Jesteśmy w trakcie realizacji zadań w ramach Tygodnia Uczniowskiej Supermocy. Jak wiadomo uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w większości przypadków mają duże trudności w zakresie funkcjonowania społecznego. Mają problem w nawiązywaniu relacji społecznych, rozpoczynaniem rozmowy, podtrzymywaniem dialogu, często brak u nich intencji komunikacyjnej. niewłaściwie określają sytuacje społeczne i źle odczytują intencje innych osób.
Nie zawsze potrafią określić swoje mocne i słabe strony, nieumiejętnie organizują swój wolny czas i nie wykorzystują potencjału, który mają.
W związku z tym z przyjemnością włączam się we wszystkie inicjatywy, które mają na celu uzupełnianie deficytów w zakresie umiejętności społecznych.
Jakie w tym roku w ramach TUS zaplanowaliśmy wraz z uczniami działania ?
Po pierwsze postawiliśmy na integrację uczniów młodszych ze starszymi. To ważne, by także w środowisku szkolnym uczniowie mogli się wzajemnie od siebie uczyć, inspirować, podglądać działania i kooperować.
Jakie konkretne działania wykonywali nasi uczniowie w ramach TUS?
– Przygotowali własnoręcznie szarfy z napisami, które określały ich mocne strony. Przy okazji rozmawialiśmy o ich zainteresowaniach i umiejętnościach.
– Uczniowie przygotowali także tubę mocy, na której nakleili wcześniej przygotowane w rysunkach Google etykiety- dymki z przyjemnymi określeniami swoich umiejętności i mocnych stron.
– Działaniem, który dostarczył uczniom najwięcej radości było przygotowanie kolażu zdjęć w kartonowej scenerii z atrybutami, które określają mocne strony ucznia.
Jak wykonać taki kolaż?
1. Przygotuj duży karton, do którego zmieszczą się uczniowie.
2. Ustalcie, jakie atrybuty będę potrzebowali uczniowie i przygotujcie je przed sesją. Przy okazji porozmawiajcie z uczniami, dlaczego wybrali taki gadżet.
3. Wykonajcie zdjęcia zwykłym smartfonem.
4. Zdjęcie trzeba wykadrować tak, aby nie było na nim nic poza kartonem.
5. Wybierzcie program lub aplikację, w której wykonacie kolaż ze zdjęć. Ja wykonałam go w Canvie.
6. Przy tworzeniu kolażu zwróćcie uwagę na to, by między zdjęciami nie było przerw, wtedy efekt łączenia będzie większy i spektakularny. Powodzenia!
KARTONOWY KOLAŻ ZDJĘĆ
Print Friendly, PDF & Email
- Jak rozwijać mocne strony uczniów? - 9 września 2024
- Jak rozmawiać z dziećmi o dysfunkcyjnych zachowaniach ich kolegów? - 6 września 2024
- Praca w zróżnicowanej klasie - 3 września 2024