W czeluściach internetu zginęła informacja o opublikowaniu minecraftowych map do nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. A szkoda, bo produkt Microsoftu, stworzony przez Anię Jędryczko i Sławka Baturo mógł być testowany od dawna. Czekałam na nie od września, a w zasadzie od czerwca, od kiedy dostałam informację od ich twórców Anna Jędryczko i Sławomir Baturo, że dzieło skończone.
Były co prawda wpisy na facebookowej stronie Microsoft dla Edukacji i na Microsoft Education, zabrakło jednak promocji w „normalnych” mediach. Oczywiście teraz mapy spełnią swoje zadanie – przy założeniu, że nauczyciele będą korzystać ze scenariuszy, w których podana jest kolejność odwiedzania bohaterów. Bez tego ciężko będzie się odnaleźć w przestrzeni szkoły.
Oto, co o Mapie mówi jej współtwórczyni – Ania Jędryczko: Mapa do nauki języka polskiego została zaplanowana jako wędrówka po szkole, w której czekają na gracza różnorodne wyzwania. Pojawiamy się w minecraftowym świecie wewnątrz szkolnego autobusu, gdzie otrzymujemy pierwsze instrukcje i rozmawiamy z kierowcą. Od tej chwili jesteśmy kierowani do kolejnych osób – dyrektora, innych uczniów, bibliotekarki, pedagoga itp. Bardzo istotne jest, by razem z mapą, korzystać ze scenariuszy lekcji. To właśnie w nich autorki zadań – Jolanta Majkowska (autorka zadań do mapy dla klas 1-3) i Joanna Waszkowska (autorka zadań do mapy dla klas 4-8) – zapisały kolejność poruszania się po przestrzeni szkoły. To ważne, by podążać za tym instruktażem i rozmawiać z postaciami (a tym samym przystępować do kolejnych zadań) we właściwej kolejności.
Niektóre z wyzwań wymagają zapisania odpowiedzi w zeszycie, inne kierują do zewnętrznych zasobów dydaktycznych, jeszcze inne zapraszają gracza do kreatywnych działań konstruktorskich. Ćwiczone są wszystkie najważniejsze kompetencje językowe. Nie ograniczamy się w działaniach jedynie do sal szkolnych, ale też zaglądamy na boisko, do szkolnego ogródka czy na plac zabaw. Przestrzeń jest przyjazna, podobna do zwykłej szkoły, w jakiej uczą się dzieci i młodzież – dzięki temu liczymy, że poczują się w niej swobodnie.
GRATULUJĘ i DZIĘKUJĘ autorom mapy: budowniczym (Ani i Sławkowi) oraz Joli i Asi (autorkom zadań). Jeszcze w tym roku moi uczniowie zdążą „załapać” się na zabawę. Będzie fun 🙂
Linki:
Grając w Minecraft dzieci z Ukrainy uczą się polskiego – info na temat map (opublikowane wczoraj)
Mówię po polsku z Minecraftem – materiały edukacyjne do wykorzystania w edukacji wczesnoszkolnej
Mówię po polsku z Minecraftem – materiały edukacyjne do wykorzystania w klasach 4-8 szkoły podstawowej
Grając w Minecraft dzieci z Ukrainy uczą się polskiego – info na temat map (opublikowane wczoraj)
Mówię po polsku z Minecraftem – materiały edukacyjne do wykorzystania w edukacji wczesnoszkolnej
Mówię po polsku z Minecraftem – materiały edukacyjne do wykorzystania w klasach 4-8 szkoły podstawowej
nauczyciel, trener w Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą, GoCarrots
Członek grupy Superbelfrzy RP, nauczycielka informatyki. Pasjonatka nowoczesnych technologii i jej wykorzystania w nauczaniu i uczeniu się. Na Liście Honorowej Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych za szczególny wkład w rozwój umiejętności cyfrowych w Polsce. Trenerka programowania w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog (dawniej Mistrzowie Kodowania). Współpracowała z Fundacją Nowoczesna Polska (program Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci), z Centrum Edukacji Obywatelskiej (Aktywna Edukacja), Cyfrowy Dialog (projekt Zaprogramuj Przyszłość), Fundacja GoCarrots. Obecnie trenerka w programie Fundacji Szkoła z Klasą (Asy Internetu). Autorka scenariuszy dotyczących programowania i kształcenia kompetencji cyfrowych – „Cyfrowa ścieżka” oraz lekcji online i materiałów do nauki zdalnej. Autorka artykułów dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji oraz bloga na ten temat - cyfrowitubylcy.blogspot.com. Microsoft Innovation Educator Expert, MIE Fellow, host podczas ogólnoświatowego czatu #MSFTEduChat na twitterze.
Pozostałe wpisy Iwona Cugier (Zobacz wszystkie)
- Co wiemy o prywatności… - 28 lipca 2023
- Scratch Dobry w MIT - 13 maja 2023
- Na wielkanocny czas - 4 kwietnia 2023
W odpowiedzi na “Mówię po polsku z Minecraftem”
Bardzo ciekawy pomysł. Akurat, ż teraz panuje moda na grę Minicraft to z pewnością znajdzie ona wiele nabywców 🙂