Cryptomator – jak zabezpieczyć swoje dane cz. 1

Czy zastanawiasz się, jak bezpiecznie przechowywać ważne dane? Np. PINy kart, hasła dostępu (w końcu każdemu zdarza się zapomnieć) – ale tak, aby mieć dużą pewność (powiedzmy 89%), że niepowołane osoby nie będą miały do tego dostępu? Aby to było zgodne z RODO? Aby można było używać tego z Google Drive, One Drive, Amazon Drive, XYZ Drive (wysyłać emailem)?

W dzisiejszym artykule chcę pokazać Wam bardzo ciekawe narzędzie Open Source – Cryptomator.

Cryptomator to oprogramowanie dostępne dla różnych systemów operacyjnych zarówno na komputery, jak i telefony/tablety:

  • Microsoft Windows
  • Linux
  • MacOS
  • dowolny inny system z obsługą Java 10
  • Android
  • IOS

Imponująca lista – każdy może znaleźć tu swój ukochany system operacyjny – a jeśli go nie ma, można zawsze spróbować zainstalować JAVA 10 i pobrać aplikacje w postaci plików JAR (tak, wiem – to już dla geeków). Ale dla większości z czytających pierwwsze 3 pozycje powinny wystarczyć. Ja osobiście używam Linux (dlaczego? – w artykule o OpenSource możesz znaleźć wytłumaczenie) i na tym systemie chcę Wam pokazać, jak można sobie samodzielnie zabezpieczyć swoje dane.

Zatem – do dzieła – przede wszystkim pobieramy plik – dla Linux może to być AppImage (polecam początkującym) lub można skonfigurować sobie PPA dla Apt. Dla Windows – EXE, dla MacOS – IMG.

Pobieranie aplikacji

Po uruchomieniu aplikacji otrzymujemy prosty interfejs (zresztą nie może tu być wielu opcji), w którym możemy zarządzać naszymi ’kryptami’ (czyli zaszyfrowanymi katalogami).

Pierwszym naszym działaniem powinno być utworzenie krypty (możemy mieć ich dowolną ilość), do której przypisujemy katalog, w którym ma sie znajdować oraz główne hasło, służące do zaszyfrowania. W momencie, kiedy to wszystko zrobimy, mamy dostęp do katalogu, w którym możemy tworzyć pliki, kopiowac do niego itp.

To w sumie proste – taki katalog możemy spakować, skopiować, podzielić się nim…

… a w kolejnym artykule pokażę, jak wykorzystać Google Drive i Cryptomator do bezpiecznego współdzielenia informacji.

Adam Jurkiewicz
Jestem w:
Podoba się? Podziel się z innymi.

2 odpowiedzi na “Cryptomator – jak zabezpieczyć swoje dane cz. 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.