Zbliża się II edycja Kongresu „Zmiana edukacji”
Trudne powroty do szkoły stacjonarnej, rola edukacyjnych raportów i opracowań po pandemii, zgubne nawyki w polskich szkołach oraz „inne” szkoły z całego świata – to tylko wybrane elementy programu nadchodzącej, drugiej edycji Kongresu „Zmiana edukacji”. Dwudniowe wydarzenie gromadzące entuzjastów zmian w edukacji odbędzie się online na platformie HOPIN w dniach 29-30 września. Udział jest bezpłatny.
Organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii Kongres „Zmiana edukacji” przy wsparciu Fundacji Pro Mathematica i Wrocławskiego Parku Technologicznego to kontynuacja inicjatywy opartej na spotkaniach z nauczycielami, edukatorami i wszystkimi dla których temat edukacji jest ważny. Wśród gości wrześniowej edycji Kongresu znajdą się m.in. Justyna Suchecka, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), Oktawia Gorzeńska, Jan Wróbel i Jędrzej Witkowski. Podczas wydarzenia będą oni rozmawiać o tym, jak nauczyciele, rodzice i uczniowie widzą dzisiejszą szkołę. Czym ona dla nich jest i jak to zrobić, aby czuli się w niej bezpieczniej i aby mogli uczyć (się) tego co ma dla nich sens i wartość. Porozmawiają o edukacyjnych raportach i opracowaniach które powstały w ciągu ostatnich kilku lat – jaka jest ich historia oraz czy udało im się zaistnieć w edukacyjnej przestrzeni? Ponadto podejmą temat trudnych powrotów, czyli jacy uczniowie wrócili do szkoły, za czym tęsknią, czego potrzebują? W bloku webinarów pojawią się tematy inspirujących inicjatyw w polskich oraz zagranicznych szkołach oraz autorskie elementy, które powstały specjalnie z myślą o nauczycielach w kontekście rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Będzie to debata z udziałem publiczności pt. „Zgubne nawyki polskiej szkoły. Top 10 z naszego własnego ogródka” oraz webinarium „Mniej znaczy więcej.”
W WPT wierzymy, że przyszłość trzeba zaprojektować – by to zrobić, bezsprzecznie musimy zadbać o nowoczesną edukację. Na drugim już Kongresie „Zmiana Edukacji” będziemy wspólnie rozmawiać o tym, jak sprawić by polska szkoła była otwarta na kreatywność i dawała młodym ludziom umiejętności, które realnie będą mogli wykorzystać w swoim życiu. Mam nadzieję, że Kongres będzie dla wszystkich jego uczestników przestrzenią, w której znajdą praktyczne wskazówki, pokazujące jak łatwiej, praktyczniej i z wizją rozwijać nasze szkoły. – Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Zmiana edukacji to nie tylko wydarzenia online. Organizatorzy nagrywają cykl podcastów „Uczę (się) inaczej”, których można posłuchać na kanale Youtube „Zmiana edukacji” oraz popularnych platformach streamingowych.
ODCINEK 1 – „Napradę lubiłem być nauczycielem”, rozmowa z Jarosławem Szulskim
ODCINEK 2 – „Liceum w dwa lata z dala od szkoły”, rozmowa z Polą Żółtańską
ODCINEK 3 – „Nasza szkoła jest wolna”, rozmowa z Darią Brukwicką, Joanną Lorenc i Anną Ślusarz – mentorkami w Wolnej Szkole Wilanów w Warszawie.
ODCINEK 4 – „Nasza przygoda z pedagogiką waldorfską”, rozmowa z Marią Bator
ODCINEK 5 – „Siła z desperacji”, rozmowa z Anią Dęboń i Robertem Strzałą
ODCINEK 6 – „Moje dzieci nie pójdą do szkoły”, rozmowa z Silvią Pogodą
Nie możemy się już doczekać wrześniowego Kongresu Zmiana Edukacji. Nasza Fundacja od 10 lat jest w bliskim kontakcie ze szkołami. Program Explory, który wspiera młode talenty, dał nam możliwość poznania wybijających się szkół i wielu zaangażowanych nauczycieli. Od roku jesteśmy zaangażowani w inicjowanie pozytywnych zmian w sektorze edukacji, tworząc Program – Zmiana edukacji, w ramach którego upowszechniamy ciekawe i możliwe do zaaplikowania przez każdą szkołę działania, które czynią szkoły lepszym miejscem dla uczniów i nauczycieli. Nasz pierwszy Kongres Zmiana Edukacji zgromadził ponad 1600 uczestników, a dostępne w sieci materiały video cały czas cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Obserwujemy również dużą otwartość środowiska edukacyjnego na nowe rozwiązania. – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.
Program wydarzenia oraz rejestracja na stronie: www.zmianaedukacji.pl
Partnerami wydarzenia są Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica.
- Co wiemy o prywatności… - 28 lipca 2023
- Scratch Dobry w MIT - 13 maja 2023
- Na wielkanocny czas - 4 kwietnia 2023