Notes zajęć w aplikacji Teams – materiały na lekcję zawsze pod ręką

Dostęp do Microsoft Teams w szkole otwiera nowe możliwości dla wszystkich członków społeczności szkolnej. Ja najbardziej cenię sobie możliwość korzystania z notesu zajęć – każdego dnia, w czasie edukacji zdalnej, ale też stacjonarnej. Znacznie ułatwia to pracę mi, współpracującemu ze mną nauczycielowi wspomagającemu, nauczycielom zastępującym mnie w razie mojej nieobecności, a także uczniom i rodzicom.

Każdy zespół w Teams ma odrębny notes zajęć dostępny tylko dla członków zespołu. Dużą jego zaletą jest wyraźny podział na obszary: Tylko dla nauczyciela, gdzie, jak wskazuje nazwa, dostęp mają tylko osoby, których konta mają przypisany pakiet dla nauczycieli; Obszar współpracy, który przydaje się w czasie edukacji zdalnej (dostępny dla wszytkich członków zespołu) oraz Biblioteka zawartości, do której mają dostęp wszyscy członkowie danego zespołu. W każdym obszarze znajdują się sekcje, które tworzę i nazywam według potrzeb. W każdej sekcji mogę utworzyć dowolną liczbę stron. Oprócz tego jako nauczyciel widzę obszar dla każdego ucznia – tam mogę zamieszczać dla poszczególnych uczniów zadania, a oni mogą tam wklejać swoje prace. Jak to wykorzystać?

Tylko dla nauczyciela

Ten obszar wykorzystuję do planowania kolejnych lekcji. Tworzę tu sekcje dla kolejno omawianych działów tematycznych. W każdej sekcji z kolei tworzę strony na każdy dzień. Strony nazywam datami, w klasach 1-3 dopisuję też temat dnia. Na każdej stronie planuję zajęcia, tworząc coś w rodzaju prostego konspektu. Opisuję kolejne lekcje, zamieszczam materiały dodatkowe, z których będę korzystać w czasie zajęć, np. linki do aplikacji online albo prezentacje i zdjęcia, które zamierzam wykorzystać. Mogę również wstawić pliki, np. przygotowane karty pracy oraz nagrania i filmiki. W praktyce wygląda to tak:

Dzięki temu wszystko, czego potrzebuję na lekcję, mam zebrane w jednym miejscu. W szkole na początku lekcji uruchamiam aplikację i mogę od razu korzystać z zamieszczonych na stronie materiałów. Współpracuję też z nauczycielem wspomagającym, gdyż mam w klasie 2 uczniów z niepełnosprawnością. Dzięki temu, że plan na każdą lekcję tworzę przynajmniej 2-3 dni wcześniej, nauczyciel wspomagający widzi, co przygotowałam i w razie potrzeby dostosowuje materiały dla uczniów z orzeczeniem. Kolejnym plusem jest łatwy dostęp do planu danej lekcji dla innych nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia w mojej klasie w razie mojej nieobecności (w każdej chwili mogę ich dodać do zespołu). Mam wtedy pewność, że zrobią z moimi uczniami to, na czym mi zależy.

W tym obszarze tworzę też sekcję na materiały dodatkowe. Wrzucam tam ciekawe materiały, które znajdę w sieci, ale w danej chwili nie mogę ich wykorzystać. Co jakiś czas zaglądam tam i sprawdzam, czy nie nadeszła pora na któryś z zamieszczonych tam pomysłów.

Biblioteka zawartości

Do tego obszaru mają dostęp wszyscy członkowie zespołu, także uczniowie. Tam również tworzę sekcje dla kolejnych działów tematycznych. Po przeprowadzonych zajęciach kopiuję stronę z daną lekcją z obszaru Tylko dla nauczyciela do odpowiedniej sekcji w bibliotece zawartości. Dzięki temu uczniowie nieobecni mogą sprawdzić, co robiliśmy i uzupełnić materiał. Rodzice uczniów również mogą zajrzeć i sprawdzić, co właśnie przerabiamy (korzystając z kont swoich dzieci). Uczniowie cieszą się też z możliwości pobawienia się aplikacjami online, które zamieszczam w danej lekcji, dlatego w czasie lekcji, kiedy pokazuję coś ciekawego, od razu pada pytanie: „Czy to jest w dzisiejszej lekcji?”.

Obszar ucznia

Ten obszar wykorzystuję przede wszystkim w czasie edukacji zdalnej. Przydaje się jednak również podczas edukacji stacjonarnej do przesyłania prac uczniów. Czasami proszę o zrobienie jakiegoś zadania online lub zdjęcia. Uczniowie mogą wkleić tę pracę we wpisach na kanale zespołu. Wtedy jednak widzą ją wszyscy członkowie. Jeśli ktoś woli zachować pracę tylko dla mnie, może mi ją wysłać w wiadomości prywatnej na Teams, lub wstawić w swoim obszarze w notesie zajęć.

Podsumowując, po prawie 2 latach stosowania notesu zajęć widzę tak dużo zalet takiej pracy, że nie wyobrażam już sobie, jak mogłam pracować bez niego. Dlatego bardzo polecam wypróbowanie notesu zajęć wszystkim tym, którzy mają dostęp do Microsoft Teams.

………………………………………………………………………………………………………………….

Jeśli podoba Ci się, to jak piszę, zapraszam Cię do subskrypcji newslettera „Wokół edukacji”, w którym co miesiąc szczegółowo opisuję konkretny temat związany z edukacją – w szkole i nie tylko. Link do zapisu

Ewa Przybysz-Gardyza
Jestem tu:
Podoba się? Podziel się z innymi.

W odpowiedzi na “Notes zajęć w aplikacji Teams – materiały na lekcję zawsze pod ręką”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.