20 lutego 2025 roku w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. W gronie laureatów prestiżowej „Listy 100” znalazła się imponująca liczba nauczycieli, w tym wielu członków społeczności Superbelfrów. Ich obecność wśród wyróżnionych świadczy o wysokim poziomie kompetencji cyfrowych w polskim szkolnictwie oraz rosnącej roli nauczycieli w kształtowaniu nowoczesnej edukacji.

„Lista 100” to inicjatywa realizowana od 2017 roku przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Celem projektu jest wyróżnienie osób, które aktywnie wspierają rozwój cyfrowych umiejętności, przyczyniając się do transformacji edukacji, bezpieczeństwa w sieci oraz propagowania nowych technologii.
Wśród laureatów znaleźli się m.in.:
- Alicja Podstolec – nauczycielka języka polskiego w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Zabrzu, znana jako (Nie)przeciętna polonistka.
- Bogusława Mikołajczyk – nauczycielka z Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, aktywnie zaangażowana w edukację cyfrową młodzieży.
- Tomasz Mikołajczyk – nauczyciel informatyki z Tarnowskich Gór znany jako Pan Informatyk, członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Certyfikowany ekspert IT, współautor zestawu Photon Robotyka i Kodowanie. Entuzjasta nauczania z wykorzystaniem nowych technologii.
- Iza Wyppich – nauczycielka historii, plastyki oraz historii sztuki w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Rudzie Śląskiej. Tutorka, edukatorka, Superbelferka, entuzjastka technologii oraz nowoczesnych metod nauczania w edukacji.
- Jacek Ścibor – nauczyciel informatyki, założyciel grupy Superbelfrzy, propagator wykorzystania technologii w nauczaniu przedmiotów ścisłych.
- Beata Chodacka – nauczycielka informatyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Krakowie, członkini Superbelfrów, zaangażowana w projekty związane z bezpieczeństwem w sieci.
- Karolina Antkowiak – nauczycielka, ekspert ds. AI w Ministerstwie Edukacji Narodowej, członkini Superbelfrów promująca integrację technologii w edukacji, autorka podręczników do informatyki.
- Mirek Barć – nauczyciel informatyki i wychowawca świetlicy w szkole podstawowej w Radziszowie, członek Superbelfrów, ambasador Wakelet.
- Agnieszka Halicka – nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie, trenerka prowadząca szkolenia dla nauczycieli, Superbelferka, członkini Rady do spraw Informatyzacji Edukacji przy MEN.
- Agnieszka Bilska – Superbelferka, laureatka konkursu dla nauczycieli języka angielskiego – Pearson ELT Teacher Award 2017, autorka publikacji i warsztatów dla nauczycieli, m.in. w projektach: „Lekcja: Enter” i „Korki TV”.
- Sebastian Pontus – wychowawca i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Superbelfer, filolog angielski. Metodyk i pasjonata zastosowania robotyki i programowania w edukacji.
- Agnieszka Bruska – nauczycielka ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym na etapie edukacji wczesnoszkolnej, Superbelferka. W pracy chętnie stosuje TIK i realizuje z dziećmi wiele projektów. Ambasadorka programów Wakelet oraz Book Creator.
- Krzysztof Chojecki – nauczyciel matematyki, członek Superbelfrów, twórca kanału edukacyjnego na YouTube, popularyzującego matematykę, znany jako Pan Pistacja.
Podczas gali wyróżnienia wręczyli wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Minister Gawkowski podkreślił znaczenie inicjatywy:
– Kształcenie młodego pokolenia to wspólna odpowiedzialność wszystkich, którzy dzielą się wiedzą, doświadczeniem i inspirują do rozwoju. „Lista 100” to dowód na to, jak wielu wspaniałych edukatorów buduje przyszłość Polski.
Silna reprezentacja nauczycieli na „Liście 100” oraz wśród honorowych członków tej inicjatywy to jasny sygnał, że polska kadra pedagogiczna jest doskonale przygotowana do wyzwań cyfrowego świata. Dzięki takim wyróżnieniom rośnie świadomość społeczna na temat roli edukatorów w procesie cyfryzacji oraz znaczenia kompetencji cyfrowych w nowoczesnym nauczaniu.
Gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy za ich wkład w rozwój edukacji cyfrowej w Polsce!
- Nauczyciele liderami cyfryzacji - 17 marca 2025
- Staż dla młodych Superbelfrów - 14 września 2024
- OctoStudio – ośmiornica zamiast kota - 25 października 2023