Pamiętać warto o tym, że nie wszystkie dzieci wychowują się w pełnych rodzinach i nie dla każdego ten czas będzie przyjemny
Uwzględnienie faktu, że nie wszystkie dzieci mają mamę i tatę, w działaniach edukacyjnych jest niezwykle istotne z kilku powodów:
Równość i włączenie: Dzieci pochodzą z różnych środowisk rodzinnych – mogą mieszkać z jednym rodzicem, dziadkami, opiekunami prawnymi, w rodzinach zastępczych lub adopcyjnych. Uznanie i szanowanie tych różnic promuje inkluzywność i pomaga wszystkim dzieciom czuć się akceptowanymi i szanowanymi.
Unikanie wykluczenia: Lekcje i święta skoncentrowane wyłącznie na tradycyjnym modelu rodziny mogą sprawić, że dzieci z innych struktur rodzinnych poczują się wykluczone lub niekomfortowo. Uwzględnienie różnorodnych form rodziny zapobiega takiemu wykluczeniu.
Rozwój empatii i zrozumienia: Dzieci uczą się empatii i szacunku dla innych, kiedy są wystawione na różnorodność i uczą się, że każda rodzina jest wyjątkowa i wartościowa.
Jak zaplanować lekcje i świętowanie Dnia Mamy i Taty
Szersze podejście do rodziny:
Zamiast skupiać się tylko na „mamie” i „tacie”, można mówić o rodzinie jako całości. Uczniowie mogą opowiedzieć o osobach, które są dla nich ważne i które pełnią dla nich rolę opiekuńczą.
Można wprowadzić pojęcie „Dnia Rodziny” lub „Dnia Opiekunów”, co daje możliwość świętowania wszystkich osób, które są dla dzieci ważne, niezależnie od ich roli w rodzinie.
Zadania plastyczne i literackie:
Dzieci mogą przygotować prace plastyczne lub literackie, w których wyrażają swoją miłość i wdzięczność dla swoich opiekunów. Może to być mama, tata, babcia, dziadek, ciocia, wujek lub ktokolwiek inny.
Zamiast standardowych laurek na Dzień Mamy i Taty, można poprosić dzieci o stworzenie prac dla „osoby, która jest dla nich ważna”.
Dyskusje i projekty klasowe:
Można przeprowadzić dyskusje o różnorodności rodzin i zaprosić dzieci do podzielenia się historiami o swoich rodzinach. To może pomóc w budowaniu zrozumienia i akceptacji w klasie.
Projekty, które angażują dzieci w rozmowy o rodzinnych tradycjach i zwyczajach, mogą być wzbogacające i edukacyjne dla całej klasy.
Świętowanie:
Organizowanie imprez, na które zapraszane są wszystkie osoby, które odgrywają ważną rolę w życiu dzieci. Może to być „Piknik Rodzinny” lub „Dzień Bliskich Osób”.
Wprowadzenie dni tematycznych, w których dzieci mogą przynieść zdjęcia lub opowiedzieć o swoich bliskich.
A jeśli potrzebujecie materiały do celebrowania tych dni, to zajrzyjcie na bloga specjalni.pl
Zyta Czechowska- Nauczyciel Roku 2019, dyrektor i właściciel Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 26 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna sieć współpracy nauczycieli”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Ambasadorka Dell Technologies.
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
Pozostałe wpisy Zyta Czechowska (Zobacz wszystkie)
- 3 GRUDNIA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - 29 listopada 2024
- Jak wygenerować piosenkę za pomocą AI? - 13 listopada 2024
- Edukacja patriotyczna i obywatelska przyjazna uczniom. Inspiracje i pomysły na zajęcia. - 24 października 2024