Nie potrzebowaliśmy podręczników- nawet ich nie mamy, nie korzystaliśmy również z zeszytów i tradycyjnych zadań. Nikt nie pytał też o to, czy zadanie jest na ocenę. Za to pracowaliśmy metodą projektu, która daje szansę na sprawstwo każdemu uczniowi.
Przez tydzień trwały przygotowania, począwszy od zakupu potrzebnych rzeczy, po stworzenie menu.
Kształtowaliśmy wiele kompetencji kluczowych, w tym matematyczne, ale najważniejszy był cel, który sobie założyliśmy i został osiągnięty- rozwijanie umiejętności społecznych przez praktyczne działanie.
To był proces, który przyniósł super efekt. Moi uczniowie już wiedzą jak zorganizować kawiarenkę, gdzie kupić niezbędny sprzęt, jak oszacować koszty, jak wykonać menu i jak stworzyć przyjazną atmosferę w kawiarence obsługując klientów. Potrafią też obsłużyć ekspres do kawy, obliczyć należność, wydać resztę i przeliczyć otrzymane napiwki.
Moi dorośli, niepełnosprawni uczniowie poczuli się sprawcami, wzrosło ich poczucie własnej wartości i to co najważniejsze przynależności do społeczeństwa.
Gdyby w Polsce było więcej miejsc oferujących pracę dla uczniów kończących szkoły specjalne byłoby wspaniale. Z małą pomocą trenera mogliby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, pracować i mieć poczucie sprawstwa, być po prostu potrzebnym.
Na tę chwilę w Polsce podejmuje się takie inicjatywy, ale jest im zdecydowanie za mało. Świadomość społeczna na temat funkcjonowania, ale także możlwiowścti osób z niepełnosprawnością intelektualną jest jeszcze zbyt niska.
Pamiętajmy, że to co nieznane rodzi lęk, niechęć. Zatem warto edukować, pokazywać i promować te inicjatywy, które choć trochę przybliżą specyfikę funkcjonowania naszych uczniów, którzy po ukończeniu szkoły też chcą być ważni i potrzebni społeczeństwu.
Nasze działania projektowe opisujemy na blogu ” 5 sposobów na matematykę”.
Blog projektu znajduje się TUTAJ
Na realizację projektu pozyskaliśmy grant w ramach programu EDUKACJA- INSPIRACJA od Fundacji Szkoła z Klasą.
Zyta Czechowska- Nauczyciel Roku 2019, dyrektor i właściciel Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 26 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna sieć współpracy nauczycieli”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Ambasadorka Dell Technologies.
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
Pozostałe wpisy Zyta Czechowska (Zobacz wszystkie)
- 3 GRUDNIA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - 29 listopada 2024
- Jak wygenerować piosenkę za pomocą AI? - 13 listopada 2024
- Edukacja patriotyczna i obywatelska przyjazna uczniom. Inspiracje i pomysły na zajęcia. - 24 października 2024