk, które chciałbym przedstawić, jest KTurtle – to Wolne i otwarte oprogramowanie, dostępne dla systemu Linux. Jest to część projektu KDE EDU APPS (Aplikacje Edukacyjne dla środowiska KDE). To bardzo przyjazne i funkcjonalne środowisko.

sru_dp_kturtle_01
Posiada różne ciekawe funkcje, np. wskazywanie kierunku i przekształcanie go na komendę.

sru_dp_kturtle_02

Napisane przez nas programy możemy zapisać do ponownego wykorzystania, możemy zapisać obrazek w postaci PNG, SVG, możemy również wygenerowac stronę HTML. Co ciekawe, możemy w ustawieniach środowiska wybrać, czy chcemy posługiwac się angielskimi nazwami komend LOGO, czy też polskimi.

Ponadto w linuksie dostępne jest też Turtle ART; zostało stworzone dla projekctu OLPC – a ponieważ to czysty Linux ze specjalnym środowiskiem graficznym, a Turtle ART to Wolne i Otwarte Oprogramowanie, więc nie było żadnych problemów z tym, aby przenieść to oprogramowanie do „zwykłego” środowiska X-Windows w systemie Linux.

sru_dp_turtle_art_01

Oprócz języka programowania LOGO mamy również Scratch – to świetne środowisko do nauki programowania, które bije aktualnie rekordy popularności. Może być idealnym środowiskiem własnie do nauki programowania młodych ludzi. Działa w systemach Linux, Windows, MacOS. To również BEZPŁATNE i LEGALNE środowisko, zatem uczniowie w szkole, w domu – mogą mieć bez żadnych opłat to samo – mogą uczyć się i bawić bez żadnych problemów.

sru_dp_scratch_01

Co ważne – każdy może opracowany przez siebie program w Scratchu umieścić na specjalnym portalu z grami – w ten sposób tworzy się społeczność i bogate repozytorium gotowych przykładów do nauki.

Ponadto jest jeszcze Python – również bardzo popularny język programowania, na jego podstawie powstał nawet specjalny Framework „Django”, do szybkiego tworzenia portali internetowych. Do tworzenia aplikacji w języku Python możemy używać specjalnego środowiska SPE, które jest dostępne dla systemów Linux, MacOS, Windows.

sru_dp_spe_01

No dobrze, teraz zapewne ktoś się zapyta – ale po co to wszystko piszesz?

Otóż piszę to, aby uzmysłowić wszystkim kilka ważnych rzeczy:

  1. Wszystkie opisywane przeze mnie narzędzia (oprócz nieszczęsnej Logomocji) to oprogramowanie LEGALNE i BEZPŁATNE, dostępne dla wszystkich wraz z kodem źródłowym na otwartych licencjach, każdy może z nich legalnie korzystać, są dostępne dla systemu Linux
  2. W ostatnich czasach obserwuję tendencje do tego, aby w edukacji wykorzystywać programy w modelu OpenSource (a więc Wolne i Otwarte Oprogramowaie); to bardzo słuszny kierunek – dzięki temu nie budujemy barier, a raczej budujemy możliwości…
  3. Jeśli ktokolwiek chce, wszystko, o czym piszę, może z łatwością spróbować i wykorzystywać – LEGALNIE…

Nauka programowania

Być może w przyszłości, dzieci będą uczyły się jeszcze innych języków programowania lub środowisk, których nie ma lub nie są znane – aplikacje oparte o JavaScript i HTML5 dzisiaj są uznawane za nowoczesne, ale kto wie, co będzie jutro? Zresztą, w kolejnych artykułach, opiszę kilka ciekawych środowisk programowania, które poznałem ostatnio.

 

A jeśli zapytacie się teraz – ile to kosztuje?

Odpowiem – nic; to jest BEZPŁATNE.

Dla wszystkich.

To LEGALNE, BEZPŁATNE oprogramowanie.

No to teraz ostatni krok – chcecie spróbować? Wpiszcie w dowolną wyszukiwarkę frazę „Szkolny Remiks Uczniowski”. Specjalnie nie podam tu konkretnej strony, aby nie było reklamy.

Podam tylko link do wyszukiwania :

https://startpage.com/do/search?q=FREE_Desktop&l=polskiwystarczy kliknąć.

A wyszukiwarka, której używam, to ulepszony, nowy sposób wyszukiwania via Google – o tym napisze w kolejnym artykule….

Adam Jurkiewicz

Aktualizacja z ostatniej chwili….

Właśnie kolega Superbelfer podał link do ciekawego artykułu na portalu Dobreprogramy, dzięki któremu dowiedziałem się, że własnie zaistniał arcyciekawy projekt na Kikstarterze o nazwie Hello Ruby. To książka dla dzieci…. ale przytoczę tu fragment z artykułu:

Ruby nie lubi, kiedy ktoś jej mówi jak coś zrobić – sama chce poznać proces, który doprowadzi ją do celu. Jej znajomi są psotnikami – androidy to bałaganiarze, pantera nie chce się bawić z innymi dziećmi, zaś pingwiny, mimo iż mądre, są często ciężkie do zrozumienia.

Więc może będziemy uczyć programowania w Rubym? Do tego też przyda się odpowiednie środowisko.

sru_dp_geany

Geany to nie tylko środowisko dla Ruby; z powodzeniem może być używane dla innych języków programowania, jak C, Java, JavaScript, PHP, HTML, CSS, Python, Perl, Ruby, Pascal i Haskell.

Linki do Ciekawych stron

 

Adam Jurkiewicz
Jestem w:
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.