TIK?-TAK! – czyli tygodniowa lekcja informatyki

znaczekKonkursy są tym, co pozwala naszym uczniom się sprawdzić. To popularna forma w dzisiejszej dobie grywalizacji. Jako nauczyciele szukamy takich konkursów, gdzie nawet Ci „słabsi” mogliby się wykazać i może zawalczyć sami z sobą, udowodnić, ze są coraz lepsi. Z taka ideą powstał Ogólnopolski Konkurs Informatyczny T.I.K?-TAK!, którego V edycja waśnie trwa.

Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Polskie Biuro ECDL Polska (European Computer Driving Licence), ma na celu popularyzację wiedzy i umiejętności z technologii informatycznych, algorytmiki, informatyki. Ma na celu rozpowszechnienie informatyki w szkołach, pokazanie, że kwalifikacje IT są ważne w życiu codziennym, że warto je zdobywać, rozwijać, potwierdzać.

Ideą tego działania jest pokazanie, że technologie towarzyszą nam wszędzie, są istotnym elementem życia, a przede wszystkim nie są trudne i KAŻDY uczeń może zbadać swoją wiedzę w tym zakresie. Konkurs, który ma charakter GRY, zbierania punktów, grupowej rywalizacji ma też na celu dotarcie do każdej szkoły bez względu na to, czy w danym regionie, województwie są organizowane potyczki informatyczne. Wielu nauczycieli i rodziców potwierdza nasze założenia pisząc, że jest to jedyny powszechnie dostępny konkurs pozwalający na weryfikację swojej wiedzy w zakresie technologii IT. Nauczyciele mówią o święcie informatycznym szkoły, o tym, że uczniowie nie nauczą się tyle przez rok, co w czasie, kiedy odpowiadają na pytania, szukają tej odpowiedzi i współpracują zdobywając punkty dla szkoły.

W tym roku grają w TIK-TAKu uczniowie z 1153 szkól, jest ich blisko 29 tysięcy. Grają tak licznie, bo każdy widzi swoje wyniki, ma możliwość walczenia o lepszą skuteczność odpowiedzi, szukania informacji, konkurowania wewnątrz klasy czy szkoły o jak najlepsze wyniki. A przede wszystkim udowadniają sami sobie, co potrafią!

wynik_ucznia2

Grają tak chętnie, bo odpowiadają na pytania dotyczące ich codziennego życia z IT: komputery, telefony, portale społecznościowe, programy użytkowe, sieci komputerowe. Niektóre pytania są trudne – tak mówią  – i szukają jak powinno być, pytają – i uczą się! Ciągle czegoś nowego!

Grają, bo są fajne nagrody – co roku wielu sponsorów przekazuje nagrody rzeczowe na rzecz najlepszych: Laptopy, smartfony, kindlle, tablety, gry i wiele innych. Najlepsi zawalczą o te nagrody w Warszawie 12.maja. Finał jest ekscytujący zarówno dla uczestników jak i widzów: FOTORELACJA

Finał – Gimnazjaliści

Aby tam dojść trzeba być w pierwszej  setce najlepszych w Polsce na danym poziomie (szkoła podstawowa, gimnazjalna, ponadgimnazjalna) i przejść przez II etap polegający na rozwiązywaniu zadań i odpowiadaniu na pytania w obecności komisji w dniu 28.kwietnia. Wówczas z każdego poziomu najlepsi (10) na żywo zawalczą o zwycięstwo! Dla pozostałych nagrody wręczone zostaną na lokalnych podsumowaniach organizowanych przez Koordynatorów ECDL i Oddziały PTI, a wielu nauczycieli wykorzysta ten powszechny sprawdzian wiedzy i nagrodzi najlepszych uczniów ocenami, wyróżnieniami w szkole.

Poza grywalizacją konkurs wnosi dużo możliwości dla nauczycieli i uczniów do wykorzystania w pracy na lekcjach, sprawdzenia wiedzy, omówienia tematów, nauki od siebie nawzajem. Na fanpagu konkursu: https://www.facebook.com/tiktakkonkurs i na stronie konkursu: http://www.tik-tak.eecdl.pl można znaleźć więcej informacji.

Wszystko to możliwe dzięki technologii.. Firma Atende udostępnia nam serwery to 4 rdzenie, na nich rejestruje się kilkaset gier jednocześnie. W poniedziałek dzieciaki zrobiły nam kumulację podczas ostatnich 30minut czasu gry – było ~700 osób zalogowanych i ~600 jednoczesnych gier. We wtorek serwer WWW obsłużył skromne ponad 2mln zapytań.

Zapraszam do zabawy w imieniu organizatorów, Beata Chodacka

Beata Chodacka
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.