Dziś z pewnością dzieci, nasi uczniowie pytać będą o sytuację w Ukrainie i o to czy jest już wojna.
Czy i w jak rozmawiać z dziećmi na ten trudny temat, by nie wywołać strachu o swoje życie, stresu i niepotrzebnych lęków.
Przecież w dobie telewizji i mediów społecznościowych do dzieci w każdym wieku i tak dotrą te smutne i czasami przerażające informacje o sytuacji w Ukrainie. My jako rodzice i nauczyciele jesteśmy zobowiązani do tego, aby nie unikać tematu, a raczej uspokoić i spokojnie wytłumaczyć to co się blisko naszej granicy dzieje.
Od najmłodszych lat nasze dzieci muszą mieć kontakt z prawdziwą rzeczywistością,. Nie mówimy jednak o wojnie jako o sytuacji w której są Ci dobrzy i źli, złym pomysłem jest tłumaczenie wojny przez pryzmat gloryfikacji bohaterów.
Jak zatem i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
– Tak, rozmawiajmy. Dzieci mają dostęp do mediów i w końcu sami o tym usłyszą, a wtedy niepokoje i lęki mogą być większe.
– Dostosujmy przekaz do wieku dziecka.
– Nie odkładajmy rozmowy na później.
– Wojna jest zawsze zła, wynika z nieporozumień i braku komunikacji.
– Mówimy przez pryzmat pokoju i tego, że to szacunek do każdego człowieka jest najważniejszy.
– Mówmy o trudnych, ale nie drastycznych stronach wojny.
– Miejmy kontrolę nad tym co nasze dzieci oglądają i czytają w sieci.
– Nie stygmatyzujemy mieszkańców Rosji.
– Nie traktujemy i nie opisujmy wojny przez pryzmat dobry/zły, czy też bohaterstwa.
– Dajmy możliwość opowiedzenia dzieciom o swoich emocjach.
– Okażmy wsparcie i zrozumienie ich emocji.
– Pozwólmy dzieciom wykonać serce czy laurkę ze słowami wsparcia dla Ukrainy.
„Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą.”
Martin Luther King
Miło mi poinformować, iż jako Ambasadorzy Wlkp założyliśmy projekt o tytule: #C4P „Calling for Peace – Wołanie o pokój”.
Projekt założony w programie eTwinning #eTwinningPolska, którego celem jest zjednoczenie się oraz wsparcie nauczycieli i dzieci mieszkających w Ukrainie, w tak trudnym dla nich czasie zagrożenia wojną.
Ambasadorzy z Polski oraz Europy wspólnie jednocząc się będą realizować działanie projektowe dotyczące tworzenia łańcuchów serc, listów, pocztówek dla dzieci z Ukrainy.
To jest nasz manifest dla Pokoju na Świecie, a w obecnych czasach szczególnie dla Ukrainy.
Zapraszamy do współpracy!
Na platformie eTwinning wspołpracować będą Ambasadorzy z całego świata, ale zapraszamy do włączenia się do akcji wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. Waszym zadaniem będzie przygotowywanie kartek, łańcuchów serc, gołębi pokoju lub piosenek.
Prace można zamieszczać w kolekcji wakelet.
– Kodowanie flagi Ukrainy w generatorze
Generator znajduje się TUTAJ
Gazetka- przygotujmy z uczniami pozytywną gazetkę.
Możemy także zrobić chmury wyrazowe ze słowami wsparcia dla dzieci w Ukrainie.
Chmury wyrazowe możemy wykonać we wielu programach, opis
TUTAJ
Wykonajmy wirtualne kartki dla Ukrainy np. w programie Canva, DesigneCap, PicCollage lub innych.
Nie rezygnujemy też z tych działań, które na dziś mieliśmy zaplanowane. Duże zmiany mogą zaniepokoić dzieci.
Plakat naszego projektu.
Zyta Czechowska- Nauczyciel Roku 2019, dyrektor i właściciel Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 26 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna sieć współpracy nauczycieli”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Ambasadorka Dell Technologies.
Print Friendly, PDF & Email