Zaczęłam mój 17. rok pracy jako nauczyciel języka niemieckiego. Jeśli chodzi o wykształcenie, jestem do tej pracy świetnie przygotowana, staram się też ciągle rozwijać i doskonalić.
Oznacza to, że przez cały ten czas, plus studia, poznałam i sama wymyśliłam setki sposobów na pracę ze słownictwem, ćwiczenie gramatyki, rozwijanie sprawności mówienia, form pracy z piosenką, gier dydaktycznych, zabaw i wszystkiego, co może kojarzyć się z nauczaniem.
I pewnie jakieś ¾ z tego zapomniałam.
Koniec czerwca, który 300 nauczycieli spędza na konferencji “Inspir@cje”, i koniec sierpnia – to dla mnie koncepcyjnie wyjątkowo produktywne dni.
Robię ewaluację, rozmyślam nad możliwościami na kolejny rok szkolny, planuję, szukam, weryfikuję, parzę kolejną kawę i chcę, chcę, chcę. Tym razem chcę m.in. powalczyć o to, co zapomniałam.
A ponieważ jestem zdania, że nauka słownictwa należy do wyjątkowo uciążliwych, a jednocześnie bardzo ważnych obszarów w nauce języka obcego, od tego zaczęłam.
Mam wrażenie, że jako nauczyciele języków obcych poświęcamy niewiele czasu lekcji na ćwiczenia leksyki. Brak czasu! Łatwiej zadać uczniom słówka do domu, a potem odpytać. Przyznaję, że efekty takiej akcji rzadko mnie zachwycają w przypadku moich uczniów.
W tym roku więc powalczę o to, na lekcji, różnymi metodami.
Po kilkunastu godzinach przerzucania szufladek w moim mózgu oraz szperania w internecie, trochę tego zebrałam. Pod wieczór* podrzuciłam to nauczycielom z grupy Superbelfrzy RP, a oni dopisali coś od siebie.
Użyłam prostego narzędzia, które bez zbędnych komplikacji pozwala nam na współtworzenie takiej tablicy, i na tym blogu pojawiało się już wiele razy – Padlet. Po założeniu konta takich tablic mogę mieć wiele, wracać do nich i je edytować. Do pojedynczej notatki mogę dodać link, zdjęcie, nagranie, plik. Notatki są krótkie, z prostymi hasłami i krótkimi instrukcjami – chodzi o zatrzymanie pomysłu, do którego można wrócić nawet po 17 latach 🙂
Jak ćwiczyć słownictwo? – zapraszam do dzielenia się pomysłami 🙂
*Jest 23:09, niedawno skończył się fantastyczny webinar Joli Okuniewskiej o eTwinningu, padlecik gotowy, tekst napisany, lekcje przygotowane. Szczęśliwego nowego roku! 🙂
- Europejski Dzień Języków - 21 września 2016
- Gdzie te wszystkie pomysły ?! Oraz o tym, jak uczyć słownictwa na lekcjach języka obcego - 4 września 2016