Nie zmuszaj, pokazuj. Cyfrowa infekcja w SP 13 w Olsztynie

ania
jimdo.com

 Obserwuję moje koleżanki w szkole i podziwiam je. Wciąż chcą się uczyć, odkrywać nowe możliwości, które przyczynią się do własnego rozwoju, a przede wszystkim do rozwoju uczniów. Wiem, że najtrudniej wprowadza się nowości, gdy się zmusza, nakazuje.

Do wszystkiego trzeba dojrzeć, nowa myśl musi się „uleżeć” w głowie, trzeba zebrać siły, podpatrywać. A zwłaszcza uwierzyć w swoje możliwości. W ten sposób dajemy też przykład naszym uczniom, że się uczymy, rozwijamy, pokonujemy trudności i poszukujemy.

Kiedy postanowiłam założyć swoją pierwszą stronę klasy nie sądziłam, że w takie działania uda mi się bezboleśnie wciągnąć moje koleżanki w szkole, a potem też w Polsce.

Początki mojej przygody z nowoczesnymi technologiami, blogiem i stronami klasowymi wzięły się od podpatrywania partnerów, z którymi realizowałam międzynarodowe projekty eTwinning. Podziwiałam ich kolorowe blogi, na których znajdowałam linki do ciekawych stron, zdjęcia, filmy, publikacje. W szkole angielskiej każda klasa miała swoje miejsce w sieci, a zamieszczane materiały dokumentowały ciekawe działania i szkolne wydarzenia. Zazdrościłam umiejętności i pomysłów.

Takie podpatrywanie trochę trwało zanim odważyłam się spróbować sama. Wcześniej zebrałam od rodziców moich uczniów zgody na publikowanie wizerunku dzieci oraz zdjęć ich prac na stronie klasy. Należy uszanować zdanie rodziców i jeśli takiej zgody nie mamy nie wolno nam zamieszczać zdjęć danego dziecka w sieci.

Wybór padł na jimdo.pl, gdyż obsługa jest bardzo prosta, czytelne ikony podpowiadają kolejne czynności, tutoriale z nagraniami prowadzą niemal za rękę, w każdej chwili otrzymujemy wsparcie od twórców strony.

W wakacje trzy lata temu założyłam stronę, wybrałam szablon, zmieniłam zdjęcie w nagłówku, wybrałam czcionkę, jej kolor i wielkość. Zdecydowałam o miesięcznych zakładkach, gdyż rok szkolny również w naturalny sposób dzieli się na miesiące.

Po jakimś czasie dodałam zakładki z ciekawymi linkami, grami, filmami oraz naszymi międzynarodowymi projektami eTwinning.

Staram się trzymać zasady, by nie rozbudowywać za bardzo menu strony, gdyż staje się ona wtedy nieczytelna i „zagracona”, trudno się po niej poruszać.

Pamiętam też, by strona była estetyczna w kolorystyce, a czcionka miała czytelny krój oraz wielkość sprzyjającą czytaniu bez mrużenia  oczu.

Wpisy na stronie dotyczą wydarzeń klasowych, wycieczek, zamieszczam zdjęcia z klasowych urodzin, prezentacje ze zdjęć prac plastycznych, prace wykonane na zajęciach komputerowych, gry edukacyjne dedykowane uczniom powiązane z tematami zajęć, dodatkowe zadania.

Licznik umieszczony na stronie pokazuje, że jest chętnie odwiedzana, co stanowi dodatkową motywację do pracy.

Kiedy moja strona klasowa miała już kilka miesięcy, moje koleżanki postanowiły założyć takie same  strony swoim klasom. Bardzo mnie to ucieszyło, bo to świadczyło o tym, iż uważają tę moją aktywność za coś wartościowego. Chętnie im pomogłam. Pierwsze strony założyłam im sama, pokazałam jak się je obsługuje, napisałam krótkie instrukcje. A potem z radością patrzyłam jak z wielkim zaangażowaniem dokumentują działania swoich uczniów, poznają kolejne aplikacje i dzielą się umiejętnościami.

violajimdo.com

Nasza szkolna strona wzbogaciła się o kolejne strony klasowe, stronę świetlicy i stronę dokumentującą działania ekologiczne. W tym roku szkolnym moje koleżanki poradziły sobie same. Założyły strony, wybrały szablony, czcionki i kolory. Teraz ja się zachwycam, gdy wieczorem zaglądam co ciekawego działo się u nich na lekcjach. I bardzo się cieszę, że połknęły bakcyla.

To ich pierwszy krok do bycia cyfrowym nauczycielem. Teraz tylko moment, by zaczęły poznane narzędzia wykorzystywać z uczniami. Etap oswajania nowoczesnych technologii bez zmuszania, bez przekonywania, że warto mają za sobą.

beata

jimdo.com

Oto strony archiwalne i aktualne

Violetta Jarocka

http://mojaklasab.jimdo.com/
http://mojaklasa2b.jimdo.com/
http://mojaklasa3b.jimdo.com/

Anna Kamińska

http://mojaklasa1c.jimdo.com/
http://mojaklasa2c.jimdo.com/

Beata Jarzyńska

http://olsztyn-sp13-klib.jimdo.com/
http://naszaklasa2b.jimdo.com/

Ekologia- Alicja Stankiewicz

http://1eco13.wikispaces.com/

Jolanta Okuniewska

http://myclass3a.jimdo.com/
http://myclass123c.jimdo.com/
http://myclass2c.jimdo.com/
http://sp13klasa3c.jimdo.com/
http://tableciaki.blogspot.com/

Jolanta Okuniewska
Pozostałe wpisy Jolanta Okuniewska (Zobacz wszystkie)
Podoba się? Podziel się z innymi.

4 odpowiedzi na “Nie zmuszaj, pokazuj. Cyfrowa infekcja w SP 13 w Olsztynie”

Brawo! Gdyby w każdym środowisku szkolnym była taka Jola, polska szkoła wyglądałyby całkiem inaczej. Dobrze, że jesteś, bo dzięki Tobie i ja wkroczyłam na ścieżkę edutikacji 😉

Gratuluję pomysłu. Super sprawa. Ja podobną stronę prowadzę dla przedszkola. Najbardziej zadowoleni są rodzice. Pozdrawiam.

Obejrzałam wasze strony- są super. Zawsze marzyła mi się strona mojej klasy, ale bałam się, iż nie potrafię tego zrobić Dzięki waszym podpowiedzią , spróbuje to zrobić. Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.