Aby zainspirować dzieci do czytania i poznawania poezji Tuwima, realizowałam z uczniami kl. 2. autorski projekt „Zwiedzamy Polskę Lokomotywą Tuwima”, którego celem było nie tylko poznanie wierszy popularnego polskiego poety, ale również odkrywanie różnych zakątków Polski. Podczas zdalnego nauczania, Lokomotywa Tuwima przez prawie miesiąc podróżowała po naszym kraju i docierała do różnych miast, aby swój bieg zakończyć w Zakopanem. Celowo zakończyła trasę właśnie tam, ponieważ właśnie w górach rozpoczniemy przygodę w klasie trzeciej. A zwiedziliśmy… Gdańsk, Toruń, Poznań, Warszawę, Kraków i Zakopane. Szczególną uwagę poświęciliśmy naszemu kochanemu miastu – Poznań. Zatrzymaliśmy się tam aż na tydzień. Było dużo praktycznych zadań, bo tak najlepiej przyswajamy wiedzę.

W podróży, dzięki utworzonej na FB grupie „Zaproś mnie na swoją lekcję”, spotkaliśmy również ciekawych ludzi, którzy sprawili, że pomimo trudnej „pandemicznej” sytuacji, mieliśmy namiastkę różnorodności. Prawie codziennie spotykaliśmy się online rozmawiając, dyskutując i… rozwiązując zadania przygotowane również przez uczniów. Próbowaliśmy śpiewać, tańczyć i ćwiczyć. Podczas pierwszej lekcji wytłumaczyłam dzieciom, o czym będzie projekt oraz przedstawiłam jego cel. Dyskutowaliśmy również o tym, dlaczego akurat takie miasta Polski wybrałam. Uczniowie wiedzieli, że po każdym zwiedzonym mieście, będą znali jego: legendy, herb, zabytki, region, do którego należy, gwarę i strój regionu oraz ciekawostki o danym mieście. Wysłuchaliśmy również naszej przewodniej piosenki „Lokomotywa Pana Tuwima” z Centrum Uśmiechu.
Link do piosenki:
Podczas tej wyjątkowej „eskapady”, wiersze Tuwima przeplatały się z regionami Polski, które obecnie poznawali moi wychowankowie. Uczniowie chętnie recytowali lub czytali wybrane wiersze, a gdy nie zdążyłam wysłuchać wszystkich, zostawałam online z zainteresowanymi dziećmi dłużej. Zadania, które samodzielnie opracowywałam dla moich wychowanków były solidnie przemyślane i stworzone w taki sposób, aby mogli oni rozwijać kompetencje kluczowe oraz kompetencje przyszłości. Często zadawałam sobie pytanie, czego ja bym chciała się dowiedzieć o danym mieście i… pomysły przychodziły same. Na koniec projektu miałam swoje zadanie. Zmontować film z moimi małymi aktorami, którzy wybrali i zaprezentowali fragmenty wierszy, naszego tytułowego poety.
Dzięki współpracy z Anną Domagałą-Trzebuchowską i uczestnikami jej koła teatralnego, powstała ciekawa pamiątka, propagująca wybrane dzieła wspaniałego Juliana Tuwima. Nie mogłabym nie wspomnieć tutaj o roli rodziców, dzięki którym mogliśmy pracować w taki sposób. Dołożyli do tego projektu swoje cegiełki, ale przede wszystkim chęci i serce, za co jestem ogromnie im wdzięczna. Szczegółowy opis projektu i obszerną fotorelację można przeczytać na moim blogu @joannahofman.pl.
Poniżej wybrane fragmenty i zdjęcia z projektu „ZWIEDZAMY POLSKĘ LOKOMOTYWĄ TUWIMA”
O czym należy PAMIĘTAĆ podczas każdej lekcji? Edukacja jest efektywna wtedy i tylko wtedy, gdy… SĄ RELACJE!!
Dzień 1.
Niczym LOKOMOTYWA TUWIMA… Ruszyliśmy z nowym projektem w odkrywaniu naszej pięknej Polski. Pan Hilary i jego „OKULARY”, zapewne pomogły nam już na samym początku wyprawy odszukać ciekawe miejsca. Co się działo?
✅ Były rymy, antonimy i synonimy.
✅ Tworzyliśmy swoje wiersze i…
✅ Podjęliśmy próbę wspólnego śpiewania piosenki.
