Od nowego roku szkolnego rozpoczyna się pilotaż dotyczący wprowadzenia do szkół nauki programowania.
W kolejnym roku kodowanie wejdzie do podstawy programowej.
Przygotowania do nowej aktywności polegały m.in.na organizowaniu licznych konferencji regionalnych oraz spotkań przedstawicieli rządu.
Wiele emocji wzbudza obietnica szerokopasmowego Internetu i zapowiedź programu „aktywna tablica”, polegającego na pozyskaniu interaktywnych tablic od sponsorów.
Na razie Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło portal poświęcony nauce programowania, kierowany do nauczycieli wszystkich poziomów i przedmiotów.
Jednak znowu umyka fakt najważniejszy – powodzenie reformy zależy od czynnika ludzkiego. To nie Internet i tablice uczynią szkołę „lepszą”. Mogą to sprawić pasjonaci, nauczyciele-wizjonerzy, którzy potrafią działać bez „wypasionych” sprzętów, tworząc sami „z niczego” pomoce dydaktyczne, sypiąc pomysłami, dla których szkoła to nie tylko miejsce pracy, ale środowisko warunkujące ustawiczny rozwój.
Wielu takich nauczycieli zrzeszonych jest w grupach osób wspierających się wzajemnie, wymieniających się wiedzą i doświadczeniem.
Olbrzymim potencjałem dysponuje Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, które wyszkoliło dotychczas tysiące nauczycieli z różnorodnych placówek – nie tylko szkół wszystkich typów, ale też bibliotek, ośrodków kultury, CDN, a od zeszłego roku też przedszkoli (Mistrzowie Kodowania Junior). Z materiałów Mistrzów, w tym scenariuszy dotyczących kilku języków programowania, webinariów, a nawet wzoru zgłoszenia innowacji mogą korzystać wszyscy. Dodatkowo wiele cennych uwag znajduje się na blogu i na stronie Stowarzyszenia MK, która zawiera również przebogate relacje z działań programistycznych placówek biorących udział w kolejnych edycjach.
Oczywiście nie mogło obyć się bez facebooka, na którym działają grupy wyróżnione ze względu na język programowania – Mistrzowie Scratch, Mistrzowie Scratch i Scratch Junior, Mistrzowie App Inventor.
Członkowie grup wspierają się wiedzą i doświadczeniem, prezentują dokonania i …doskonale się bawią, niosąc „kaganek programowania” w szeroki świat.
Stowarzyszenie MK wykorzystuje każdą szanse na promocję kodowania.
Propaguje ogólnoświatowe akcje typu „Godzina Kodowania”, „Code Week”, Dzień Scratcha, pojawia się na imprezach zorganizowanych z przeróżnych okazji, np. Dzień Dziecka.
W zeszłym roku, byliśmy na pikniku zorganizowanym przez Kancelarię Premiera (dzień później odbył się Festiwal na Stadionie Narodowym, podsumowujący II edycję MK) , w tym roku odwiedziliśmy siedzibę home.pl.
Jak będzie z reformą? Do pilotażu zgłaszają się kolejne szkoły (mają na to czas do 29 sierpnia). „Mistrzowskie” wyszkolenie jest szansą na powodzenie.
Programowanie proste i przyjemne?
Szansa na zmiany?
autorka: Iwona Cugier, nauczycielka zajęć komputerowych, trenerka Mistrzów Kodowania, autorka scenariuszy dot. programowania, współpracująca z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją Nowoczesna Polska, blogerka-cyfrowitubylcy.blogspot.com.
- Co wiemy o prywatności… - 28 lipca 2023
- Scratch Dobry w MIT - 13 maja 2023
- Na wielkanocny czas - 4 kwietnia 2023