Programy wychowawcze zwracają zazwyczaj uwagę także na rolę szkoły w społeczności lokalnej i zachęcają uczniów, rodziców i nauczycieli do podejmowania działań na rzecz tej wspólnoty.
Wokół szkoły mamy wiele możliwości pomagania innym, choć nie zawsze, z różnych powodów, to czynimy.
Wielki konkurs Edukacji Globalnej – Efekt Domina ma pokazać dzieciom, że warto jest pomagać innym. A nauczycielom pomóc w tym, by ich podopieczni stali się bardziej dorośli, bardziej odpowiedzialni, po prostu wrażliwi.
„W najmłodszych jest tyle dobrej energii. Trzeba tylko stworzyć im dobre sytuacje. Tak często złościmy się, że nasze dzieci nie robią tego, czy tamtego, a one potrzebują często minimalnego wsparcia, by pójść drogą, która cieszy rodziców, nauczycieli, całe otoczenie. Chcemy by taką dobrą sytuacją był ten właśnie konkurs.” – podkreśla Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, międzynarodowej organizacji, która na całym świecie, także oczywiście w Polsce, wspiera najlepsze pomysły na skuteczne pomaganie innym.
„Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. O co w nim chodzi? – O to, aby dzieci rozejrzały się w swoim otoczeniu, pomyślały, kto albo, co może potrzebować ich wsparcia, działania, a potem, by zaplanowały wspólnie z nauczycielem taką pomoc. Jak już wszystko będzie przemyślane, to trzeba po prostu zacząć działać i nakręcić z tego działania ciekawy film.” – tłumaczy Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.
Chętni do udziału w konkursie powinni zgłosić się do swojego nauczyciela i przestawić pomysł na pomaganie. Prace konkursowe przygotowane z jego pomocą trzeba przesłać do 6 czerwca do Kulczyk Foundation poprzez stronę www.konkursefektdomina.pl (zakładka ZGŁOŚ PRACĘ). Zwycięzców wybierze jury oraz internetowe głosowanie.
W konkursie przewidziano wiele cennych nagród dla szkół, nauczycieli i uczniów. Informacje o nich można znaleźć w zakładce NAGRODY.
„Chcieliśmy, by nagrody były adekwatne do pomysłowości, kreatywności młodych ludzi oraz ich edukacyjnych mentorów. Ale przede wszystkim pragniemy, by zwycięskie klasy oraz ich nauczyciele stali się kimś ważnym dla opinii publicznej.” – zaznacza Marta Schmude-Olczak.
Szkoły, które do 20 kwietnia zarejestrują się poprzez stronę internetową (przycisk ZAREJESTRUJ SIĘ poniżej informacji o konkursie) otrzymają wydrukowaną mapę pomysłów, którą najlepiej powiesić w szkole. Ma ona służyć wspólnemu wypracowaniu pomysłów na projekt, którego celem będzie pomaganie innym. Mapa umożliwi zorganizowanie szkolnej burzy mózgów i poinformowanie większej liczby uczniów i nauczycieli o konkursie. Uczniowie z różnych klas będą mogli dopisywać swoje pomysły, a następnie wybrać ten, który wspólnie zrealizują.
Przyjacielem projektu jest gazeta codzienna Fakt. Sponsorem nagród w konkursie są firma SAD Sp. z o.o. oraz firma JTC. Jednym z Partnerów edukacyjnych są Superbelfrzy RP. Informacje o wszystkich partnerach konkursu znajdują się na jego stronie.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
- ConsumerClassroom zaprasza do IV Konkursu Międzyszkolnego - 23 stycznia 2017
- @instanauczycielka – #edukacja na instagramie - 18 września 2016
- Pokażcie, jak potraficie pomóc innym - 17 kwietnia 2016