✅ Recytowaliśmy wiersz i…
✅ Słuchaliśmy treści książki „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”.
✅ Obliczaliśmy różnice dat starych i nowych książek.
✅ Była też ich prezentacja.
✅ Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie prace uczniów – Portrety Pana Hilarego.
Moi uczniowie wiedzą, że mają pełną wolność w rozwiązywaniu różnych problemów oraz w kreowaniu nowych treści i zadań. Dlatego zainspirowany lekcją Mikołaj Cz., już na początku całego projektu, przygotował grę matematyczną dla rówieśników, wykorzystując do tego nowe narzędzie TIK. Jeśli z niego skorzystacie, to na pewno będzie miał satysfakcję i radość.
Dzień 2.
GDAŃSK. Entuzjazm i zaangażowanie – CZYLI O TYM, CO SPRZYJA UCZENIU SIĘ W CZASIE PANDEMII.
Wierzę, że sposób w jaki mówię o danym zagadnieniu oraz to, w jaki sposób angażuję uczniów w jego doświadczanie może sprawić, że do każdej kolejnej lekcji uczniowie będą podchodzić z większym entuzjazmem i ochotą. Tego dnia podczas lekcji online, omawialiśmy Gdańsk. Jego zabytki, herb oraz czytaliśmy legendę. Jednak największą uwagę moich uczniów zwróciła wyjątkowa, omawiana przeze mnie postać – Juliana Tuwima. Kilka dni wcześniej przeczytałam im książkę „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”, której treść nagrałam na dyktafon, a oni słuchali ją w domu. Fascynująca historia dzieciństwa małego Juliana sprawiła, że dzieci chciały znać jak najwięcej faktów, dotyczących jego życia i… śmierci.
✅ Co ma wspólnego „Kubuś Puchatek” z tym nietuzinkowym człowiekiem?
✅ Czym jest AGORAFOBIA? Lub
✅ Co znaczy słowo TOWIM po hebrajsku?
To tylko wybrane pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi. Podczas naszych spotkań online, dzieci z szacunkiem traktowały siebie i innych, a dzięki zadaniom, które wykonywały każdego dnia oraz wsparciu rodziców, wyrastają na aktywnych, kreatywnych i krytycznie myślących młodych ludzi.
Dzień 3.
Lokomotywa Tuwima jeszcze W GDAŃSKU. Dzięki Zaproś mnie na swoją lekcję zorganizowałam spotkanie z „żeglarką” Annika Mikołajko. Chociaż nasz gość mieszka w Krakowie i z zawodu jest śpiewaczką operową, to z wielkim zaangażowaniem i charyzmą opowiadała o żaglach i tańcu marynarzy. Swoimi zabawami przeniosła nas w swój niezwykły, marynarski świat. Graliśmy na łyżeczkach kuchennych, jak prawdziwi marynarze na kościach. Nasz gość nauczył nas również szanty pt. „Żagle staw”. Dzieci świetnie się przy tym śpiewaniu bawiły, ale miały też okazję zatańczyć! W rytm nowo poznanej szanty, skocznie pląsały i śpiewały, a ja razem z nimi. „Hej, ho! Żagle staw. Ciągnij linę i się baw! Hej, ho! Śmiało steruj Statkiem, który jest z papieru. Hej!”
Dzień 4.
Jeśli GDAŃSK, to nie mogło zabraknąć lekcji o wyjątkowym jego regionie – KASZUBY.
I znów dzięki Zaproś mnie na swoją lekcję umówiłam kolejnego gościa. Kto nim był? Fantastyczna Anna Konarzewska, która opowiedziała nam nie tylko o ulubionych miejscach jej dzieci w tym rejonie, ale również zdradziła nam przepis na swoją ulubioną zupę z dzieciństwa – czerninę, której teraz już nie lubi, bo… wie z czego się ją robi. Opowiedziała ze szczegółami nam o stroju kaszubskim i o symbolice haftu kaszubskiego. Omówiła również BURCZYBAS i diabelskie skrzypce. A na koniec… śpiewaliśmy po kaszubsku piosenkę i… słuchaliśmy Shreka, mówiącego w tym wyjątkowym języku. Ile było przy tym śmiechu…
Dzień 5.
TORUŃ. „Nauka jest najbardziej efektywna wówczas, kiedy sprawia radość” – Peter Kline.
