
Przygodę z Canvą zacząłem w marcu 2020 r. – pisze Stefan Dmitruk. Nie jestem designerem. Początkowo moja współpraca z australijską aplikacją układała się różnie, ponieważ nie mam wyczucia graficznego. Ostatecznie przezwyciężyłem własne słabości często praktykując w Canvie. Efektem jest dziewięć sugestii – obszarów edukacyjnych – w których wykorzystałem to narzędzie.
Dydaktyka: lekcje historii
Zdobyte doświadczenie, podczas opracowania ponad 250. lekcji stacjonarnych w PowerPoint, wpłynęło na opracowanie lekcji historii w Canva. Aplikacja posłużyła mi do wzbogacenia i urozmaicenia prezentacji oraz różnorodnych materiałów edukacyjnych opracowanych w Genial.ly, czy PowerPoint.
Dydaktyka: ćwiczenia multimedialne
Oprócz Genial.ly i LearningApps, Canva jest jednym z głównych narzędzi do tworzenia multimedialnych i interaktywnych ćwiczeń dostępnych na stronie Lekcja Historii Online. Aplikacje są szczególnie pomocne w przygotowaniu grafiki, jako elementu niezbędnego w opracowaniu zadań dla Uczniów na poziomie szkoły podstawowej i szkołach średnich. Ile osób z tego skorzystało z Lekcji Historii Online? Do początku marca 2024 roku stronę odwiedziło 64 501 osób. Do ilu Uczniów dotarłem? Nie wiem, ponieważ należy pomnożyć wyświetlany materiał edukacyjny przez osoby uczestniczące w lekcjach stacjonarnych lub zdalnych.
Sztuczna inteligencja w edukacji: AI i Canva
Szeroki dostęp do AI i zastosowanie nowoczesnych technologii zmieniło moją pracę. Korzystam głównie z Chat GPT 3.5, D-ID, Leonardo.ai i PicFinder.ai .AI jest niezastąpione w udoskonaleniu projektów w Canvie. Są w niej wbudowane aplikacje na przykład takie jak: Text to Image, Magic Eraser, Logo Maker, D-ID, Cartoonnify, Animeify i wiele innych. Jest jeden warunek, aby narzędzia AI były skuteczne. To pisanie dokładnego promptu. Bez podstawowych zasad promptingu narzędzia AI nie dadzą pożądanego efektu do zamierzonego. Drugą poradą jest: pisz, pisz i pisz. Spraktykowałem. Prompting działa i ćwiczy…naszą cierpliwość.
Metody edukacyjne
AI plus Canva pozwalają na stosowanie nowych metod edukacyjnych. Te ostatnie wpisują się w światowe trendy edukacyjne z 2024 roku i nowoczesną technologię edukacyjną. Od kilku lat rozwijam takie metody jak: visual thinking i storytelling education. Od niedawna wdrażam nanolearning i microlearning. Moja znajomość z nimi jest, na chwilę obecną, raczkująca.
Szkolenia
Jesienią 2020 r., podczas Rady Pedagogicznej, użyłem aplikacji Canvy do przygotowania prezentacji szkoleniowej. Tematem mojego szkolenia było Doświadczenie zdalnego nauczania na przykładzie lekcji historii. Gdyby nie prezentacja wykonana w Canvie odgłosy snu rozległyby się z większą donośnością na sali szkoleniowej 🙂 .
Edukacja i IT: treść strony www
To co znajdziesz na stronie www.lekcjahistoriionline.wordpress.com jest w sporej części opracowane w Canvie. Są to elementy graficzne frontu strony oraz materiałów dydaktycznych. Całościowo wpływają na wizualny odbiór mojej strony, daleki zresztą do doskonałości.
Marketing edukacyjny i budowanie marki edukacyjnej
Moja marka edukacyjna – Lekcja Historii Online – opiera się o znajomość Canvy. Z marką edukacyjną wiąże się logo. Możesz je często zobaczyć w materiałach edukacyjnych. Ten zabieg pozwala mi na kreowanie wizerunku i rozpoznawalności. Pierwsze rolki edukacyjne i elementy filmów promujących Lekcję Historii Online powstały właśnie w Canvie. Później korzystałem z Animoto. Canva jest bardzo dobrym narzędziem przy tworzeniu postów w social media. Pojawiają się one na profilach strony: Facebook, YouTobe, Linkedin, czy X. Polecam ją do brand marketingu oraz działań promujących i reklamowych.
Excel i prezentacja danych
Jeżeli ktoś tworzy raporty oparty o dane cyfrowe to prawdopodobnie skorzysta z trzech narzędzi. Są nimi Excel oraz aplikacje służące do tworzenia tła raportów (dashboard), czyli Canva i narzędzia AI. Uproszczone raporty są nierozłącznym elementem Rad Pedagogicznych i spotkań z Rodzicami.
Akcje społeczne – Edukacyjny Różowy Październik
W październiku 2023 r. uruchomiłem akcję społeczną. Tworząc logo akcji, bohaterów akcji, materiały promocyjne i informacyjne. Korzystałem z Canvy generując w niej podziękowania za udział w Edukacyjnym Różowym Październiku.
Być może masz inne doświadczenie z tym narzędziem. Warto się nim podzielić z innymi osobami. Moje jest takie i dzielę się nim z Tobą. Liczę, że skorzystasz i zainspirujesz się do własnych działań.
Powodzenia!
Ps. 1. Moja znajomość Canvy jest podstawowa. Cały czas pracuję z nią i trenuję własne umiejętności. Może kiedyś dojdę do wyższego poziomu. Czas pokaże.
Ps. 2. Nie pytaj ile projektów wykonałem w Canvie. Nie wiem. Nigdy ich nie liczyłem 😉
Stefan Dmitruk
Lekcja Historii Online – www.lekcjahistoriionline.wordpress.com
Krótko o autorze:
Stefan Dmitruk – nauczyciel historii (obecnie niezatrudniony w szkole) niezależny edukator; niezależny naukowiec ze stopnieniem doktora. Właściciel marki edukacyjnej Lekcja Historii Online i strony www.lekcjahistoriionline.wordpress.com. Pracował w białostockich szkołach: Zespole Szkół Zawodowych nr 2 (2004-2005), Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych (2005-2007) i Szkole Podstawowej nr 37 (2019-2022). Autor 60. publikacji naukowych wydanych przez m. in. w: Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytecie Szczecińskim, Uniwersytecie w Białymstoku, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Wrocławskim.
- Układanka na języku angielskim, czyli cudowne do urozmaicenia każdej lekcji – Trimino. - 17 maja 2024
- Praktyczne zastosowanie aplikacji Canva w edukacji - 25 marca 2024
- STEAM w praktyce. Jak to robić w szkole ponadpodstawowej ? - 26 sierpnia 2023