„Świat, który stworzyliśmy, jest procesem naszego myślenia. Nie można go zmienić bez zmiany naszego myślenia.”
Albert Einstein
Nauczyciel – przewodnik po podstawie programowej, ale przede wszystkim ktoś, kto pokazuje młodym ludziom, w którym kierunku mają spoglądać, a już niekoniecznie, co mają widzieć. Nauczyciel to też wychowawca, specjalista od platform komunikacyjnych, profesjonalny „ogarniacz ” wszystkiego online i offline z uczniami, rodzicami oraz pomiędzy nauczycielami nawzajem. Po to, by wszystko działało, by “się dało” i udało.
Ten rok dał nam w kość. Wszystkim. Uczniom i nauczycielom. Także i rodzicom. Sprawił, że zatęskniliśmy za szkolną normalnością z uczniami, a nawet za radami pedagogicznymi. Spotkania face to face, które jeszcze dwa lata temu były normą, stały się teraz czymś wyjątkowym. Czy ten rok, a właściwie jego końcówka, kiedy wróciliśmy do szkolnych ław, może nam, mimo wszystko, przynieść coś dobrego? Czy próby zacieśniania na nowo relacji i rezygnacji z „ocenozy” przez nauczycieli zostaną docenione przez uczniów lub rodziców? A może w nas samych też zaszła jakaś zmiana?
A gdybyśmy tak popatrzyli na nauczycieli łagodniejszym okiem? Pokazali ich w pozytywnym świetle? Dostrzegli ich starania i od nowego roku częściej mówili o ich pracy po prostu dobrze, doceniali ją! Pokazywali, jak wiele robią, jak bardzo są zaangażowani w realizację projektów edukacyjnych, organizację wycieczek, dodatkowych zajęć, spotkań z ciekawymi ludźmi, ponowne ułożenie dobrych relacji z rodzicami. Może warto nagłaśniać dobre praktyki, drukować wpisy z nauczycielskich blogów i pokazywać ich kreatywność? Przedstawiać belfra nie tylko jako „tubę transferu wiedzy”, ale też, a może przede wszystkim, jako człowieka ciekawego, kolorowego?
Być może zainspiruje Was ten „szalony” pomysł na zmianę, która nic nie kosztuje i może się wydarzyć w naszych głowach, w naszym podejściu do nauczycieli i edukacji. Być może będziecie chcieli skorzystać z inspiracji i też pokazać w Waszych szkołach fotografie belfrów uśmiechniętych, kreatywnych, zadowolonych, trzymających atrybuty pokazujące ich zainteresowania i pasje. My zrobiliśmy tę sesję zdjęciową podczas corocznego spotkania grupy Superbelfrzy, zwanego Quńwentem. Pokazuje ona NAS – Superbelfrów, takich, jacy jesteśmy: różnorodni, autentyczni, ciekawi świata, otwarci, starający się zrozumieć i dać wsparcie w realizacji marzeń naszym uczniom – młodszym i starszym. Bo nauczyciel to też człowiek – z bagażem doświadczeń, codziennych trosk, ale też radości. Nauczyciel to człowiek z własnym życiem prywatnym, swoją pasją, nieraz jakże daleką od tej, którą widzimy na co dzień w szkole. A czasami bliską temu, co robi ze swoimi uczniami, bo czasem pasja i praca zawodowa to jedno.
Spróbujcie, kropla drąży skałę. A to Wy w Waszych małych i dużych społecznościach jesteście zmianą, ona zaczyna się od Was. Być może to mały krok, ale warto go wykonać. Dla Waszych uczniów, ich rodziców i dla nas samych – nauczycieli. Ludzi, którzy tworzą i mają wpływ na każdy zawód w tym kraju….
Ludzi, którzy stworzyli edukacje zdalną od podstaw! Którzy nawzajem się inspirowali, szkolili, wymieniali doświadczeniami i obawami. Ludzi, którzy cieszyli się jak dzieci na spotkanie ze swoimi uczniami. Ludzi, którzy zasługują na szacunek…
Nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego w XV Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej. Nauczyciel Roku Języka Angielskiego BAS 2018. Wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku 2019. W 2020 roku znalazła się na liście 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata w globalnym konkursie Dedicated Teacher Award – jako jedyna Polka. Prowadzi wieloletni autorski projekt edukacyjny Żmichowska Śpiewa, w którym wciela się w rolę producenta profesjonalnych płyt oraz menadżera. Autorka kursów internetowych, webinariów, jedna z prowadzących programu Korki TV w telewizji TVN Metro. Wychowawca z zacięciem artystycznym. Pasjonatka dobrej muzyki i teatru.
- SuperBelfrzy inspirują - 14 lipca 2021