Tut, Tut!!! Nasza „Lokomotywa Tuwima” dotarła do Torunia, gdzie zapachniało piernikami a ja… tak jak pisałam wcześniej, każdego dnia zadania dla moich uczniów dobierałam w szczególny sposób. Czyli tak, aby jednocześnie były atrakcyjne i zróżnicowane oraz… aby motywowały ich do działania.
Jednym z takich zadań było zaprojektowanie swoich własnych pierników, samodzielne ich wykonanie i degustacja.
Podczas „pobytu” w Toruniu zadaniem moich uczniów było również wyszukać ciekawostki związane z tym miastem.
Zdobyte wiadomości przedstawili w formie plakatów, map myśli, sketchnotek i prezentacji w PowerPoint, w Canvie oraz w Genial.ly. Dowiedzieli się co to jest ASTROLABIUM i do czego służyło Kopernikowi?
Próbowali odpowiedzieć na pytania: Co łączy Mikołaja Kopernika z Julianem Tuwimem? lub Na jakich banknotach polskich, kiedyś widniał wizerunek Mikołaja Kopernika? Otrzymali również nietypowe zadanie, które dotyczyło obserwacji nieba nocą. Zaproponowałam im do tego aplikację na telefon Sky Map, która zapewnia aktualny podgląd na mapę gwiazd niezależnie od pory dnia i pogody. Ciekawostką jest to, że na naszym Księżycu znajduje się krater, który nazwano nazwiskiem właśnie naszego słynnego Polaka – Mikołaja Kopernika. Zainspirowani kolejną lekcją, stworzyli niesamowite prace oraz prowadzili nowe obserwacje. Polecam do lekcji o Toruniu również film animowany „Gwiazda Kopernika” o niezwykłym człowieku – Mikołaju Koperniku.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=YJXZqC_DNgQ
Wolność w działaniu, brak oceniania, zaufanie i wiara w możliwości dzieci sprawia, że podchodzą oni do swoich zadań z ponadprzeciętnym zaangażowaniem. I przy tym świetnie się bawią!!!
Dzień 6.
TORUŃ i… PAPIER TOALETOWY w edukacji.
Aby utrwalić UMIEJĘTNOŚĆ ROZWIJANIA nie tylko papieru toaletowego, ale również ZDAŃ, podczas lekcji online wykorzystaliśmy wymieniony wyżej – symbol obecnych czasów.
Zadania dla uczniów:
1. Przynieś rolkę papieru toaletowego.
2. Zapisz na niej jak najdłuższe zdanie, rozwijając moją wypowiedź: „Kopernik odkrył…”. WAŻNE!
Na jednym „listku” papieru, może być zapisany tylko jeden wyraz.
3. Oderwij papier w miejscu, w którym zakończyłeś pisać zdanie.
4. Przeczytaj głośno swoje zdanie i policz, ile wyrazów w nim jest.
5. Oszacuj długość papieru, na którym zapisałeś zdanie. Zapisz swoje sugestie na kartce.
6. Wykorzystując tabliczkę mnożenia i linijkę, zmierz długość swojego papieru. Zapisz wynik i powiedz, jakim sposobem dokonałeś obliczeń.
7. Przypomnij sobie części mowy, które poznaliśmy. Przepisz Twoje zdanie do zeszytu i podkreśl poznane części mowy, umownymi liniami.
8. Każdy przymiotnik ze swojego zdania, zapisz w stopniu równym, wyższym i najwyższym.
9. „Rozerwij” Twoje zdanie na papierze toaletowym na pojedyncze „listki” i spróbuj ułożyć inne zdania z tymi wyrazami.
10. Zapisz je w zeszycie.
11. Wykorzystaj „listki” papieru do stworzenia kreatywnej pracy na dowolny temat.
Co możesz zrobić jeszcze z tym papierem?
Dzień 7.
POZNAŃ. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej.
„W antrejce na ryczce stały pyry w tytce. Przyszła niuda, spucła pyry, a w wymborku umyła giry.
Wiele mówi się dziś o tym, że szkoły muszą uczyć „umiejętności XXI wieku”.
Jakie to są umiejętności? Jak widać po obecnej sytuacji na świecie, jedne z ważniejszych kompetencji, których powinniśmy uczyć dzieci to…
💥 Umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków
💥 Elastyczność
💥 Kreatywność
💥 Zaradność oraz…
niezmiennie zawsze i wszędzie… SZACUNEK!
