Platforma Genially zdobywa ostatnio coraz większą popularność. Nauczyciele tworzą niesamowite interaktywne lekcje (np. w formie escape roomów) dla swoich uczniów, a uczniowie też zaskakują swoich nauczycieli pomysłowymi prezentacjami i grami edukacyjnymi. Przygotowanie każdego zadania zajmuje mnóstwo czasu, wymaga stworzenia wielu slajdów i zaplanowania licznych układów elementów. A może niekoniecznie? Na pewno dużą pomocą jest poznanie sposobów na wprowadzenie elementów losowości, dzięki którym w prosty sposób uczniowie wygenerują sobie kolejne zadania, a nauczyciel stworzy zasoby, które nie znudzą się jego podopiecznym zbyt szybko. Jak zrobić to w prosty i efektowny sposób? Poznajcie dwie metody, które na pewno Wam się przydadzą.
Zapewne kojarzycie kości opowieści, które są bardzo chętnie wykorzystywane do tworzenia kreatywnych historii szczególnie na lekcjach przedmiotów humanistycznych. Uczeń rzuca kostkami, których każdą ściankę zdobi inna ikonka, a następnie na podstawie wylosowanych obrazków stara się wymyślić ciekawą narrację. Takie zadania bardzo sprzyjają rozwijaniu wyobraźni i kreatywnego myślenia, ponieważ za każdym razem wypada inny zestaw obrazków, a nawet gdyby się powtórzył, można na jego podstawie stworzyć coś zupełnie nowego. Dodatkowo smaczku całemu przedsięwzięciu dodaje znany wszystkim graczom dreszczyk emocji. A emocje są przecież kluczowe w procesie uczenia się! Gdy obserwujemy w skupieniu, co nam wypadnie, nasze myśli koncentrują się na czekającym nas zadaniu. A za chwilę mamy niespodziankę. Któż z nas nie lubi niespodzianek? I to jeszcze wtedy, gdy to my mamy moc sprawczą, bo to my losujemy!
Takie tematyczne kostki możecie przygotować sobie sami. Na pewno pomoże Wam w tym poniższy film instruktażowy:
Jeśli wolicie skorzystać z gotowych kostek, zapraszam Was serdecznie do czerpania z playlisty, na której przygotowuję tego typu materiały dla wszystkich chcących z nich skorzystać. Biorę też pod uwagę różne prośby, które do mnie trafiają. Szczególnie polecam Wam kostki dotyczące emocji i wag, do których grafiki przygotowała niezrównana Vitia Bartošová Hoffmann.
Zobaczcie, jak ciekawie skorzystała z kostki Jolanta Majkowska:
[wpgenially]https://view.genial.ly/5eb232a206dde00d3f42dfac/interactive-image-fonetyczny-escape-room [/wpgenially]
Kostkę można też wykorzystać do nauki kodowania. Poniżej przykład, w którym wykorzystałam losowanie kierunków poruszania się obiektu:
[wpgenially]https://view.genial.ly/5eaf11633733b00d45dbdfb8/interactive-content-biedronka[/wpgenially]
Inny sposób, jeszcze prostszy, choć dający nieco mniej możliwości, to wykorzystanie koła fortuny. Bardzo intuicyjne w użyciu koło znajduje się na stronie https://wheeldecide.com/. Błyskawicznie dacie tam radę zaprojektować własny gadżet do losowania. Można wpisać nawet sto kategorii, wybrać kolory koła, jego rozmiar i czas obracania.
Tutorial, który zamieszczam niżej, pomoże Wam krok po kroku stworzyć własne koło fortuny i wstawić je później do Genially:
W filmie instruktażowym zwróciłam szczególną uwagę na możliwości wykorzystania kół fortuny przy projektowaniu zadań na zajęcia wychowania fizycznego. Świetne ćwiczenia na WF przygotowały Barbara Ochmańska i Aleksandra Schoen-Kamińska:
[wpgenially]https://view.genial.ly/5eb7c7f28c034e0d162d66bd/interactive-content-dbaj-o-swoja-kondycje[/wpgenially]
[wpgenially]https://view.genial.ly/5eb7018f2fb48d0d930ba222/interactive-content-cwiczenia-ruchowe-kolo-fortuny[/wpgenially]
Andrzej Dudziak przygotował interaktywną wersję znanej nam wszystkim gry “Państwa–miasta”. Zobaczcie, w jak ciekawy sposób można wykorzystać na jednym slajdzie aż trzy różne koła:
[wpgenially]https://view.genial.ly/5eb8532f7199c50d8c41a667/presentation-tablica[/wpgenially]
Kostki można też łączyć z kołami fortuny i bawić się olbrzymimi możliwościami tworzenia, jakie daje nam platforma Genially i nasza niesamowita wyobraźnia.
[wpgenially]https://view.genial.ly/5eb7e0e82fb48d0d930bb16f/interactive-content-bingo[/wpgenially]
Jeśli spodobały się Wam te pomysły na pracę w Genially i chcecie więcej, pamiętajcie, żeby zgłosić się do oficjalnej grupy Genially w Polsce – “Discovering Genially – Polska” – prowadzonej przez ambasadorki marki.
https://www.facebook.com/groups/868064883659074/
Więcej inspirujących filmów instruktażowych na temat Genially znajdziecie na moim kanale na YouTubie:
https://www.youtube.com/channel/UC14z26v_DOiGbjC2HVQEfkg/
Zapraszam też do zaglądania na mój blog, który już wkrótce zapełni się nowymi treściami.
https://www.agnieszkahalicka.pl/
- Propozycje na koniec roku i wakacje - 24 czerwca 2020
- Formularze w Genially - 6 czerwca 2020
- Tydzień z Wakeletem - 1 czerwca 2020
2 odpowiedzi na “Wylosuj sobie zadanie w Genially”
Dziękuję bardzo za wpis. Dołączam do grupy. Zdrowia życzę 🙂
skąd mogę pobrać takie fajne czarno – białe obrazki?