Jak uczyć online?

W obliczu koronawirusa pojawia się wiele porad, jak się uczyć. Paradoksalnie, wreszcie pojawiła się opcja, przez wielu wcześniej niedoceniana, nauki na odległość.
Jak ją zorganizować, można się dowiedzieć z wielu artykułów, cyklicznych webinarów (sama miałam okazję prowadzić jeden z nich), czy postów na Facebooku. Wygranymi są tu osoby, które w ogóle korzystają z niebieskiej platformy. Masa grup poświęconych edukacji zachęca do poszerzania wiedzy, a w obliczu niewiedzy można zawsze uzyskać pomoc.
Poniżej wykaz platform i apek, które sprawdzą się w tych trudnych czasach i pomogą w zorganizowaniu e-learningu. UWAGA: Podział na przedmioty na końcu posta.

Komunikatory:

1. Messenger– najprostszy sposób, możemy ze swoją klasą założyć grupę, będziemy mogli szybko przekazywać sobie informacje. Trzeba wziąć pod uwagę wiek uczniów.
2. Google Hangouts– można wysyłać wiadomości, prowadzić wideorozmowy oraz telefonować. Na czas epidemii udostępniony w wersji premium.
3. Skype– można prowadzić lekcje z 25 uczniami jednocześnie. Z aplikacji korzysta wielu korepetytorów i lektorów języków obcych.
Microsoft- twórca Skype’a- organizuje coroczny Skype-a-thon, czyli globalną inicjatywę, która łączy klasy lekcyjne z najdalszych zakątków świata. W tym roku wydarzenie miało miejsce 13 i 14 listopada. Polecam, wzięłam udział razem z moją grupą z informatyki. Co prawda nie łączyliśmy się z zagranicą (w planach), ale spotkaliśmy się wirtualnie z pracownikiem Microsoftu, który opowiedział o swojej pracy. O polskich liderach pracy edukacyjnej z wykorzystaniem Skype’a możecie poczytać tutaj.  W Polsce nauczyciele najbardziej zaangażowani w lekcje ze Skype’em zostali wyróżnieni tytułem Skype Master Teacher.

Lekcje ze Skype’em, czyli podróż po świecie bez wychodzenia z klasy

Platformy do nauki:

1. KhanAcademy – można tam utworzyć klasę, zadawać zadania, monitorować postępy uczniów i indywidualizować pracę z nimi. Uczniowie do każdego tematu dostają samouczki i wskazówki, z których mogą skorzystać, jeśli czegoś nie rozumieją.
Akademia Khana jest organizacją non profit. Jej celem jest zapewnienie dostępu do darmowej nauki każdemu w każdym zakątku globu i o każdej porze. O Khan Academy możecie poczytać w artykule Khan – ulubiony nauczyciel całego świata. Polską wersją zajmuje się profesor Lech Mankiewicz.
2. Pi-stacja – ponad 600 darmowych wideolekcji z matematyki dopasowanych do podstawy programowej, które tworzone są z metodykami i czynnymi nauczycielami matematyki. Znajdziemy tam też ćwiczenia interaktywne, które na bieżąco pomagają kontrolować stopień zrozumienia wprowadzanych zagadnień.
3. Narzędzia Microsoftu – Teams, OneNote.
Teamsy to platforma, umożliwiająca pracę z dowolnego miejsca, czaty, współpracę nad plikami, tworzenie zespołów, a wszystko to w mega uporządkowany sposób.
OneNote daje możliwości planowania pracy, gromadzenia, porządkowania informacji, wglądu i udostępniania notatek innym. Dla moich uczniów stanowi on cyfrowy zeszyt. Franek stosuje go nawet do notatek z religii 🙂 Przez OneNote udostępniam materiały na lekcje, chociaż preferuję Teamsy. Jak z nimi pracować można dowiedzieć się na stronie. Aby móc z nich korzystać, placówka edukacyjna musi mieć usługę Office 365 dla Edukacji. O Microsoft dla edukacji pisałam też w poście, w którym zamieściłam wiele przydatnych linków.
4. Learningapps – można przygotować mnóstwo atrakcyjnych gier i zadań online dla uczniów oraz z uczniami lub skorzystać z gotowych.
5. Flipgrid – platforma do prowadzenia dyskusji w formie krótkich filmów wideo. Nagrywamy temat do rozmowy i udostępniamy link, uczniowie odpowiadają krótkim filmem i w ten sposób każdy bierze aktywny udział w dyskusji. Flipgrida używałam z uczniami podczas współrealizacji projektu, którego autorką były dwie Asie – Krzemińska i Waszkowska. Projekt, który rozpisałam w formie webquestu, nosił tytuł „Tropiciele murali”. Był przeznaczony dla  uczniów klas ósmych szkoły podstawowej. Jego realizacja trwała 3 miesiące – jako zadanie domowe i praca na lekcji. Zakładał korelację międzyprzedmiotową (informatyka, język polski, sztuka). Przyniósł uczniów sporo radości, a do tego konkretną wiedzę i umiejętności. Młodzież poznała swoje miasto, nauczyła się w nim poruszać – poznała ścieżki rowerowe, komunikację miejską, nauczyła się korzystać z rozkładów jazdy, dodawać punkty na Mapach Google, obliczać odległości, porównywać, szacować, wypowiadać na określony temat (murale i historia ich powstania), wyszukiwać informacje itd. Bonusem była nauka umiejętności miękkich, tak przydatnych w dzisiejszym świecie – współpracy, współdziałania, komunikacji itp.
6. Padlet np. do informatyki klasa VII
7. Explain Everything
8. epodręczniki
10. Edukator.pl – darmowe narzędzia do zdalnej edukacji
11. Edmodo
12. Eduelo
13. Squla
14. Scholaris
15. Librus – w ostateczności, możemy dodawać zadania domowe