Staram się zapewniać uczniom takie formy edukacji, które pobudzą ich do angażowania się w codzienne życie, ucząc przy tym wymienionych powyżej kompetencji.
Wybrane zadania dla uczniów z przykładowej lekcji:
1. Wyobraź sobie, że przyjechało do naszej klasy DZIECKO z Kaszub. Wymyśl dowolne imię dla niego.
2. Wypożycz (na niby) dwa rowery miejskie w naszym mieście (Poznań).
Jak to się robi? Czy dziecko samo może wypożyczyć rower? Ile pieniędzy będziesz potrzebował na wypożyczenie dwóch rowerów? Na ile godzin możesz wypożyczyć rowery?
3. Gdy już będziesz miał dwa rowery, to… wykonaj zadanie, które polega na tym, abyś zwiedził Poznań z DZIECKIEM i pokazał mu najciekawsze miejsca w Poznaniu.
4. Udokumentuj Waszą podróż, wykorzystując do tego mapę Poznania i zaznaczając na niej odwiedzane punkty.
✅ Jak rozpoznać bratnią „Pyrę” wśród obcej wiary?
✅ Co jedzą poznaniacy?
Oraz…
✅ Jakich określeń używa poznańska młodzież?
Poznań to nasze miasto, dlatego uważam, że moi uczniowie powinny znać język, którym kiedyś się tutaj posługiwano. Wiele określeń zostało do dziś i aby młody poznaniak odnalazł się w „swoim środowisku”, musi wiedzieć, o czym mowa.
5. Innym zadaniem dla dzieci było przetłumaczenie wybranych słów z gwary wielkopolskiej oraz…
6. Zabawy w grę Memory, z wykorzystaniem obrazków i słów naszej gwary. Obrazki do gry wykorzystałam ze strony Specjalni.pl.
Wspominając o mowie poznaniaków nie można było pominąć słówka „tej”, które dla niektórych stanowi najbardziej ulubioną partykułę. Poznaniacy potrafią ją użyć kilka razy w jednym zdaniu. „Ale tej, fojny film, tej, wczoraj widziołem…” lub „Łe no! Pa to, tej!”. Nawet jedna z poznańskich szkół nazywa się „Łejery”, co oznacza „O rety!”.
7. Najśmieszniejszym chyba zadaniem było… odczytanie w gwarze poznańskiej wiersza „Lokomotywa” – Juliana Tuwima.
„Stoi na stacji wielgachno bana
Cało w oliwie jest opypłana.
Para z ni bucho i poświstuje
A palacz ciyngiym wef ni hajcuje…”
Dzień 8.
Nasza Lokomotywa Tuwima wciąż w Poznaniu.
Zadanie dla dzieci. Zaprezentuj wybrany wiersz Juliana Tuwima w Teatrze Wielkim w Poznaniu! Takie zadanie otrzymali moi uczniowie, gdy ich BIMBA stanęła na przystanku nr 7. przy POZNAŃSKIEJ OPERZE. Stroje, scenografia, ale przede wszystkim pomysł i wykonanie należało do dzieci. Gdy mają wolność wyboru wiersza, jego sposobu przedstawienia oraz wsparcie i szacunek rówieśników, łatwiej jest im sprostać takiemu zadaniu. Ostatecznie bawią się tym i są z siebie dumni.
W międzyczasie mój uczeń przygotował prezentację o Poznaniu i zadania dla rówieśników w Genial.ly.
[wpgenially]https://view.genial.ly/5eb3f9218058270d1d195bdf/interactive-image-interactive-image[/wpgenially]
Dzień 9.
POZNAŃ.
Lokomotywa Tuwima na „Poznańskim Szlaku Legend dla Dzieci”.
„Legenda żyje, gdy jest opowiadana”, bo… legenda to właśnie przede wszystkim historia, która niesiona z ust do ust, wzbogacana jest fantazją każdego kolejnego opowiadacza. Podczas lekcji online, naszym gościem i wspaniałym opowiadaczem książek była pani Małgorzata Swędrowska, autorka m.in. książki „Koziołki, rury i czarcie ogony”, czyli zbioru 10 legend, które w nieskomplikowany, ale rozwijający dziecięcą wyobraźnię sposób przybliżają najmłodszym historię Poznania, opartą na najbardziej znanych legendach związanych z miastem. Pani Małgosia poruszyła nie tylko wyobraźnię moich uczniów, ale również sprawiła, że poruszali się oni przed swoimi monitorami do znanej zabawy: „głowa, ramiona, kolana, pięty…”.
