Fundacja Zielony Jamnik wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadziła pierwsze z cyklu warsztaty „Dzielimy się wiedzą”. Wspólne przedsięwzięcie Fundacji działającej przy firmie Solaris oraz Uniwersytetu jest wkładem w realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Fundacja Zielony Jamnik – na pomoc bezbronnym, powołana przez Solaris Bus & Coach S.A., wraz ze studentami i pracownikami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęła projekt „Dzielimy się wiedzą”. W ramach programu realizowane jest przedsięwzięcie mające przyczynić się do osiągnięcia celów wskazanych w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, przyjętej przez ONZ w 2015 roku. Ideą programu jest praktyczna realizacja celu 4 zapisanego we wspomnianej Agendzie – Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie – poprzez przeprowadzenie przez studentów Uniwersytetu cyklu warsztatów adresowanych do uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku.
W trakcie spotkań wolontariusze, będący słuchaczami różnych wydziałów UAM, przeprowadzają z uczniami praktyczne warsztaty, których wynikiem ma być wykonanie określonego zadania. Pierwszym z nich było przygotowanie i zrealizowanie przez uczniów, przy wsparciu grupy studentów, audycji radiowej.
– Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przywiązuje ogromną wagę do rozwoju trzeciej misji uczelni, stąd też nasz entuzjazm związany z realizacją wspólnego przedsięwzięcia z „Fundacją Zielony Jamnik – na ratunek bezbronnym” na rzecz dzieci Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Akcja ta jest dla nas szczególna z kilku względów. Po pierwsze odbiorca, czyli dzieci, które nie mają takich samych szans jak ich rówieśnicy
w dostępie do oferty uczelni. Po wtóre, partner społeczny, który posiada inspirujące doświadczenie. Po trzecie formuła, tj. nasi studenci i studentki jako wolontariusze
i wolontariuszki zrealizują wyjątkowy program edukacyjny. Ogromnie mnie cieszy, że jako pierwsi wyzwanie podjęli studenci z akademickiego Radia Meteor. Chciałabym, żeby takie działania stały się coraz częstszą formułą aktywności studenckiej – powiedziała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Prorektor UAM ds. studenckich
Tak niecodzienne zadanie wzbudziło entuzjazm zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli placówki. Niewielu z nas ma wszak możliwość współtworzenia audycji radiowej. Uczniowie podzielili się na trzy grupy, z których każda realizowała wybraną część programu. Dostarczone 45 minut materiału audio zostało w trakcie warsztatów przygotowane tak, aby powstała kilkunastominutowa audycja radiowa mówiąca o świętach Bożego Narodzenia
i zbliżających się feriach zimowych.
– Przeprowadzone przez studentów warsztaty dały możliwość uczniom ZSS w Kowanówku poznać od strony praktycznej tajniki pracy w redakcji radiowej. Wspólne nagranie audycji
w tak atrakcyjnej, angażującej młodzież formie wpłynęła nie tylko na wzbogacenie ich wiedzy, ale przede wszystkim na wzrost multimedialnych kompetencji i poczucia własnej wartości. Dla nauczycieli spotkanie ze studentami było bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów i wskazówek dotyczących metod edukacyjnych i terapeutycznych – oceniła spotkanie Zyta Czechowska koordynator akcji i nauczyciel w ZSS w Kowanówku.
Organizacyjny aspekt przedsięwzięcia wzięła na siebie Fundacja Zielony Jamnik – na pomoc bezbronnym działająca przy Solaris Bus & Coach S.A., która od lat wspiera Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku, należący do grona jej stałych beneficjentów.
– Powołanie i działanie Fundacji Zielony Jamnik to jeden z aspektów polityki CSR realizowanej przez firmę Solaris. Rolą fundacji w projekcie „Dzielimy się wiedzą” jest zabezpieczenie strony organizacyjnej prowadzonych działań. Bardzo się cieszymy, że jako Fundacja możemy przyczynić się do transferu wiedzy pomiędzy grupami, które na co dzień ze sobą nie mają możliwości współpracować. Uczniowie zyskują wiedzę i umiejętności a studenci unikalną kompetencję, którą można nazwać empatią społeczną – dodała dr Alicja Malewicz-Pełczyńska Członek Rady Fundacji.
Kolejne warsztaty dla uczniów będą dotyczyły teatru oraz zarządzania przestrzenią. Uniwersytet prowadzi akcję rekrutacyjną dla zainteresowanych studentów.
Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii oraz prelegentki na ogólnopolskich konferencjach i autorki publikacji. Ekspertki ds. awansu zawodowego nauczycieli. W 2017 roku w uznaniu szczególnych osiągnięć edukacyjnych i wychowawczych otrzymały Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
Print Friendly, PDF & Email
- Dzień Chłopca- prezent od serca - 19 września 2024
- Jak rozmawiać z uczniami o sytuacjach kryzysowych, w tym o powodzi? - 18 września 2024
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych w pracy z uczniami ze SPE - 15 września 2024