Oni naprawiają świat

Tym razem nie będzie o technologii, chociaż ludzie, o których przeczytacie, na tej technologii się znają. Nie o tym jednak chcę pisać. Moim celem jest ukazanie ludzi NIEZYKŁYCH. Mam szczęście do takich osób – pełnych pasji, zapału do pracy i wiary w to, co się robi. Ich działalność społeczna powoduje efekt WOW. I oto kilkoro z nich spotkało się w Warszawie, w siedzibie Centrum Fundacji Obywatelskiej, jako nominowani do nagrody imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Wyróżnienie to zostało ustanowiono w marcu 2006 i jest przyznawane nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej. Kim są tegoroczni nominowani?

Marta Florkiewicz-Borkowska – Laureatka XV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej – to kobieta wulkan, kolorowy ptak polskiej edukacji. Oprócz kompetencji cyfrowych duży nacisk kładzie na  kształtowanie kompetencji społeczno-emocjonalnych, rozwijanie empatii, wzmacnianie poczucia własnej wartości i robienie dobra. W trudnym dla wszystkich czasie motywuje tysiące osób i pokazuje, że razem możemy więcej – nawet, gdy jesteśmy zdani tylko na onlajny. Jej ogólnopolski program “Emotkowe Pożeracze Smutków” angażuje obecnie ponad 100 szkół, w których uczniowie, wspierani przez Martę podczas  warsztatów online,  szyją emotki dla instytucji potrzebujących wsparcia. Jest to już kolejna akcja, który trwa nieprzerwanie od 2017 r. kiedy to grupa uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach pod opieką Marty uszyła i przekazała podopiecznym na oddziałach onkologicznych w Chorzowie, Katowicach i Zabrzu ponad 100 Poduszkostworów. Dziewczyny przeprowadziły także świetne warsztaty szycia dla dzieci w ramach arteterapii.

W kolejnych latach Marta zorganizowała aukcję, w ramach której można było wylicytować jedynego w swoim rodzaju Pożeracza Smutków, a dochód z licytacji został przekazany na rzecz podopiecznych Fundacji Iskierka.

Od stycznia 2020 roku do grudnia 2021 roku. projekt Pożeracze Smutków realizowany był w ramach grantu uzyskanego w programie Edukacja Inspiracja

Pożeracze Smutków to jednak tylko mały wycinek działalności Marty. Była również (razem z Agatą Dziendziel) koordynatorką programu Mądrzy Cyfrowi, realizowanym przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom” oraz firmę Google. Ich podopieczni zorganizowali kampanię „Słowa krzywdzą” wymierzoną przeciwko mowie nienawiści. Została ona uznana za najlepszy projekt społeczny w Polsce, a uczniowie zostali zaproszeni m.in. na ogólnoświatowy szczyt „I can – Children’s Global Summit” organizowany przez organizację Design for Change (DFC).  Wszystkie działania pielgrzymowickich uczniów wypracowane zostały metodą Design Thinking, a następnie w ciągu całego roku sukcesywnie  wprowadzane w życie. Zainspirowali  kilkaset szkół w całej Polsce do podjęcia działań mających na celu zwrócenie uwagi na istniejący problem obrażania, plotkowania i hejtowania.

Jednym z ostatnich sukcesów Marty jest uznanie jej – obok Anny Dymnej, Maryli Rodowicz czy Martyny Wojciechowskiej – za jedną ze 100 niezwykłych kobiet w książce Sylwii Chutnik pt. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek”.
Marta niewątpliwie jest NIEZWYKŁA.

Kolejna nominowana to Marysia Jaszczyk – emerytowana nauczycielka i – jak pisze na swojej stronie – babcia kochająca wnuki, n-lka co lubi przyrodę, SuperbelfrówRP, Drużynę SZPIKu, Wielkoduchy i Krajnę. Kobieta, która jest dla mnie wzorem miłości, tolerancji, bezinteresowności, pogody ducha. Wolontariuszka w Drużynie Szpiku – platformie, na której spotykają się wszyscy chętni do pomocy chorym, słabym i przerażonym ale walczącym o swoje zdrowie i życie. Kultywująca tradycje regionu, z zamiłowania pszczelarz. Marysia pokazuje, że można ŻYĆ PIĘKNIE.

Przyznam się, że Radka Potraca nie znam zbyt dobrze. Wiem, że jest pedagogiem specjalnym, historykiem i zapalonym turystą. Do tego człowiekiem zawsze chętnym do udzielenia pomocy i wsparcia. Jako cyklista amator śledziłam jego letnie rowerowe wędrówki z synem i podziwiałam jego pasje i radość z życia.

Ania Konarzewska to osoba, która dołączyła do Superbelfrów najpóźniej. Jak sama o sobie pisze – nauczycielka z zamiłowania, autorka książki „Być (nie)zwykłym wychowawcą”. Prowadzi blog, na którym dzieli się swoim doświadczeniem, publikując ciekawe artykuły, scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne i wychowawcze. Na stronie Centrum Edukacji  i Rozwoju „Progresownia” przedstawiona jest jako osoba ucząca „przez zachwyt, prowokację, refleksję i działanie, łącząc w ten sposób dydaktykę języka polskiego z wychowaniem i przygotowaniem uczniów do życia…Na co dzień współpracuje z Operą Bałtycką i Nadbałtyckim Centrum Kultury, aby wspierać wszechstronny rozwój swoich uczniów”. Pasją Ani jest teatr. Wprzęgła go również w swoje motto – „Życie jest jak sztuka w teatrze – nieważne jak długo trwa, ale jak jest zagrana „.

Niewątpliwie wszyscy nominowani do nagrody Sendlerowej grają w sposób DOSKONAŁY! Gratuluję!

Iwona Cugier
Pozostałe wpisy Iwona Cugier (Zobacz wszystkie)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.