Dzień 10.
Żegnamy POZNAŃ.
Poznań to miasto jakich mało,
więc świetnie się podróżowało.
Wycieczka miała zaś na celu
o miejscach opowiedzieć wielu.
Zadziwić formą i kolorem,
Poruszyć wierszem i humorem
Oraz zaprosić do zwiedzania,
Zabawy, śmiechu i… POZNANIA. – Autor: Eliza Piotrowska
W rytmie poezji jeździliśmy BIMBĄ po naszym kochanym mieście i odkrywaliśmy jego uroki. A NA KONIEC… Wszyscy mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć dyplom w Klasowym Konkursie Wiedzy o Poznaniu. Uczniowie zrobili również swoje własne, miejskie przewodniki, które być może kiedyś będą mogli pokazywać na Targach Książki w MTP, czego życzę im z całego serca.
Dzień 11.
WARSZAWA i… wybrane fragmenty mojego listu do uczniów:
Kochani Uczniowie,
Po tak długiej wycieczce po całym Poznaniu, przyszedł czas na stolicę naszego kraju. Mowa o Warszawie, a w niej już byliście, w Centrum Technologicznym się bawiliście. Na początek proponuję, obejrzyjcie o stolicy film, czy kiedyś widzieliście budowle, przedstawione w nim? Zadanie pierwsze.
Obejrzyjcie film.
[…]
Zapewne pamiętacie, że Warszawa jest stolicą Polski. Leży nad rzeką Wisłą, w krainie zwanej Mazowszem. W tym mieście obraduje parlament, który podejmuje ważne dla kraju decyzje. Tu też znajduje się siedziba prezydenta oraz polskiego rządu. Prawie 800 lat temu Warszawa była małą osadą. Dziś jest największym miastem Polski. Mieszkają tu prawie 2 miliony osób! Zadanie drugie. Dowiedzcie się od rodziców lub poszukajcie w Internecie, kto jest obecnym prezydentem Polski. Zapiszcie w zeszycie jego imię i nazwisko. Jak myślicie, czy prezydent znaczy to samo, co KRÓL? Gdy będziecie kiedyś w Warszawie, koniecznie wybierzcie się na Zamek Królewski. Spacer po nim pozwala wyobrazić sobie, jak żyli kiedyś królowie. Warszawa jest w historii Polski bardzo ważnym miejscem. Około 500 lat temu zaczął się tu zbierać sejm. Tu zaczęto też wybierać polskich królów. Jeden z nich, Zygmunt III Waza, postanowił przenieść stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Dziś możecie go zobaczyć na pomniku zwanym Kolumną Zygmunta, która Stoi na Placu Zamkowym.
Ciekawostka! Czy wiecie, że z szablą, którą trzyma król, wiąże się pewien przesąd? Otóż mówi on, że jeśli Zygmunt ją opuści, miasto spotka nieszczęście.
Dlaczego powstała Kolumna Zygmunta III Wazy? Zadanie trzecie. Obejrzyjcie film. W zeszycie narysuj Kolumnę Zygmunta. W tle możecie wkleić i pokolorować Zamek Królewski.
https://www.youtube.com/watch?v=t9D3fjx6ulQ
[…]
Zadanie czwarte. Napiszcie w zeszycie co najmniej 5 zdań o tym, jak Wy w dzisiejszych czasach… KORONAWIRUSA, moglibyście pomagać jako dzieci?
Dzień 12.
KRAKÓW.
To jedno z tych magicznych miejsc w Polsce, którym zachwyca się nie tylko Europa, ale i Świat. Podczas ostatnich podróży moi uczniowie zaczerpnęli również trochę wiedzy historycznej. Król czy prezydent? Jakie były stolice Polski? Kim był Kościuszko? Co to jest Belweder?
Kilka słów i wybrane zadania o KRAKOWIE.
- Kraków to królewskie miasto.
- Ma ponad 1000 lat.
- Przez wiele wieków był stolicą Polski.
- Leży nad Wisłą w krainie zwaną Małopolską.
- Jest drugim (po Warszawie) największym polskim miastem.
- Jako jedyne w naszym kraju zostało wyróżnione tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.
- Ponad 600 lat temu powstała w Krakowie pierwsza polska uczelnia wyższa – Uniwersytet Jagielloński. Tutaj studiował Znany już Wam astronom – Mikołaj Kopernik oraz inni sławni Polacy, tacy jak: Papież Jan Paweł II czy król Jan III Sobieski, o których będziecie się jeszcze uczyć.