Pomocne mogą być też posty i linki:
Webinaria:
webinar „Dlaczego TIK” – zawiera podstawowe instrukcje nt. Teamsów i innych platform do nauki
webinaria mentora – poniedziałki
ekspercki webinar na temat Teamsów – bardzo przystępna instrukcja
@ktywni – podążaj odważnie za nowoczesną edukacją – szczególnie polecam wtorkowe webinary Romana Loensa, nie tylko na temat TIK. Tematy dotyczą też prawa oświatowego, cyberbezpieczeństwa i… zobaczcie sami
Uniwersyatet w chmurze
webinar ceo – kluczowe informacje i praktyczne wskazówki dla nauczycieli/ek
Webinaria to też sposób na poprowadzenie wirtualnych lekcji dla naszych uczniów, którzy słuchając wykładu online będą mieli możliwość zadawania pytań na czacie.
Linki:
O streamowaniu, dzieki któremu możemy udostępnić nagrania i filmy z lekturami do obejrzenia przez uczniów. Możemy stworzyć grupę z lekturami dla wybranej grupy wiekowej. Usługa STREAM jest między innymi w Office 365.
Platformy i strony do nauki informatyki i programowania:
wiele odnośników do stron z kodowaniem
Code.org –  można założyć klasę i monitorować postępy uczniów
Scratch – platforma do nauki kodowania, można założyć klasy i monitorować postępy uczniów. Na platformie pracują już pierwszaki np. członkowie kółka programistycznego „Mali programiści”
Możliwość nauki programowania samemu (wszystkie poziomy edukacyjne – od najmłodszych, polecam programowanie w gronie rodzinnym)
Exebook –  platforma Polskiego Towarzystwa Informatycznego, przygotowująca do komputerowego prawa jazdy
Inne aplikacje:
Wordwall – możliwość tworzenia własnych materiałów dydaktycznych
Wakelet – padlet bez ograniczeń
Quizy:
Kahoot– teraz też dostępny bez opłat w wersji premium
Przydatne według przedmiotów:
Język angielski:
Po cudzemu – kanał Arleny Witt
Język niemiecki:
Język francuski:
Język polski:
Instrukcja obsługi języka polskiego
Fizyka:
Chemia:
Matematyka:
Pi-stacja – darmowe wideolekcje
eTrapez – matematyka w szkole średniej i na studiach
Historia:
Plastyka:
Google Arts & Culture – odwiedzenie wystaw, oglądanie dzieł sztuki w szczegółach, przeglądanie artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów
Cyberbezpieczeństwo – gra ucząca poruszać się bezpiecznie po sieci
Zajęcia z uczniami ze SPE:
Specjalni.pl – blog Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej
Zajęcia doradcze:
mapakarier – bezpłatna baza kilkuset zawodów, scenariusze lekcji, materiały pomocnicze – od przedszkola do matury
Inspiracje:
Blog Superbelfrów – członkowie grupy podają mnóstwo przykładów na naukę zdalną
Blogi Superbelfrów
Screencasty – sposób na zdalne nauczanie
Digtalni i kreatywni – blog Bartka Chysia
Ciekawostki:
Podczas nauczania zdalnego można korzystać też z transmisji live (instrukcja), ankiet Google, Google Classroom, Classflow czy Flipgrida (opis)
Nawet jeśli szkoły zostaną zamknięte na długo, dopóki jest internet – nie zginiemy. Jedyną przeszkodą może być tylko niechęć do nauczania na odległość.

Propozycje czytelników
Dziękuję za odzew na Facebooku i nadsyłanie kolejnych propozycji: Anecie D. , Renacie Sz., Sylwii S. i szczególnie Kasi D., która przypomniała, że jest jeszcze goeografia 🙂
Iwona Cugier
post jest przedrukiem z mojego bloga cyfrowitubylcy,
jedynie tam będzie najnowsza zaktualizowana wersja
Iwona Cugier
Pozostałe wpisy Iwona Cugier (Zobacz wszystkie)
Podoba się? Podziel się z innymi.

W odpowiedzi na “Jak uczyć online?”

Do samodzielnej nauki matematyki na poziomie szkoły średniej powstał również serwis howgh.pl – można tam znaleźć dokładne omówienia zadań oraz przejrzyście wytłumaczony materiał teoretyczny. Można się tam uczyć zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym.
#howgh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment dwa is processed.