- W Krakowie na Wzgórzu Wawelskim znajduje się wielki warowny zamek. Niegdyś był siedzibą polskich władców z dynastii Piastów, potem zaś, z dynastii Jagiellonów. Tu odbywały się królewskie koronacje i pogrzeby. Dziś zamek ma ponad 500 lat. Znajdziecie tu tajemnicze krypty, a w nich groby królów i zasłużonych Polaków. W Zamku natraficie na skarbiec koronny, gdzie przechowywane były królewskie klejnoty. Dziś oprócz kosztowności znajdziecie w nim starodawny miecz, zwany szczerbcem. Był on używany do ceremonii koronowania polskich władców.
Ciekawostka! Czy wiecie, że król podczas koronacji dostawał insygnia królewskie. Były to: KORONA, BERŁO, JABŁKO i MIECZ.
Dzień 13.
ZAKOPANE i… EDUKACJA W DZIAŁANIU.
„Małe dziecko, rozpoczynając edukację szkolną, wyrusza w podróż w nieznane. Od nauczyciela, jego postawy i wytwarzanych przez niego sytuacji zależy, czy w czasie tej podróży pozna siebie i odkryje wszystkie swoje talenty i możliwości. Czy zdobędzie umiejętności potrzebne do samodzielnego podróżowania i odsłaniają tajemnic wiedzy, a także radzenia sobie w codziennym życiu” – pisze Ewa Radanowicz, w swojej książce „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”.
Podróżując Lokomotywą Tuwima po Polsce mijaliśmy różne miasta, w których rozwiązywaliśmy zagadki oraz dowiadywaliśmy się ciekawostek. Aż w końcu trafiliśmy do ZAKOPANEGO. Po takim długim czasie w pandemii, trudno jest utrzymać dzieci w determinacji i chęci do… siedzenia przy lekcjach. Dlatego wymyślałam im takie zadania, które pobudzały ich do aktywności i jednocześnie pozwalały na zdobywanie różnych umiejętności.
Opisując strój podhalański zwróciłam uwagę na… włosy młodych krakowianek. Dokładnie ich upięcie.
Zaproponowałam, aby uczniowie uczesali w ten sposób swoje mamy lub siostry lub… zrobili warkocze z tasiemek, sznurków bądź kokardek. Na koniec mieli zrobić szlaczek warkocza w zeszycie, według instrukcji. Innym przykładem zadania było… zrobić notatkę wizualną z tego, jak powstają oscypki. Podczas podróży do Zakopanego nie zabrakło również sportu i matematyki. Skacząc w dal mieli szacować, mierzyć, porównywać i analizować.
Jak nauczyć dzieci MYŚLENIA? Mój pomysł to… POZWOLIĆ IM NA TO!
Podczas wizyty naszej LOKOMOTYWY TUWIMA w Zakopanem, dzieci miały możliwość wykazać się dużą kreatywnością przy tworzeniu samodzielnie jeżdżącej… Kolejki linowej. Oprócz tego, że sami wymyślili w jaki sposób ma ona jeździć, to również wymyślali i rozwiązywali zadania związane z tym „środkiem transportu”. Niespodzianką było dla nich spotkanie z panią Marzena Zylińska, która w najnowszej części książki z serii „Piernikowa wyspa”, czyli „Między kijem a marchewką” zaproponowała szereg zadań, związanych między innymi z kolejką linową.
I na KONIEC!!!
Kocham POMAGAĆ!!! Tego również uczę moich podopiecznych. Realizując opisany wyżej projekt, przystąpiliśmy również do działania charytatywnego dla ludzi starszych z Zastępczy Dom Rodzinny „Przystań”. Jak napisali na swoim profilu: „Bajkowa Ciuchcia zwiedziła cały dom dostarczając mieszkańcom wiele radości i zabawy”. I chyba o to w tym wszystkim chodzi. Dostarczać szczęście innym, a tym samym sobie!!! Według mnie jest to sposób na… spełniony plan edukacyjny.
Dziękuję za to, że byliście ze mną do końca 🙂
- Pomysły na współpracę z rodzicami - 31 lipca 2021
- Zwiedzamy Polskę Lokomotywą Tuwima. Metoda projektu podczas zdalnego nauczania. - 25 lipca 2020